Kauza Kuciak, den 18: Kočner popřel klíčové zprávy i sledování novinářů 

V pátek pokračoval v Pezinku soud v kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové. Vypovídali dva hlavní obžalovaní podle vyšetřovatelů zprostředkovatelka vraždy Alena Zsuzsová a objednatel Marian Kočner. Slovenský podnikatel odmítl vyplácení Zsuzsové i svědectví Petra Tótha o cíleném sledování nepohodlných novinářů. Ke slovu se dostala i Zsuzsová, její výslech byl však přerušen a bude pokračovat 29. června.

Soudkyně Sabová vyzvala Mariana Kočnera už ve středu, aby vůbec poprvé před tribunálem vypovídal. Jeho výslech byl přerušen a pokračovat měl v pátek otázkami prokurátora. Ještě před výslechem hlavního aktéra soudkyně přečetla další část zpráv, která byla sice čtena v předchozích dnech, ale soudu chyběl kontext.

Soudkyně zařadila mezi důkazy i výpisy z účtu dcery Aleny Zsuzsové. Marian Kočner na tento účet posílal každý měsíc peníze, což později sám potvrdil. Jednalo se o částku 1000 eur (cca 26 tisíc korun) a dcera Zsuzsové ji dostávala za dobré výsledky ve škole nebo k svátkům. Přesné datum, odkdy dceru Zsuzsové finančně podporuje, ale nedokázal Kočner stanovit. Nejdříve tvrdil, že od září 2017, protože si tehdy mladá Zsuzsová založila účet v bance. Na dodatečnou otázku soudkyně nakonec odpověděl, že peníze jí dává od roku 2014 nebo 2015. Předsedkyně soudního senátu se ho posléze zeptala, proč v komunikaci s Alenou Zsuzsovou používal pro tyto obnosy slovo „výplata“. Kočner to vysvětlil tak, že se bál, aby si v případě prozrazení zasílaných peněz někdo nemyslel, že jde o jeho dítě.

„Paní Zsuzsové jsem neposkytl žádné jiné finanční prostředky než peníze pro její dceru,“ odmítl Kočner otázku, zda v tomto případě nešlo spíš o vyplácení Zsuzsové. „Paní Zsuzsovou jsem nikdy nepovažoval za zaměstnance. Jediné, co pro mě dělala, bylo sbírání hlasů nutných k registraci strany Cíl. Než mě vzali do vazby, starala se také o můj fanpage ‚Na pranýři‘, a to v květnu a v červnu 2018.“ Za sbírání hlasů jí prý na oplátku pomáhal s leasingem na mercedes. 

„S paní Zsuzsovou jsem se seznámil v roce 2012, oslovila mě prostřednictvím e-mailu nebo Facebooku, to si už nepamatuji. Požádala mě o pomoc ohledně pojistné události. Byla samoživitelka a neměla peníze na advokáta. Podobných žádostí jsem dostával několik za měsíc, byla to běžná věc. Bylo mi jí líto, a proto jsem ji nechal přeložit do italštiny a maďarštiny nějaké smlouvy, které jsem ani nepotřeboval,“ popsal Kočner seznámení s Zsuzsovou. Poté dodal, že není jediná žena-samoživitelka, které pomáhá. Údajně existuje několik podobných žen, jež ale u soudu nejmenoval. Advokát Daniel Lipšic nato upozornil, že žádné jiné ženy-matky,  jimž by měl pomáhat, se v jeho komunikaci nenašly.

Černý Petr

Druhou osobou, které se Kočner detailně věnoval, byl Peter Tóth. Společnou dovolenou v Chorvatsku nepopřel, ale podle jeho vyjádření ho nikdy nepovažoval za blízkého člověka, i když se v osobní korespondenci oslovovali bratře. 

„Tóth nebyl nikdy můj osobní přítel,“ řekl včera před soudem. Dále uvedl, že právě Tóth měl přístupové heslo do jeho bankovní aplikace, kde měl kontrolovat platby. Když policie zadržala Marčeka, Szabóa, Andruskóa a Zsuzsovou, Tóth přišel na policii a vypověděl jako utajovaný svědek. Díky němu se policie dostala k dalšímu mobilu Mariana Kočnera s Threemou, ale i s USB klíči, kde byly fotky novinářů. Tóth potvrdil, že pro Kočnera novináře sledoval.

Pouze 0,2 % lidí, kteří čtou naše kauzy, nás finančně podpoří.

Přidejte se k nám a pomozte nám bojovat proti organizovanému zločinu a korupci.