Novodobé otroctví: Slovenský rodinný gang ve vězení za obchodování s lidmi

Pětičlenná rodina z východoslovenského města Michalovce vycházela z jednoduchého plánu. S příslibem práce, ubytování, výdělku a lepšího života lákala své krajany pracovat do Anglie. Pracovníkům přislíbili na slovenské poměry nadstandardní plat, který jim ale nikdy nevyplatili. Oběti byly naopak nucené pracovat až 80 hodin týdně v restauracích, za což dostávaly v přepočtu 8 korun na hodinu. Tato slovenská rodina, jež více než deset let obchodovala na základě podvodu s lidským utrpením, byla dohromady odsouzena na 30 let vězení. V těchto dnech se obžalovaní dozvěděli délku svých trestů.

Nedostatek financí a neznalost angličtiny nedovolovaly obětem najít ze své situace východisko, dokud se dva z pracovníků neodvážili obrátit na charitativní organizaci s prosbou o pomoc. Organizací vyrozuměná britská policie poté zahájila tajnou sledovací operaci, která odhalila, že obyvatele domu ve městě Handsworth vyzvedne každé ráno několik stejných mužů a v pozdních večerních hodinách je ti samí lidé znova přivezou zpět. 

Policie tyto muže vícekrát pozorovala i při odletu z Anglie a po návratu do ostrovní země, kdy doprovázeli jiné osoby. Při vyšetřování byly nalezeny důkazy, že toto schéma funguje již od roku 2008. 

Odhalení

V srpnu 2017 byly proto vydány příkazy k prohlídce domu v britském Handsworth a čtyř restaurací ve West Midlands. Policie tak objevila dvacet mužů, převážně ze Slovenska a Rumunska, žijících ve špatných podmínkách. 

Pro podezření z trestných činů obchodování s lidmi byl při razii zatčen Slovák Gejza Demeter s manželkou Andreou Demeterovou. Jejich dům byl prohledán a věci včetně elektronických zařízení zabaveny. 

Dvojice byla následně propuštěna na kauci, zatímco policie pokračovala ve vyšetřování a vyslýchaní obětí. 

Britská policie pak spojila své síly se slovenskými vyšetřovacími orgány. Pod dohledem Jednotky Evropské unie pro justiční spolupráci (Eurojust) v Haagu tyto složky společně zahájily vyšetřování organizované zločinecké rodiny, což oběma orgánům umožnilo sdílet informace a shromažďovat důkazy o rozsahu kriminální operace.

Každý má svou cenu?

Rodinka zločinců

Hlavou rodiny a součástí „byznysu“ byla Zdenka Ferencová, matka Andrey Demeterové. Do obchodování s lidmi se zapojil i její syn Pavol Ferenc se svou manželkou Klaudií Ferencovou. Každý z nich se podílel na „náboru“ pracovníků z východní Evropy, organizoval jejich převoz do Spojeného království a ubytování v Birminghamu, Gloucesteru, Nottinghamu a Derby, odkud byli dělníci odváženi do práce.

Jako zástěrku si povedená rodina zřídila firmy, včetně úklidové služby, které však sloužily především k daňovým únikům a praní špinavých peněz. 

Detektivka Lisa Jackson z policejního sboru ve West Midland řekla: „Přijali jsme 22 výpovědí obětí, většinou mužů, ale i některých žen, kteří se nechali zlákat příslibem lepšího života, avšak skutečnost byla jiná. Mnoho z nich sdílelo společně postele, někteří dokonce spali na podlaze, všichni museli pracovat dlouhé hodiny a dostávali za to velmi málo peněz. Domníváme se, že obětí, které byly takto vykořisťované, bylo více než 60, ale nepodařilo se nám je všechny vypátrat.“ 

Jeden z pracovníků popsal policii podmínky ubytování i zaměstnání těmito slovy: „V domě s jedním záchodem a jednou koupelnou bylo asi 50 lidí, někteří spávali na podlaze. Ihned po mém příchodu mi sebrali doklady totožnosti a už mi je nevrátili. Pracoval jsem spolu s ostatními v různých restauracích od rána do večera, šest dní v týdnu. Nemohli jsme nikam jít – to nebyl život.“ 

Zločinecká rodina ze Slovenska působila ve Velké Británii až do roku 2017, kdy se přestěhovala do Německa. Britská policie ale i nadále úzce spolupracovala se slovenskými orgány a Eurojustem na vznesení obvinění proti všem podezřelým. 

Vyšetřovatelé tak 4. září 2019 spolu s podporou dalších evropských zemí z koordinačního centra v Haagu současně vydali evropský zatykač pro Slovensko, Německo a Nizozemsko. Během 20 minut bylo všech pět podezřelých zatčeno a vzato do vazby. Koncem roku 2019 byli z těchto zemí vydáni zpět do Spojeného království.

Soudní proces se měl konat v květnu 2020, z důvodu pandemie byl však odložen na říjen 2020. Gejza Demeter odešel od soudu s osmi lety vězení, jeho manželka Andrea dostala šest a půl roku, její matka Zdenka Ferencová čtyři roky, syn Pavol Ferenc šest a půl roku a jeho manželka Klaudia čtyři a půl roku vězení. Všichni byli odsouzeni ze spiknutí za účelem obchodování s lidmi do Spojeného království a z vykořisťování. 

Policie odhaduje, že nelegálním podnikáním shromáždili zisk ve výši téměř 700 000 liber (20 milionu korun), a to jen od obětí, se kterými policie mluvila. Ve skutečnosti bylo obětí daleko více, ale policii se je nepodařilo vypátrat. Získané peníze rodina posléze převáděla na Slovensko, kde je vyprala.

Autorka textu: Nina Kodhajová
Autor úvodní fotografie: ČTK/ZUMA/Susannah Ireland