Poté, co byli jejich synové během krvavého masakru zavražděni, se z rodičů stali aktivisté. Požadovali jedinou věc, pravdivou odpověď na jednoduchou otázku: proč a kam zmizely naše děti? Zatímco rodiče byli odkázáni na výsledky oficiálního vyšetřování mexické prokuratury, pro vládu se stali nepřáteli, a spolu s jejich spolupracovníky je proto nechala odposlouchávat izraelským spywarem Pegasus.
Cristina Bautista je úplně normální ženská. Čeká nás před vchodem do školy, kde studoval její syn. Chtěl se stát učitelem a dostat tak rodinu z bídy. Začíná jemně pršet a Cristina se schovává pod korunu masivního stromu, kolem poletují světlušky. Celá se choulí do sebe a nervózně si pohrává se střapci na pletené šále. Pomalu nám vypráví jeden z nejbrutálnějších a dosud neobjasněných zločinů moderních dějin Mexika. Její syn spolu s dalšími 42 kamarády jednoho dne zmizel. Podle oficiálního vyšetřování ho zadržela policie, která celou skupinu studentů předala místnímu drogovému kartelu. Ten je na nedaleké skládce popravil, jejich těla spálil a kosti naházel do řeky. Jenže příběh, který je dnes známý pod názvem „43 zmizelých“ nebo „Případ Ayotzinapa“, vůbec není tak jednoduchý, jak jej podávají mexičtí vládní politici…
Jan Jařab, který se případem jako regionální zástupce vysokého komisaře OSN pro lidská práva pro Mexiko také zabýval, k tomu řekl: „V Mexiku vůbec nic není tak, jak se to na první pohled jeví.“
Cristina Bautista vyrostla v prašné horské vesnici v mexickém státě Guerrero. Většinu života prožila pod hranicí bídy. Peníze si vydělávala tím, že prodávala chleba a každý čtvrtek vařila místní tradiční polévku pozole. Když měla čas, pletla věci z palmového listí, které pak za nízkou cenu nabízela ve městě.
Štěstí se na ni jedinkrát v životě výrazněji usmálo, když se jí podařilo pracovat několik měsíců ve Spojených státech a vydělat tam dost peněz na to, aby z přístřešku z vlnitého plechu a dřeva, kde předtím bydlela, vybudovala dům.
Jinak ale nezbohatla, nestala se jakkoli mocnou či slavnou osobou a v rámci Mexika nadále patří k jedné z nejchudších sociálních skupin. Přesto ji vláda její země nechala odposlouchávat a utratila v přepočtu miliony korun za nákup speciální špionážní technologii od izraelské firmy NSO Group, údajně určené pouze ke sledování teroristů a narkobaronů.
Proč byla Cristina Bautista tak nebezpečná? Patřila ke skupině rodičů, jimž se nelíbilo, jak byl případ jejich 43 zmizelých a šesti zastřelených synů během pár měsíců vyřešen a uzavřen, přičemž závěry vyšetřování absolutně neodpovídaly skutečnosti a věrolomně se manipulovalo s důkazy.
Samozřejmě nebyla sama, na koho se sledování mexické vlády zaměřilo. Dalšími oběťmi špehování v režii státu a prostřednictvím technologie firmy NSO Group byli minimálně tři příbuzní zmizelých studentů, jejich právníci i aktivisté, kteří rodinám pomáhali. Dělo se tak i v době, kdy už byl případ více než rok oficiálně uzavřený.
Mexická prokuratura, jež oficiálně vyšetřovala případ 43 zmizelých studentů, velmi rychle přišla se závěry, které nazvala „dějinná pravda“. To, že v Mexiku někdo „nuceně zmizí“, je hispánský eufemismus pro vraždu mimo soudní systém a za účasti státu. „Desaparición forzada“ totiž v drtivé většině případů znamená, že pohřešovaná osoba byla zavražděna, ovšem takovým způsobem, aby se její ostatky už nikdy nenašly. Jedním z takto „zmizelých“ je i Benjamín, syn Cristiny Bautisty.
Co se stalo v Iguale
Studenti místní pedagogické školy v Ayotzinapě už dlouhá léta praktikují zvláštní tradici. Když jedou do hlavního města na výročí maskaru studentů v roce 1968, unášejí autobusy veřejné dopravy i s řidičem. Druhý den pak nepoškozené autobusy vrátí. Tato praxe byla v celém Guerreru do značné míry vždy tolerovaná a samotné dopravní společnosti nabádaly své řidiče, aby nedělali studentům problémy, neboť oba pracovní dny, kdy je povezou na protesty a budou „uneseni“, budou mít proplaceny.
Na této kauze jsme spolu s novináři z dalších 16 světových médií pracovali několik měsíců.
Našim tématům se můžeme věnovat poctivě a do hloubky i díky komunitě dárců, která nás pravidelně podporuje. Přidejte se k nim.