Podcast Odposlech: Drazí krajané — Rusko dál platí právníky svých lidí v Evropě, navzdory sankcím

Tisíce uniklých e-mailů ze státní ruské agentury Pravfond odhalují, jak Moskva i po zavedení mezinárodních sankcí dál financuje právní výlohy svých občanů v Evropě – včetně těch, kteří čelí obvinění z propagandy, terorismu nebo kybernetických útoků. Z komunikace mimo jiné vyplývá, jakými cestami proudí peníze z Ruska do EU poté, co byl stát odpojen od systému SWIFT, a dokonce i po červnu 2023, kdy byl Pravfond zařazen na evropský sankční seznam.

Jak se tyto peníze dostávají do České republiky a kdo je jejich příjemcem? A co všechno o ruské infrastruktuře vlivu v Evropě odhalil mezinárodní novinářský projekt Drazí krajané?

V podcastu Odposlech mluví Petr Gojda s redaktorkou investigace.cz Kristinou Vejnbender.

Projekt „Drazí Krajané“

Dánská veřejnoprávní televize DR získala od důvěryhodného zdroje více než 49 000 e-mailů a přes 22 000 dokumentů ze čtyř e-mailových schránek napojených na ruskou státní organizaci s názvem Nadace pro podporu a ochranu práv krajanů žijících v zahraničí, známou pod zkratkou Pravfond. Tato nadace byla založena v roce 2011 dekretem ruského prezidenta a podle zjištění DR a evropských zpravodajských služeb funguje jako nástroj Kremlu pro šíření propagandy, dezinformací a dalších vlivových operací v Evropě i jinde ve světě.

 

DR sdílela dokumenty s investigativní sítí OCCRP, která koordinovala mezinárodní novinářský projekt za účasti 28 mediálních partnerů, včetně investigace.cz.

 

Uniklá data pokrývají celou dobu existence Pravfondu – od začátku jeho činnosti v roce 2012 až do listopadu 2024. Obsahují komunikaci nejméně 21 043 unikátních e-mailových adres, jež odesílaly nebo přijímaly zprávy.

 

Mezi dokumenty je mimo jiné přes 360 grantových smluv, které ukazují, že Pravfond rozdal nejméně 6,3 milionu dolarů příjemcům v Evropě, Spojených státech, Austrálii a dalších zemích. Investigace.cz prozkoumala grantové smlouvy určené žadatelům v Česku a s nimi spojenou komunikaci.

Ilustrační grafika: James O’Brien/OCCRP

[