Andrej Babiš investoval ve Slovinsku poté, co prohrál v posledních parlamentních volbách. Jeho český fond Hartenberg se spojil se slovenskou firmou Corwin SK, oba subjekty společně zaplatí v přepočtu přes 620 milionů korun za rozlehlý pozemek ve slovinské Lublani. Deset procent Babišovy partnerské firmy nicméně vlastní Anna Bubeníková, nechvalně známá z korupční kauzy Gorila.
Návrh výstavby na zakoupeném pozemku v hlavním městě Slovinska Lublani vznikl už v roce 2014. Podle tohoto plánu zde má vzniknout přes 550 bytů. Na parcele je navíc vyhrazeno 145 tisíc metrů čtverečních pro komerční prostory jako například obchodní a zdravotnické budovy nebo třeba muzeum. Součástí návrhu je také park včetně městských sportovišť a mateřské školky. Dominantou pak mají být dvě výškové budovy s více než 30 patry.
Od privatizace k developerství
Anna Bubeníková je slovenské veřejnosti známá především z kauzy Gorila. V minulosti působila na pozici předsedkyně dozorčí rady Fondu národního majetku, čímž se účastnila procesu privatizace slovenského státního majetku. V této funkci vydržela šest let, než ji v roce 2012 odvolala vláda právě v souvislosti se spisem Gorila. Bubeníková pak zmizela z veřejného života a začala se věnovat developerství.
- Co je kauza Gorila?
Odposlouchávací akce byla pojmenována Gorila. Na konci roku 2011 někdo anonymně publikoval přepisy nahrávek z údajného spisu Gorila. Protože skutečná nahrávka se v té době nenašla, zainteresovaní politici ji popírali nebo o ní mluvili jako o údajné nahrávce. Skutečnou nahrávku nebo její kopii policie našla až v roce 2018 v domě Mariana Kočnera. Policie jeho dům prohledávala v kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové, zajistila však i důkazy k jiným kauzám, například právě ke kauze Gorila.
V loňském roce developerská firma Corwin potvrdila informaci, že Bubeníková je jejich minoritní akcionářkou, která vlastní 10 procent společnosti. Tento stav přitom platí už od roku 2017. Svůj podíl dostala jako manažerka odměnou za „kvalitní řízení projektů“. Jak se Bubeníková vyjádřila pro deník Forbes, ve společnosti jde o běžnou praxi: „Tento způsob odměňování zaměstnanců je v naší společnosti uplatňován již od jejího vzniku, proto se akcionářská struktura vícekrát změnila – minoritní akcionáři odešli a nahradili je jiní.“
Přidejte se k nám a pomozte nám bojovat proti organizovanému zločinu a korupci.Pouze 0,2 % lidí, kteří čtou naše kauzy, nás finančně podpoří.