Kauza Kuciak, den 16: Kočner je podle psycholožky napravitelný

Možnost resocializace Mariana Kočnera je příznivá, tak zní závěr zprávy Eleny Fortis, která dělala Kočnerův psychologický posudek. Přednesla jej u Specializovaného trestního soudu v Pezinku zabývajícího se vraždami novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Jednání se po omezeních spojených s koronavirovou epidemií už opět mohla účastnit média i veřejnost. Šestnáctý den kromě detailní charakteristiky Kočnerovy osobnosti přinesl i další informace. Na základě lokalizačních dat z telefonu se Kočner a Zsuzsová měli potkat den po vraždě. Oba setkání popřeli. 

První červnové projednávání otevřela Alena Zsuzsová námitkou zaujatosti médií i soudního senátu. Zsuzsová napsala dopis, který před soudem nahlas přečetla. Kritizovala v něm postoj médií vůči své osobě, zejména jmenovala vybraná slovenská média, televize Markíza a JOJ, Denník N, SME a Aktuality.sk, které o ní podle jejího názoru píšou účelově, neobjektivně a zamlčují důkazy, jež vypovídají v její prospěch. V přímém přenosu vyhodnocují důkazy, vyjadřují se k mé osobě jako k vinné a informují o výšce trestu, který si zasloužím,“ stěžovala si Zsuzsová na média.

Mimo zaujatost médií i předsedkyně soudního senátu Ruženy Sabové, která jí měla znemožnit výpověď (soudkyně její žádost evidovala s tím, že může vypovídat po ukončení důkazního projednávání – pozn. red.), se pak Zsuzová věnovala obhájci rodiny Kuciakových Danielu Lipšicovi: Zplnomocněnec poškozených je rovněž právním zástupcem TV Markíza (v kauze s TV Markíza byl již Kočner odsouzen – pozn. red.) a s touto osobou se znám osobně a to nejen zběžně. Na tenhle fakt jsem soudní senát upozornila, ten ale moji námitku nepochopitelně ignoroval. Daniel Lipšic měl být podle Zsuzové jednou ze známých osob, se kterými si  pod falešným jménem psala a vyměňovala fotografie, někdy i intimniho charakteru.

Předsedkyně Sabová vyzvala obhájce Zsuzsové, aby uvedl jakého paragrafu se námitka jeho klientky k Lišpicovi týká. Námitku zaujatosti vypracovala má klientka na základě ostatních výsledků soudního řízení. Je to pocit mé klientky, nedokázal obhájce Neszméry  vyložit stížnost Zsuzsové podle žádného paragrafu. Samotný Lipšic uvedl, že zákon takové námitky nepřipouští. Soudní senát o stížnosti Zsuzsové nakonec nejednal.

Já, já, já jenom já

Další předvolanou znalkyní byla Elena Fortis, která dělala psychologický profil Mariana Kočnera, který s jeho vypracováním souhlasil až na druhý pokus. Prvního znalce Antona Heretika totiž označil za zaujatého a odmítl se podrobit jeho zkoumání. Elena Fortis ve svém posudku vyhodnotila osobnost Mariana Kočnera jako sebevědomého člověka. Své závěry okomentovala slovy: Egocentrická osobnost s narcistickými rysy, má zvýšenou potřebu získat ocenění, obdiv a stát se středem pozornosti. Projevuje nízký zájem o jiné. Je to konfliktní typ, který se snadno uráží a přetvařuje, jelikož se snaží o účelovou sebeprezentaci, a tedy o to, aby se jevil v lepším světle. Má sklony k direktivnímu chování s cílem kontroly svého okolí. Svět vnímá jako soubor objektů, s nimiž je potřeba manipulovat za účelem výlučně osobního zájmu. Lidi vnímá jako prostředky, ne cíle.

Obdiv a poslušnost ostatních mu pomáhá zachovat si sebeúctu. Jeho interpersonální interakce mohou vyústit do boje o vliv a moc, dále analyzovala Elena Fortis i s tím, že Kočner je člověk s nadprůměrným intelektem, který ale nemá sklony k přehánění a vymýšlení si. 

 

Pouze 0,2 % lidí, kteří čtou naše kauzy, nás finančně podpoří.

Přidejte se k nám a pomozte nám bojovat proti organizovanému zločinu a korupci.