Riviera Maya: Mexický prokurátor na výplatní pásce rumunského gangu

Jednalo se o největší bankovní loupež v historii Mexika. Na svědomí ji měl gang rumunských emigrantů, v jehož čele stál kápo přezdívaný Žralok. Jejich revírem bylo oblíbené letovisko Cancún, kde během pěti let svého působení okradli nic netušící turisty v přepočtu o více než 27 miliard korun. Nyní jsou členové gangu souzeni. Během obhajoby prozradili jméno svého komplice, mexického prokurátora, jenž zakryl vraždu. 

Státní zástupce Jonathan Medina Nava vedl vyšetřování několika členů rumunského gangu, kteří se na příkaz svého šéfa nejprve neúspěšně pokusili zavraždit bývalého parťáka, což se jim následně podařilo. Jenže Medina Nava zločiny přišil někomu jinému. Na základě zjištění mezinárodní novinářské sítě Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP), která se rumunskými gangstery nazývanými podle jejich působiště Riviera Maya Gang zabývá už od roku 2020, byla prokurátorova motivace najít obětního beránka jednoduchá. Podle bývalého člena gangu, jenž s novináři mluvil, měl státní zástupce dostávat každý měsíc opulentní dárky. 

„Bylo dobré mít na své straně státního zástupce, který dopředu ví, jestli na vás vydají zatykač, a dá vám vědět,“ prohlásil někdejší gangster.

Nešlo přitom o jen tak ledajaké dárky, mívaly hodnotu v přepočtu přes 100 tisíc korun, někdy i více, když bylo potřeba. Zkorumpovanému prokurátorovi je pak neměl předávat nikdo jiný než samotný Žralok neboli šéf gangu Florian Tudor. Ten nyní očekává rozhodnutí ve věci svého vydání do rodné země, kde už jsou za celou plejádu zločinů – včetně pokusu o vraždu – obžalováni a souzeni jeho kumpáni. Ti měli v rámci své obhajoby vytáhnout jako trumf rozhodnutí mexického státního zástupce o jejich nevině. Mezitím ale zmiňovaný bývalý parťák promluvil s médii a mexičtí vyšetřovatelé jeho slova potvrdili. Medinu Navovi tak finanční úřad jeho země zmrazil v roce 2021 bankovní účet, protože na něm objevil transakce spojené s činností gangu Riviera Maya. Zároveň se prokurátorovo jméno ocitlo i na seznamu 79 osob napojených na rumunské gangstery.

Medina Nava žádost o rozhovor s reportéry OCCRP odmítnul. Obvinění proti němu zatím ještě nebyla formálně vznesena. 

V Rumunsku naopak finišuje soud se třemi členy Riviera Maya, kteří se měli pokusit o vraždu svého bývalého kolegy. Jejich obhajoba, založená na zrušeném trestním stíhání v Mexiku, ale rumunského soudce ani v nejmenším nepřesvědčila. 

Příběh pokusu o vraždu a následné vraždy i celého podjatého vyšetřování odstartoval v roce 2018, tedy v době, kdy gangu vzkvétal jejich geniální byznys s kradením údajů o kreditních kartách. Členové Riviera Maya nejprve instalovali takzvané skimmingové zařízení do již existujících bankomatů na Mayské riviéře. Takové zařízení nic netušícím turistům, kterých do Cancúnu proudí ze zahraničí ročně přes sedm milionů, zkopíruje magnetický proužek na platební kartě. Takto uložené informace je následně možné přenést na padělek karty. Pokud se pachatelům podařilo získat díky malé kameře na bankomatu i PIN související s takto načtenou kartou, měli vyhráno. 

Přečtěte si

Riviera Maya: Všechny cinklé bankomaty jsou už v Mexiku

Zločinci z Riviera Maya šli ale ještě dál – v roce 2014 si pořídili vlastní „upravené“ bankomaty a potřebná data vesele shromažďovali jako na běžícím pásu. Jenže v roce 2018 se jeden z členů gangu a Tudorův přítel Constantin Sorinel Marcu se svým šéfem pohádal a bandě začal škodit. Na upravené bankomaty lepil varování, že se jedná o přístroje se skimmingovým zařízením. Proto Tudor poslal na bývalého přítele své pohůnky. Počkali si na něj v dubnu 2018 před budovou kurýrní služby a podle výpovědi samotného Marcua mu doslova vrazili nůž do zad. Útok však přežil.

O dva měsíce později už ale podobné štěstí neměl. Z těsné blízkosti zastřelený Marcu byl nalezen v autě jen několik metrů od Tudorova domu, který zároveň sloužil jako ústředí gangu. Právě tento případ zametl podplacený prokurátor pod koberec. Naopak rumunský soud kvůli tomu poslal tři členy Riviera Maya do vězení a ti se proti rozhodnutí odvolali. Jak už bylo řečeno, v průběhu soudního líčení ale vyšlo najevo jméno prokurátora, jenž případ v Mexiku vyšetřoval – Medina Nava.

Spadla klec

V červnu loňského roku oznámil mexický generální prokurátor zatčení šéfa gangu Floriana Tudora s tím, že rumunský občan je podezřelý z organizovaného zločinu, vydírání a pokusu o vraždu. O jeho urychlené zatčení požádalo Rumunsko, protože tamní vyšetřovatelé se obávali, že by z latinskoamerické země mohl uprchnout a justici zmizet z očí.

Soud se šesti jeho kumpány proběhl letos v březnu – byil odsouzeni k trestům odnětí svobody od tří do deseti let, a to za pokus o vraždu, vydírání a vytvoření zločinecké skupiny, která se věnovala rozsáhlému kopírování bankovních karet v Mexiku. Gang Riviera Maya v tomto směru skutečně netroškařil, jejich podvody představovaly 12 % celosvětového využívání nezákonného skimmingu kreditních karet. Zároveň měl gang okolo tisíce členů, přičemž hlavní skupina spadající přímo pod Floriana Tudora čítala asi padesát lidí. 

Mexičtí prokurátoři pátrali po Tudorovi od března 2019, kdy bylo zjištěno, že nelegálně drží zbraně určené pouze pro ozbrojené složky. Mexická policie proti němu podle informací OCCRP zahájila nejméně pět dalších vyšetřování i kvůli nezákonným finančním operacím a organizovanému zločinu. 

Do roku 2017 Tudorova společnost Top Life Servicios provozovala pod značkou banky Multiva více než sto bankomatů po celé Mayské riviéře a v dalších mexických turistických lokalitách. Velkou část ukradených peněz členové údajně vložili do nemovitostí v Mexiku a v Rumunsku prostřednictvím svých byznysových společností. 

„Nejsem zločinec a nikdy jím nebudu,“ uvedl přesto Tudor během výměny e-mailů s novináři z OCCRP v červnu 2020. „Nikdy jsem nikoho nezabil a nikdy jsem nikoho nenařídil zabít.“ 

Autorka textu: Zuzana Šotová
Zdroj úvodní fotografie: Grant Hutchinson