Logistický gigant MSC propouští Černohorce, nedůvěru k nim vyvolaly skandály s pašováním drog

Italsko-švýcarská námořní logistická společnost Mediterranean Shipping Company (MSC) hromadně ukončuje pracovní poměr se svými zaměstnanci z Černé Hory. Informoval o tom černohorský zpravodajský server Bokanews.me. Vedení firmy k tomuto kroku přistoupilo kvůli několika případům pašování drog, které se týkaly právě černohorských námořníků pracujících ve firmě.

Na začátku léta společnost MSC upoutala pozornost médií v souvislosti s největším protidrogovým zátahem v dějinách Spojených států amerických. Na palubě lodi MSC Gayene, kotvící ve Filadelfii, úřady zajistily přes sedmnáct a půl tuny kokainu v hodnotě více než 22,5 miliardy korun.

https://www.investigace.cz/americke-urady-zajistily-nejvetsi-zasilku-kokainu-v-dejinach-usa/

Policie v souvislosti s tímto případem zadržela celkem šest osob, z nichž čtyři byly černohorské národnosti. Pro společnost MSC incident představoval kromě zásadního poškození reputace také velkou finanční ztrátu. Loď zůstala v přístavu téměř měsíc a povolení k vyplutí održela až poté, co firma zaplatila kauci ve výši 50 milionů dolarů. To je podle serveru Bokanews nezanedbatelná částka i pro takového logistického giganta, jako je MSC, jehož flotila čítá 520 nákladních lodí.

Černohorský zpravodajský server uvedl, že ze sedmdesáti tisíc zaměstnanců firmy téměř dva tisíce pocházejí z Černé Hory. Bokanews se nepodařilo jednoznačně potvrdit, zda rozhodnutí firmy pramení z přístupu amerických úřadů, které prý začaly černohorské námořníky považovat za „nežádoucí“. Z interní komunikace firmy nicméně vychází najevo, že u některých flotil mířících do USA plánuje MSC personální změny. Otázkou podle serveru zůstává, zda chce společnost nahradit Černohorce ve všech svých posádkách, a pokud ano, kolik jich o práci přijde.

Další otazník se vznáší i nad faktem, proč kvůli zločinné aktivitě několika občanů Černé Hory dochází k poškození reputace všech Černohorců v námořní dopravě. Úřady ani představitelé země ležící u břehů Jadranského moře se k věci zatím nevyjádřili. Podle odhadů vydělají černohorští námořníci pracující pro MSC ročně více než 70 milionů eur (v přepočtu 1,8 miliardy korun). Pro jejich rodiny by proto krok firmy mohl představovat velký ekonomický úder.

Autor článku: Marek Martinovský
Autor úvodní fotografie: Darren B. Hillman (CC BY-ND 2.0)
Tento text vznikl díky finanční podpoře čtenářů, jako jste vy. Přidejte se do klubu Sester a bratrů v triku.