Bývalý šéf slovenské civilní rozvědky SIS (Slovenská informační služba) platil na začátku 90. let za respektovaného novináře. Jak uvádí deník Sme – pro který v oněch letech psával – se Tóth s Kočnerem seznámil v době, kdy psal o únosu syna někdejšího slovenského prezidenta Michala Kováče. Tehdy také udělal rozhovor s Oskarem Fegyveresem, který vypověděl, že za únosem stála SIS.

Tóth se věnoval i  dění ve slovenském podsvětí, čímž v té době zřejmě sám vyvolal nevoli mezi lidmi zapojenými do tamního organizovaného zločinu. V období vlády Vladimíra Mečiara mu např. někdo zapálil auto.

V roce 1998, kdy Mečiar přišel o funkci premiéra, začal Tóth se Slovenskou informační službou (SIS) sám spolupracovat. Když v roce 2002 dostal výpověď z deníku SME, stal se rovnou jejím ředitelem. Redakce deníku o jeho spolupráci s rozvědkou nevěděla.

Tóthův vztah s Marianem Kočnerem se za posledních 25 let prohloubil. Z obou mužů se zřejmě stali dobří přátelé a v soukromé komunikaci se dokonce oslovovali „brácho“.

V srpnu roku 2017 informoval server omediach.sk o tom, že Tóth zakládá stranu Cieľ (Cíl). Jak přiznal ve své výpovědi u soudu projednávajícího Kuciakovu vraždu, šlo od začátku o projekt Mariana Kočnera, který chtěl prostřednictvím strany získat politický vliv. Tóth měl být důvěryhodnou tváří projektu. U soudu rovněž vypověděl, že ohledně založení strany nepřímo komunikoval s někdejším ministrem vnitra Kaliňákem. Ten ho měl upozornit na to, že kvůli velkému množství zfalšovaných podpisů nebude možné stranu zaregistrovat. Podpisy nutné k založení strany sháněla pro Kočnera Alena Zsuzsová.

Tóth pro Kočnera sledoval novináře, které měl zachycovat v nelichotivých situacích. Pomáhal mu při tvorbě projektu Na pranieri (Na pranýři), cílenému na zdiskreditování novinářů a zároveň zvýšení Kočnerovy popularity. Informace ze sledování zřejmě využili vykonavatelé vraždy Jána Kuciaka.

Tóth po vraždě začal spolupracovat s vyšetřovateli, kterým také předal několik zásadních důkazů. „Kdybych věděl, co se stane, neudělal bych to,“ omlouval se později u soudu rodičům zavražděných za to, že vedl sledování Jána Kuciaka.

„Nemám pochybnosti o tom, že Alena Zsuzsová a Marian Kočner spolu zosnovali vraždu Jána Kuciaka,“ usvědčil Tóth před soudem muže, se kterým do té doby více než desetiletí spolupracoval.

U soudu pak dále uvedl, že s ním Kočner z vazby komunikoval prostřednictvím motáků. Skrze ně mě podnikatel usilovat o své propuštění za pomoci předsedy strany SMER Roberta Fica a ústavního soudce Mojmíra Mamojku. Posledně jmenovaný nařčení odmítl.

zpět na hlavní článek