Maltské úřady rozhodly o zrušení firmy Kočnerova bývalého zetě

Důvodem pro zrušení firmy Christiana Ellula, bývalého zetě slovenského podnikatele Mariana Kočnera, je podle úřadu porušení několika pravidel, a to včetně nesplnění požadavků na způsobilost a bezúhonnost. Ellul s Kočnerem na Maltě v minulosti  podnikal. Po vraždě Jána Kuciaka a jeho partnerky však se slovenským podnikatelem přerušil styky. 

Zrušení Ellulovy firmy vyplývá z oznámení maltského regulačního úřadu pro finanční služby MFSA. Firma se proti rozhodnutí může odvolat.

Zatím není možné potvrdit, zda za rozhodnutím maltské instituce stojí právě blízká spolupráce Ellula s Kočnerem. 

Právník Christian Ellul dříve podnikal na Maltě se svým tehdejším tchánem Marianem Kočnerem. Jeho společnost E&S Consultancy byla mimo jiné akcionářem dvou Kočnerových firem: první z nich, International Finance Group Limited, vlastnil sám Kočner, druhá společnost International Investment Holding Limited pak byla psaná na samotného Ellula. 

Rozhodnutí maltského dozorčího orgánu o zrušení Ellulovy firmy (zdroj: MFSA).

Ten však v minulosti pro Investigaci.cz popřel, že by s Kočnerem jakkoliv podnikal. „Pro Kočnerovu rodinu jsem pouze spravoval dvě její maltské firmy, a to navíc bez nároku na honorář. Tohle byla jednostranná laskavost, ne spolupráce,“ popsal někdejší spolupráci s mužem obžalovaným z vraždy Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové.

Zpráva MFSA konkrétně neuvádí, proč firma nenaplnila požadavky bezúhonnosti a způsobilosti. Mezi uvedenými kritérii však maltský zákon udává například spolehlivost, kompetentnost a důvěryhodnost. V případě fyzických osob pak vyžaduje bezúhonnost a profesní zkušenosti.

Ellul Investigaci.cz opakovaně tvrdil, že se s Kočnerem několik let nesetkal, ani s ním nemluvil. To však vyvrátily zprávy z mobilní aplikace Threema, kterou Kočner používal pro komunikaci s Alenou Zsuzsovou. Ta rovněž čelí obalobě z vraždy Kuciaka a jeho partnerky.

Po vraždě Kuciaka a Kušnírové se Ellul rozhodl zavřít obě Kočnerovy firmy a od kontroverzního podnikatele se distancoval. 

Kočnerova kamera v prokurátorově kanceláři

„Hned po těch vraždách Maltu zaplavily články a tweety tvrdící, že jsem hlavnímu podezřelému pomáhal prát přes Maltu peníze. Odmítám, že bych pral peníze nebo dělal něco nezákonného. Ale není snad [zavření Kočnerovy maltské společnosti] normální reakce? […] Měl jsem pocit, že bych se od něj měl distancovat,“ vysvětloval své rozhodnutí Ellul.

„Jen mi řekl, že s okamžitou platností ruší všechny firmy a nechce se mnou už nikdy nic mít. A to je ku*va velký problém,“ svěřil se tehdy rozhněvaný Kočner přes Threemu Aleně Zsuzsové.

„Kočner byl namočený snad v každém problému Slovenska za posledních dvacet let, považuji ho za hrozbu pro své podnikání,“ odůvodnil Ellul své rozhodnutí pro Investigaci.cz.

Autor článku: Marek Martinovský
Autor úvodní fotografie: Facebook/Christian Ellul
Tento text vznikl díky finanční podpoře čtenářů, jako jste vy. Přidejte se do klubu Sester a bratrů v triku.