NewsFront: Jak se šíří kremelská propaganda s koronavirovou příchutí

Rusové obsadili nezávislé krymské noviny a na jejich troskách vybudovali propagandistický portál NewsFront. Ten šíří proruský narativ na Slovensku, v Polsku, Česku a Maďarsku a dalších zemích. NewsFront dokáže díky složitému schématu sdílení obsahu obejít blokování. Jen v Česku se jeho obsah dostane až k půl milionu čtenářů. Podle amerických expertů jde o operaci ruských tajných služeb. V dnešním článku naší série se dozvíte, jaký obsah NewsFront rozšiřuje po střední Evropě a jaké k tomu používá prostředky.

Když NewsFront vznikl, jeho hlavním cílem bylo šířit protiukrajinské a proruské dezinformace týkající se války na Donbasu a anexe Krymu v roce 2014. Některé z prvních zveřejněných hoaxů se znovu objevily o osm let později, aby posloužily jako záminka pro ruskou agresi proti Ukrajině a k jejímu ospravedlnění.

Mezi tyto hoaxy patří například tvrzení, že na Ukrajině vládnou fašisté a nacisté, že na východě země probíhají etnické čistky nebo že Ukrajina jako stát vůbec neexistuje. Další oblíbenou konspirační teorií byly od počátku existence NewsFrontu také informace o tom, že Spojené státy financují na Ukrajině biolaboratoře, což slovenská verze oprášila v červenci tohoto roku.

NewsFront samozřejmě hraje významnou roli v šíření dezinformací i v souvislosti s probíhající ruskou invazí na Ukrajinu. Používá přitom ten samý slovník a narativ jako Kreml a píše o „ukronacistech“ a fašistickém ukrajinském státu, který je třeba denacifikovat. Nechybí ani články o nacistech z pluku Azov.

Článek o „ukronacistech“. Zdroj: NewsFront/SK

Tento prokremelský web však neprosazuje pouze dezinformace o Ukrajině a Rusku. Hraje také významnou roli v šíření lží souvisejících s covidem-19. Na samém počátku celosvětové pandemie NewsFront zveřejnil nepravdivé tvrzení, že virus byl vytvořen Spojenými státy jako biologická zbraň a byl testován na obyvatelstvu Ukrajiny a Číny. Kromě toho měly Spojené státy vyvinout také biologické zbraně speciálně zaměřené na určité etnické skupiny. Další konspirací, kterou NewsFront propaguje, je tvrzení, že vakcína obsahuje látku oslabující mozek nebo gen způsobující neplodnost u žen, „to vše s cílem dosažení totální kontroly nebo redukce populace“.

Německý článek o biolabech. Zdroj: NewsFront/DE

Na první pohled se tak webové stránky NewsFrontu hemží protizápadními a prokremelskými dezinformacemi. Nechybějí klasické hoaxy o údajné islamizaci Spojeného království, o novičoku vyvíjeném Američany nebo o NATO, jež prý záměrně vytváří „ohnisko nestability v Evropě“. O serióznosti webu vypovídá výmluvný údaj z evropského factcheckingového projektu EUvsDisinfo, který od roku 2015 vyvrátil více než 800 nepravdivých tvrzení pocházejících z NewsFrontu.

Vazby ruské FSB na společnost NewsFront

V dubnu 2021 označilo americké ministerstvo financí NewsFront spolu s dalšími třemi portály za stránky ovládané ruskou rozvědkou. Podle amerického Úřadu pro kontrolu zahraničních aktiv (OFAC) byla tato krymská agentura jedním ze subjektů, jež se na pokyn Kremlu pokusily ovlivnit prezidentské volby v USA v roce 2020. O vazbách na ruské zpravodajské služby hovořil i bývalý zaměstnanec německé mutace NewsFrontu.

V tiskové zprávě z dubna 2021 OFAC tvrdí, že FSB přímo provozuje dezinformační kanály. Jeden z nich, NewsFront, spolupracuje s důstojníky FSB na koordinaci narativů a podle amerických úřadů jedná přímo jménem ruské rozvědky.