NewsFront: Jak se šíří kremelská propaganda s koronavirovou příchutí

Rusové obsadili nezávislé krymské noviny a na jejich troskách vybudovali propagandistický portál NewsFront. Ten šíří proruský narativ na Slovensku, v Polsku, Česku a Maďarsku a dalších zemích. NewsFront dokáže díky složitému schématu sdílení obsahu obejít blokování. Jen v Česku se jeho obsah dostane až k půl milionu čtenářů. Podle amerických expertů jde o operaci ruských tajných služeb. V dnešním článku naší série se dozvíte, jaký obsah NewsFront rozšiřuje po střední Evropě a jaké k tomu používá prostředky.

Když NewsFront vznikl, jeho hlavním cílem bylo šířit protiukrajinské a proruské dezinformace týkající se války na Donbasu a anexe Krymu v roce 2014. Některé z prvních zveřejněných hoaxů se znovu objevily o osm let později, aby posloužily jako záminka pro ruskou agresi proti Ukrajině a k jejímu ospravedlnění.

Mezi tyto hoaxy patří například tvrzení, že na Ukrajině vládnou fašisté a nacisté, že na východě země probíhají etnické čistky nebo že Ukrajina jako stát vůbec neexistuje. Další oblíbenou konspirační teorií byly od počátku existence NewsFrontu také informace o tom, že Spojené státy financují na Ukrajině biolaboratoře, což slovenská verze oprášila v červenci tohoto roku.

NewsFront samozřejmě hraje významnou roli v šíření dezinformací i v souvislosti s probíhající ruskou invazí na Ukrajinu. Používá přitom ten samý slovník a narativ jako Kreml a píše o „ukronacistech“ a fašistickém ukrajinském státu, který je třeba denacifikovat. Nechybí ani články o nacistech z pluku Azov.

Článek o „ukronacistech“. Zdroj: NewsFront/SK

Tento prokremelský web však neprosazuje pouze dezinformace o Ukrajině a Rusku. Hraje také významnou roli v šíření lží souvisejících s covidem-19. Na samém počátku celosvětové pandemie NewsFront zveřejnil nepravdivé tvrzení, že virus byl vytvořen Spojenými státy jako biologická zbraň a byl testován na obyvatelstvu Ukrajiny a Číny. Kromě toho měly Spojené státy vyvinout také biologické zbraně speciálně zaměřené na určité etnické skupiny. Další konspirací, kterou NewsFront propaguje, je tvrzení, že vakcína obsahuje látku oslabující mozek nebo gen způsobující neplodnost u žen, „to vše s cílem dosažení totální kontroly nebo redukce populace“.

Německý článek o biolabech. Zdroj: NewsFront/DE

Na první pohled se tak webové stránky NewsFrontu hemží protizápadními a prokremelskými dezinformacemi. Nechybějí klasické hoaxy o údajné islamizaci Spojeného království, o novičoku vyvíjeném Američany nebo o NATO, jež prý záměrně vytváří „ohnisko nestability v Evropě“. O serióznosti webu vypovídá výmluvný údaj z evropského factcheckingového projektu EUvsDisinfo, který od roku 2015 vyvrátil více než 800 nepravdivých tvrzení pocházejících z NewsFrontu.

Vazby ruské FSB na společnost NewsFront

V dubnu 2021 označilo americké ministerstvo financí NewsFront spolu s dalšími třemi portály za stránky ovládané ruskou rozvědkou. Podle amerického Úřadu pro kontrolu zahraničních aktiv (OFAC) byla tato krymská agentura jedním ze subjektů, jež se na pokyn Kremlu pokusily ovlivnit prezidentské volby v USA v roce 2020. O vazbách na ruské zpravodajské služby hovořil i bývalý zaměstnanec německé mutace NewsFrontu.

V tiskové zprávě z dubna 2021 OFAC tvrdí, že FSB přímo provozuje dezinformační kanály. Jeden z nich, NewsFront, spolupracuje s důstojníky FSB na koordinaci narativů a podle amerických úřadů jedná přímo jménem ruské rozvědky.

Zdroj: home.treasury.gov

Krátce po zahájení ruské vojenské agrese vůči Ukrajině uvalily Spojené státy sankce na jedenáct dezinformačních kanálů provozovaných Ruskem. Důvodem bylo „šíření falešných zpráv, které měly ospravedlnit ruskou invazi na Ukrajinu“.

V rámci tohoto balíčku sankcí přijal OFAC opatření proti třem zaměstnancům společnosti NewsFront, konkrétně proti šéfovi Konstantinu Knyrikovi, spoluzakladateli Michailu Sinelinovi a zástupci ředitele Jevgeniji Glotovi. Všem třem byl v USA zmrazen majetek.

Knyrik je také uveden na sankčním seznamu Evropské unie a Kanady. Podle německého listu Zeit má rovněž zákaz vstupu do Německa.

Zdroj: EUR-LEX

Persona non grata na sociálních sítích

Ještě před americkými sankcemi Facebook koncem dubna 2020 odstranil v rámci rozsáhlejší akce 140 subjektů napojených na ruské propagandistické portály NewsFront a SouthFront. Podle DFRLab měla značná část z nich na tyto weby jasné vazby.

Představitelé Facebooku prohlásili, že důvodem vymazání bylo „koordinované neautentické chování“ (CIB), což znamená využívání falešných účtů, které spravovaly stránky a skupiny šířící dezinformační obsah.

