Protestům v Rusku chybí organizace

Od vypuknutí války na Ukrajině převládá názor, že Vladimira Putina v jeho snaze tuto zemi ovládnout snad zastaví nesouhlas ruské společnosti. Běžní obyvatelé Ruska pociťují ekonomické dopady invaze na Ukrajinu od samého začátku a tvrdé sankce mají na ekonomiku země ochromující dopad. Část Rusů se proti válce prezidenta Putina skutečně ozvala. Napadení sousedního státu odmítají, a byť riskují zatčení, vycházejí do ulic protestovat. Problém ale spočívá v tom, že v současném Rusku neexistují instituce či občanská sdružení, které by takové aktivity přímo organizovaly a spojovaly. 

  • Legislativa protestů v Rusku

Z hlediska ruské legislativy je každé spontánní politické shromáždění nezákonné, pokud se ho účastní více než jedna osoba. Úřady by měly být o takových akcích předem informovány a poté jsou povinny zajistit protestujícím bezpečnost a jejich požadavky sdělit adresátům protestu. 

Jak to probíhá ve skutečnosti? Zákon sice nařizuje pouze oznamovací povinnost, avšak v praxi to nestačí: je třeba získat i souhlas úřadů. Městské správy tak vymýšlejí absurdní důvody, jak lidem ve vyjádření názoru zabránit. Posléze nastupují na scénu soudy: jakmile obdrží od konkrétní radnice dokument o odmítnutí souhlasu s veřejnou manifestací, její účastníky pokutují nebo uvězní. Ruští zákonodárci ukládají za účast na shromážděních, která neobdržela povolení úřadů, stále tvrdší tresty. V prokremelských médiích jsou pak taková shromáždění označována jako „nepovolená a nezákonná“.

Loňské potlačení sítě protivládních aktivistů Navalného zničilo hlavní organizační nástroj opozice. Ruská společnost tak postrádá instituce, jež by byly schopné v krátké době zorganizovat protestní akce. Loňský nesouhlas se zatčením Alexeje Navalného se organizoval právě prostřednictvím jeho sítě složené z koordinačních týmů po celé zemi. Od konce minulého desetiletí byla Navalného organizace FBK (Fond boje s korupcí) centrem téměř veškerých protestních aktivit v Rusku. Organizace zahrnovala 45 regionálních poboček se 180 zaměstnanci na plný úvazek a s neurčeným počtem dobrovolníků.

Díky těmto zdrojům a plánování se FBK podařilo navázat kontakt s širokou častí ruské společnosti. Poté, co byla organizace FBK v červnu 2021 prohlášena za extremistickou, mocenské orgány její právní strukturu zlikvidovaly a mnoho jejích zaměstnanců přinutily emigrovat do zahraničí. Účty sítě na sociálních sítích (včetně kanálů Telegram), které navazovaly kontakt s ruskou veřejností, byly zmrazeny. 

Když proto Rusko minulý týden napadlo Ukrajinu, neexistoval v zemi žádný funkční mechanismus schopný rychle koordinovat lidi, aby hromadně vyšli do ulic. Zbývající mediální zdroje FBK (například na Twitteru) zveřejňovaly pouze zprávy o válce prokládané aktuálními informacemi ze soudní síně, kde pokračoval proces s Navalným.

Navzdory absenci zastřešující organizace se v ulicích ruských měst přesto objevilo nemálo protestujících lidí. 

Během deseti dnů od zahájení války na Ukrajině podepsalo také více než 1,1 milionu lidí petici sepsanou aktivistou za lidská práva Levem Ponomarjovem, která vyzývá k ukončení konfliktu. Otevřený dopis proti válce pak signovalo více než 7 400 zástupců vědecké obce, vyzývajících k okamžitému zastavení agrese. 

Předseda dolní komory ruského parlamentu Vjačeslav Volodin prohlásil, že protiválečný postoj „některých kulturních osobností“ je „nevhodný“ a „není ničím jiným než zradou vlastního národa“. Ani úřady a policie nelenily a přikročily k potlačení kritických hlasů. A jak tomu bývá v Rusku zvykem, učinily tak nekompromisně a proti všem, třeba i dětem. V úterý policie v Moskvě zadržela dvě ženy a pět dětí ve věku od 7 do 11 let, které chtěly položit květiny k ukrajinskému velvyslanectví. Na snímcích ze zadržení bylo vidět, jak děti drží plakát s nápisem „Ne válce“.

 

Zatýká se všude a ve velkém

Vzhledem k zásahům ruské policie, která neustále rozhání veškerá shromáždění, je obtížné přesně spočítat, kolik lidí se protiválečných protestů zúčastnilo. Občané v ulicích si uvědomili, že se nemohou shromáždit na jednom místě, a ve skupinkách se proto začali pohybovat po centrech měst, skandují hesla a vyhýbají se pořádkovým silám. To dodalo událostem na dramatičnosti, ale zabránilo protestujícím ukázat svou početní sílu – důležitý prvek váhy nesouhlasu. 

Jejich počty sice jasné nejsou, naopak čísla zadržených jsou známá: organizace na ochranu lidských práv OVD-Info napočítala více než 12 000 osob<