Poslanec Andrej Babiš investuje ve Slovinsku s Annou Bubeníkovou, spojenou s korupční slovenskou kauzou Gorila

Andrej Babiš investoval ve Slovinsku poté, co prohrál v posledních parlamentních volbách. Jeho český fond Hartenberg se spojil se slovenskou firmou Corwin SK, oba subjekty společně zaplatí v přepočtu přes 620 milionů korun za rozlehlý pozemek ve slovinské Lublani. Deset procent Babišovy partnerské firmy nicméně vlastní Anna Bubeníková, nechvalně známá z korupční kauzy Gorila.

Návrh výstavby na zakoupeném pozemku v hlavním městě Slovinska Lublani vznikl už v roce 2014. Podle tohoto plánu zde má vzniknout přes 550 bytů. Na parcele je navíc vyhrazeno 145 tisíc metrů čtverečních pro komerční prostory jako například obchodní a zdravotnické budovy nebo třeba muzeum. Součástí návrhu je také park včetně městských sportovišť a mateřské školky. Dominantou pak mají být dvě výškové budovy s více než 30 patry.

Od privatizace k developerství

Anna Bubeníková je slovenské veřejnosti známá především z kauzy Gorila. V minulosti působila na pozici předsedkyně dozorčí rady Fondu národního majetku, čímž se účastnila procesu privatizace slovenského státního majetku. V této funkci vydržela šest let, než ji v roce 2012 odvolala vláda právě v souvislosti se spisem Gorila. Bubeníková pak zmizela z veřejného života a začala se věnovat developerství.

  • Co je kauza Gorila?
Na podnět analytika tajné služby, který bydlel v sousedním bytě, začala Slovenská informační služba (SIS) v roce 2005 odposlouchávat byt ve Vazovové ulici v Bratislavě. Analytik SIS Peter Holúbek si totiž všiml, že před domem často parkují luxusní limuzíny a do bytu docházejí významní představitelé slovenského byznysu i politiky. Mezi návštěvníky tohoto konspiračního bytu patřili i bývalý premiér Robert Fico, tehdejší ministr hospodářství Jirko Malchárek a tehdejší předsedkyně výkonného výboru Fondu národního majetku Anna Bubeníková. Obsahem rozhovorů mezi politiky a Jaroslavem Haščákem byly privatizace a jejich údajné manipulování ve prospěch finančníků. V bytě se rovněž domlouvalo vyplácení provizí.

Odposlouchávací akce byla pojmenována Gorila. Na konci roku 2011 někdo anonymně publikoval přepisy nahrávek z údajného spisu Gorila. Protože skutečná nahrávka se v té době nenašla, zainteresovaní politici ji popírali nebo o ní mluvili jako o údajné nahrávce. Skutečnou nahrávku nebo její kopii policie našla až v roce 2018 v domě Mariana Kočnera. Policie jeho dům prohledávala v kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové, zajistila však i důkazy k jiným kauzám, například právě ke kauze Gorila.

V loňském roce developerská firma Corwin potvrdila informaci, že Bubeníková je jejich minoritní akcionářkou, která vlastní 10 procent společnosti. Tento stav přitom platí už od roku 2017. Svůj podíl dostala jako manažerka odměnou za „kvalitní řízení projektů“. Jak se Bubeníková vyjádřila pro deník Forbes, ve společnosti jde o běžnou praxi: „Tento způsob odměňování zaměstnanců je v naší společnosti uplatňován již od jejího vzniku, proto se akcionářská struktura vícekrát změnila – minoritní akcionáři odešli a nahradili je jiní.“

Pouze 0,2 % lidí, kteří čtou naše kauzy, nás finančně podpoří.

Přidejte se k nám a pomozte nám bojovat proti organizovanému zločinu a korupci.

Schovaná pod rouškou svých firem

V obchodním rejstříku firmy Corwin SK přitom jméno Bubeníkové nefiguruje. Podobně její jméno nelze nalézt ani u žádné z firem, jež spravují jednotlivé projekty, na nichž Corwin SK pracuje nebo pracoval v minulosti. Místo toho do hry vstupují jiné společnosti: Realitné investičné družstvo se sídlem na Slovensku a český Realitní investiční holding.

Obě jsou společníky jednotlivých firem Corwinu, Realitné investičné družstvo se v obchodním rejstříku objevuje čtyřikrát a Realitní investiční holding pouze jednou. Obě firmy také patří Anně Bubeníkové. U zmíněného slovenského investičního družstva je Bubeníková vedena jako jeho stoprocentní majitelka, u českého holdingu je jediným společníkem a vkladatelem právě Realitné investičné družstvo. Fakticky tedy Bubeníková vlastní obě firmy.