V oficiální zprávě provozovatele Facebooku, společnosti Meta, jsou rovněž uvedeny jazyky, v nichž toto „koordinované chování“ probíhalo. Podle zprávy sdílely osoby stojící za těmito aktivitami příspěvky v ruštině, angličtině, němčině, španělštině, francouzštině, maďarštině, srbštině, gruzínštině, indonéštině a perštině a zaměřovaly se na širokou škálu regionů po celém světě.

V roce 2020 byl obsah NewsFrontu zablokován nejen Facebookem, ale i YouTubem. Ruské ministerstvo zahraničních věcí tehdy na Twitteru tento krok kritizovalo a zablokování NewsFrontu, AnnaNews a Krym24 označilo za „další akt diskriminace ruskojazyčných médií“.

Reakce ruského ministerstva zahraničních věcí na zablokování NewsFrontu na YouTube. Zdroj: Twitter

Vyhodí je dveřmi a oni přijdou oknem

Zablokování společnosti NewsFront na Facebooku a Twitteru znamenalo víc než pouhé znepřístupnění jejích účtů. Na černou listinu byly zařazeny také její domény. V praxi to znamená, že například při pokusu o sdílení odkazu na tuto webovou stránku se zobrazí hlášení s informací o tom, že sdílený odkaz porušuje komunitní standardy Facebooku. Tento zákaz se vztahuje také na subdomény stránky.

Zdroj: ICJK

Provozovatelé NewsFront však přišli na způsoby, jak zákaz obejít. Podle bezpečnostních expertů začali například využívat síť „zrcadlových webů“, přesněji řečeno webových stránek totožných s původním webem NewsFront, které se zobrazují na nevinně znějících doménách.

Zrcadlové sítě identifikované Aliancí pro zajištění demokracie (ASD) a Institutem pro strategický dialog (ISD). Zdroj: ASD

Zákazy se obcházejí i skrze uzavřenou síť „online person“, tedy jak pravých, tak falešných uživatelských účtů, jejichž jediným úkolem je přeposílat články ze zrcadlových stránek NewsFrontu. Právě tyto osoby jsou pro činnost dezinformačního webu podle odborníků klíčové.

Obcházení blokace na sociálních médiích. Zdroj: ASD

Podle analýzy ASD ze začátku loňského roku „online osoby, které se zdají být spojeny s NewsFrontem, pravidelně sdílejí obsah nejméně 235 skupin na Facebooku s potenciálem zasáhnout více než 3,4 milionu lidí v sedmi jazycích (bulharštině, francouzštině, gruzínštině, němčině, ruštině, slovenštině a španělštině)“. Vzhledem ke zvýšené aktivitě NewsFrontu od začátku ruské invaze na Ukrajinu by počet lidí, k nimž se obsah šířený touto dezinformační sítí mohl dostat, mohl být ještě větší.

Jak se NewsFront vyhýbá zákazům ve visegrádském regionu

Aktivity NewsFrontu na sociálních sítích analyzovali novináři z investigace.cz, slovenského ICJK a polského Frontstory. Z výsledků vyplývá, že stránky, jež přímo distribuují články NewsFrontu, stále existují. Na Slovensku analýza odhalila dva účty, které přebírají celé pasáže z článků slovenské verze NewsFront bez uvedení webové adresy – kdyby totiž na web přímo odkazovaly, mohly by čelit zablokování svých vlastních facebookových účtů.

Názvy těchto „zástupných“ profilů jsou na Facebooku podobné původnímu „NewsFront“. Ačkoli tyto dva facebookové účty nemají velký počet sledujících, jeden z nich má propojenou skupinu šířící dezinformace i příspěvky politiků ze slovenské krajně pravicové politické strany Republika.

Stránky šířící slovenský obsah NewsFrontu. Zdroj: Facebook

Z analýzy také vyplývá, že tento dezinformační web blokování na YouTube obchází nahráváním videí na několik anonymních kanálů. Skutečnost, že se jedná o „agenturní“ materiál, je označena pouze vodoznakem ve videu. Na samostatném kanálu YouTube lze najít i obsah přeložený do slovenštiny.

Videa NewsFrontu na Youtube. Zdroj: YouTube

Zatímco facebookové stránky s odkazy na web NewsFront jsou majitelem sociální sítě blokovány, obsah NewsFrontu se šíří například prostřednictvím kanálů na komunikační aplikaci Telegram či webové stránky NewsFront a většina jeho jazykových verzí zůstává aktivní.

Snaha dohledat o tomto propagandistickém webu jakékoli další informace pomocí nástroje Domaintools je marná. Naprostá většina údajů je neveřejná a opatřená poznámkou „REDIGOVÁNO Z DŮVODU SOUKROMÍ“. Z omezených informací je přesto možné vyčíst, že doména webu je registrována v Rusku, konkrétně na IP adresu v Moskvě, zatímco oficiální uvedená adresa NewsFrontu je na Krymu. Vedle směrovacího čísla ruského hlavního města se objevuje i telefonní číslo správce stránek. Všechny podstránky, tedy všechny jazykové verze, používají stejnou, tedy moskevskou doménu.

 

Další díl série bude o tom, jak se NewsFrontu šíření lží po střední Evropě daří.

 

Karin Kőváry Sólymos, ICJK.sk
Julia Dauksza, Anna Gielewska, Frontstory.pl
Josef Šlerka, Investigace.cz
Ve spolupráci s: Anastasiia Morozova, Frontstory.pl