Navalného organizace upozornila na závadné potraviny od Putinova šéfkuchaře, musí mu za to zaplatit odškodné

Dvěma potravinářským společnostem, z nichž jedna patří tzv. Putinovu šéfkuchaři Jevgenijovi Prigožinovi, nařídil ruský soud uhradit částku v přepočtu více než sto tisíc korun jako odškodné určené rodinám dětí, jež po konzumaci nekvalitních potravin utrpěly silnou otravu jídlem. Soud vznesl rozsudek jen dva dny poté, co uložil neziskové organizaci Fond boje s korupcí (FBK), patřící opozičnímu aktivistovi Alexeji Navalnému, zaplatit 300násobně vyšší odškodné Prigožinově firmě za to, že na zmíněný případ sama upozornila.

Nezisková organizace ruského protivládního aktivisty Alexeje Navalného informovala o tom, že firma Jevgenije Prigožina dodávala do moskevských škol prošlé a závadné potraviny. V důsledku toho onemocnělo několik dětí úplavicí. Z důvodů poškození dobrého jména Prigožinovy firmy soud ale rozhodl, že Navalného fond musí zaplatit společnosti Putinova šéfkuchaře odškodnění ve výši 40 milionů rublů, tedy necelých 15 milionů korun.

O dva dny později však tentýž soud dal za pravdu i rodičům nakažených dětí. Odškodnění pro ně ale stanovil na řádově nižší částku: necelých 4,5 tisíce korun na rodinu. S žalobou na město jakožto zřizovatele inkriminovaných škol ovšem rodiče neuspěli.

Prigožinova společnost Concord a firma Vito-1 dodávají potraviny do moskevských školních jídelen. Podle OCCRP si Prigožinovy firmy na základě veřejných zakázek pro školy přišly od roku 2009 na zhruba dvě miliardy rublů, tedy necelou čtvrt miliardu korun.

Ve své reportáži informoval Navalného fond o tom, že Prigožinova firma servírovala dětem prošlé maso a zkažený kompot. Dodavatelé posléze FBK žalovali kvůli poškození dobré pověsti. Kromě uhrazení odškodného Prigožinově firmě ve výši necelých 40 milionů rublů přikázal soud zmiňovanou reportáž smazat.

Podle advokátky FBK Sobolové by se poškozené rodiny měly vůči rozsudku odvolat. Výše odškodného není dle jeho názoru odpovídající.

Jevgenij Prigožin proslul přezdívkou Putinův šéfkuchař. K ruskému prezidentovi má totiž velmi blízko a jeho firma Concord poskytovala Kremlu cateringové služby při zahraničních návštěvách a dalších oficiálních akcích. Prigožin stál i za tzv. trollí farmou v Petrohradě, na kterou před nedávnem uvalily sankce Spojené státy. Prigožin je spojován i s žoldáckou paramilitární skupinou Wagner Group působící například v Sýrii nebo ve Středoafrické republice.

Americká vláda uvalila další sankce na Putinova „šéfkuchaře“. Jeho „trollí farmu“ viní z vměšování do loňských voleb

Tlak na neziskové organizace stoupá

„Takže oni otrávili děti ve školách a ve školkách, existují přece záznamy o případech úplavice. Platit ale musíme my,“ uvedl k rozsudku samotný Navalnyj. Podle něj je rozhodnutí soudu součástí kampaně státu, jak „přiškrtit FBK v zájmu vrchního byrokrata – Putina“.

Ruské úřady začátkem řijna provedly rozsáhlou razii v kancelářích a v bytech zaměstnanců FBK, neboli v organizaci, která je dlouhodobě známá svou kritikou nejvyšších politických míst v Rusku a upozorňováním na rozbujelou korupci v zemi. Státní orgány Navalného organizaci obvinily i z praní špinavých peněz. Ministerstvo spravedlnosti pak Navalného fond zařadilo spolu s dalšími lidskoprávními sdruženími kritickými vůči Kremlu mezi „zahraniční agenty“. 

Šrouby utahuje režim také nad dalšími lidskoprávními organizacemi. Na začátku listopadu rozhodl ruský nejvyšší soud o uzavření For Human Rights (FHR), která působila v Rusku od roku 1997. Důvodem měla být neochota organizace zaregistrovat se jako zahraniční agent. Podle Rádia Svobodná Evropa se ředitel FHR Lev Ponomarjov hodlá odvolat k Evropskému soudu pro lidská práva.

Autor textu: Marek Martinovský
Autor úvodní fotografie: FBK Report

Tento text vznikl díky finanční podpoře čtenářů, jako jste vy. Přidejte se do klubu Sester a bratrů v triku.