Jednatelem českého Realitního investičního holdingu je Milan Hrbek. Ten se v blízkosti Anny Bubeníkové točil již v minulosti. Zastupoval ji jako advokát v roce 2012, kdy požadovala po bývalém slovenském ministru vnitra Danielu Lipšicovi omluvu, neboť ministr vyjádřil své podezření, že Bubeníková při privatizaci upřednostnila jednu z nabídek skupiny Penta. Tu tehdy zastupoval Jaroslav Haščák: jeden z hlavních aktérů aféry Gorila, a jak je patrné z audionahrávky této kauzy, i milenec Bubeníkové.

Žralok vs. Gorila aneb boj Jaroslava Haščáka s vlastní minulostí

Babiš a Hartenberg na scéně

Pozemky, do nichž Babiš s Bubeníkovou investovali finance, původně vlastnila slovinská společnost CEEREF, která je ale letos prodala firmě CC Kopa LLC, za cenu přesahující 620 milionů korun. CC Kopa je nová firma, kterou slovenští investoři založili v březnu letošního roku a oficiálně spadá pod odnož slovinského Corwinu SI. Mimo tuto společnost má CC Kopa ještě jednoho společníka a tím je Hartenberg Holding, který je přímo napojen na investiční aktivity Andreje Babiše.

Hartenberg je Babišovým vlastnictvím. Podle svých webových stránek se firma zaměřuje na „investice ve střední Evropě, především v České republice, na Slovensku a v Polsku“. V jejím portfoliu se nacházejí například největší český prodejce spodního prádla Astratex, značka květinářství Flamengo nebo polská společnost Good Food Products.

Hartenberg a Corwin SK spolupráci navázali na konci roku 2021. Podle finančního ředitele Corwinu SK Róberta Mitterpacha je dalším společným cílem proměna v zelenou neboli ekologicky zaměřenou investiční platformu: „Věříme, že toto partnerství bude prvním krokem k naplnění tohoto cíle.“

Pandora Papers: V hlavní roli Andrej Babiš

Obě firmy se podle slovinského obchodního rejstříku dělí o základní kapitál CC Kopy půl na půl. Jak Corwin SK, tak Babišův Hartenberg vlastní podíl v hodnotě přes 90 tisíc korun. Částka 620 milionů za pozemek má pak být uhrazena ve dvou platbách a ještě čeká na zaplacení.

Na otázku, z jakého důvodu se rozhodl Corwin SK investovat spolu s firmou Andreje Babiše, odpověděl mluvčí Michal Hájek následovně: „Stejně jako prakticky všechny developerské společnosti i CORWIN tvoří projekty, jejichž financování je pokryto kombinací vlastních a externích zdrojů. Mezi ty externí mimo jiné patří investice třetích stran. To je i případ Hartenberg Holding. Jako investora ho oslovil potenciál, který viděl v našich udržitelných projektech, které jsou inovativní z pohledu přístupu k ochraně životního prostředí.”

Ani společnost Hartenberg, ani Anna Bubeníková se nevyjádřili do uzávěrky textu.

Další do řady ambiciózních projektů

Podle loňského oznámení společnosti Hartenberg předpokládají obě firmy, tedy i Corwin SK, spolupráci na nejméně dalších čtyřech developerských projektech ve Slovinsku. Pro Corwin se jedná o pokračování již existujícího trendu, neboť podle majitele firmy v minulosti „revitalizovali mnoho opuštěných průmyslových areálů a dokončili jedenáct unikátních projektů“.

Dva z těchto společných projektů ještě čekají na dokončení. Jeden nese jméno Kvartet a považuje se za největší rezidenční lokalitu, která v Lublani vzniká. Konec prací developeři předpokládají v roce 2023. Stránky projektu zdůrazňují jeho dobrou polohu a „modernitu kombinovanou s městským duchem“.

Práce na dalším projektu s názvem Vilharia budou zahájeny na konci tohoto roku. Pro společnosti Hartenberg a Corwin SK to bude první společná developerská realizace, v tomto případě půjde o dominantu administrativních budov v Lublani. Měly by stát přímo vedle hlavního vlakového nádraží. Ostatně všechny zmíněné projekty, jejichž financování se nově týká i Andreje Babiše, se nacházejí jen necelý kilometr od sebe.

Autorka textu: Kamila Plzáková
Autor úvodní fotografie: Jaroslav Novák / TASR / Profimedia