Kauza Kuciak: Kočner se začíná aktivně bránit

Poslední dva dny pokračoval u Specializovaného soudu v Pezinku soudní proces s obžalovanými z vraždy Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové. Kvůli koronavirové epidemii proces pokračuje i nadále v omezeném režimu, což se především týká přítomnosti veřejnosti a médií. Předsedkyně soudního senátu Ružena Sabová souhlasila s pořizováním zvukového záznamu, který se přehrává živě přímo ze soudní síně. Ani poslední dva dny soud nevyslýchal žádné svědky a pokračovalo se v provádění listinných důkazů. Z obžalovaných se osobně zúčastnil pouze Marian Kočner, který si několikrát vzal slovo a dlouho se bránil.

I přesto, že listinné důkazy nemusejí být pro posluchače zajímavé, jsou důležitou součástí procesu. Za listinné se považují všechny „nemateriální“ důkazy, které napomohly státním žalobcům obvinit Mariana Kočnera a jeho komplice. V úvodu se četly hlavně znalecké posudky k střelné zbrani nebo posudky Europolu ke kamerovým záznamům z Velké Mače, které přispěly k identifikaci již odsouzeného střelce Miroslava Marčeka a zatím obviněného řidiče Tomáše Szabóa.

Znalecké posudky se týkaly i Aleny Zsuzsové. Bankovky, jež policie objevila při prohlídce jejího domu, prošly analýzou DNA. Kromě otisků Zsuzsové se našly i otisky nespecifikované osoby mužského pohlaví, může jít o Kočnerův otisk. Soudu byl předložen i výpis z banky. Alena Zsuzsová měla 16. března 2018 (přibližně tři týdny po vraždě Jána Kuciaka – pozn.  red.) vložit hotovost v hodnotě 3 150 eur na účet cestovní kanceláře, která organizuje zájezdy do Dubaje. Podle zpráv z Threemy, které máme k dispozici, měl dovolenou v Dubaji Zsuzsové platit Kočner. Zsuzsová se projednávání dlouhodobě nezúčastňuje a reakce její advokátky Júlie Vestenické na tento fakt byla strohá: „Finanční prostředky patřily její matce.“

Středeční proces ukončil Marian Kočner svým nejintenzivnějším výstupem toho dne. Reagoval na znalecký posudek, jenž měl odhadnout hodnotu perel a drahokamů. Ty se našly v autě Kia Rio, které přivezl na policii Peter Tóth spolu s dalšími dokumenty od Kočnerovy rodiny, a o vozidle se mluvilo jako o možném „útěkovém“ autě.

Kočnerův kompromat

Z posudku vyplynulo, že všechny perly a broušené kameny neměly vyšší hodnotu než 1 100 eur. Kočner reagoval, že tyto „šperky“ patří jeho bývalé manželce Karolíně Kočnerové, a přál si, aby jí byly vráceny. „Je nelogické a úplně přitažené za vlasy, aby si tyhle věci, které nemají žádnou hodnotu, dala moje rodina do úschovy k Petru Tóthovi. Na co by moje rodina dávala do úschovy kuličky, které se lepí na textil? Logikou je, že Tóth po mém zadržení vzal z domu z Chrasťové (ulice Kočnerova bydliště – pozn. red.) vše, co se mu zdálo hodnotné, tyto věci naložil do auta a odvezl na policii.“

Udělal by to jenom úplný idiot

Ve čtvrtek byl Kočner u soudu ještě aktivnější. Hned v úvodu si stěžoval, že není informován o tom, jaké důkazy se budou v daný den probírat. Argumentoval, že otec Jána Kuciaka se před soudním jednáním v televizi vyjadřoval k důkazům, které se mají ten den projednávat. Kočner si přál, aby i on dostával tyto informace podobně jako poškozené strany, protože ve vězení se každý den nedostane k počítači. Soudkyně Sabová odpověděla, že tyto informace nemají poškozené strany od členů soudního senátu. Tribunál prý postupuje v důkazním řízení podle návrhů obžaloby.

Pouze 0,2 % lidí, kteří čtou naše kauzy, nás finančně podpoří.

Přidejte se k nám a pomozte nám bojovat proti organizovanému zločinu a korupci.