Podcast ODPOSLECH: Pasy na prodej!

Jedno procento nejbohatších lidí světa si na rozdíl od ostatních smrtelníků může vybrat ze široké plejády dlouhodobých pobytů v atraktivních zemích nebo dokonce získat jejich občanství. Stačí, že si připraví pár desítek milionů korun, jež slíbí proinvestovat ve vybrané zemi, která program investorských neboli tzv. zlatých víz nabízí. Prostřednictvím zlatých víz totiž nabízejí státy bohatým cizincům, již jsou ochotni investovat miliony dolarů do místních ekonomik, povolení k pobytu nebo přednostní nabytí občanství.

Existují dokonce země, kam přijedete na dovolenou jako turista a budete odjíždět jako řadový občan, téměř aniž byste pro to museli hnout prstem. Takových není mnoho, za svou až přílišnou vstřícnost jsou pochopitelně značně popotahovány a kritizovány zbylými státy, ale jak to ve světě bývá – když víte, kterým směrem máte koukat a znáte ty správné lidi, je nové občanství hračkou.

Občanství za investici momentálně nabízí zhruba 15 zemí světa, z čehož v Evropě se nachází 3 takové státy, ze kterých 2 jsou součástí Evropské unie – Rakousko a Malta. Kypr, který také donedávna koupi občanství nabízel a který byl velice populární mezi ruskými oligarchy, po letech kritiky svůj program v listopadu roku 2020 zrušil.

Podmínky prodeje investičních víz v České republice jsou nastaveny natolik přísně a neatraktivně, že skoro ani nestojí za řeč. Investor, který by zde chtěl mít dlouhodobý pobyt, využívat přístup na trh Evropské unie a volný pohyb v rámci Schengenu, by totiž musel dle vládního nařízení z července 2017 investovat nejméně 75 milionů korun a zároveň vytvořit alespoň dvacet pracovních míst. Přitom v době zveřejňování vládního nařízení bylo možné v Maďarsku investorské vízum pořídit už za sedmimilionovou investici, ve Španělsku za necelých 13 milionů korun a v Německu, největší ekonomice Evropské unie, pak za 25,5 milionů korun.

Není tak moc překvapením, že za dobu od spuštění „zlatých víz” v Česku až do současnosti Ministerstvo vnitra eviduje přesně nula žádostí o dlouhodobý pobyt za účelem investování. Podle Hany Malé z tiskového oddělení ministerstva investoři do České republiky sice přicházejí, žádají přitom ale o jiné typy pobytových oprávnění, jako je například vízum za účelem podnikání. V nově připravovaném cizineckém zákoně se s českou obdobou zlatých víz už ani nepočítá.

Jak se kupuje občanství? Kolik stojí? A k čemu všemu se dá využít? Dozvíte se ve 103. díle Odposlechu. Dostupný je na všech podcastových platformách.

Autor textu: Lukáš Nechvátal

Podcast vznikl za finanční podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky.