Marian Kočner v soudní síni

V pondělí 18. května pokračoval již čtrnáctý den soudního procesu s obviněnými z vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové. Po dlouhé nepřítomnosti se jednání osobně zúčastnili všichni tři obvinění – Marian Kočner, Tomáš Szabó a Alena Zsuzsová, která měla v plánu vypovídat. Soudní proces se ke konci dne začal vyostřovat, když obžalovaní pochopili, že se na nejbližším jednání budou číst zprávy z aplikace Threema. Konverzace mezi Kočnerem a Zsuzsovou mají být podle obžaloby jedním z klíčových důkazů o objednávce vraždy.

Poprvé od začátku pandemie koronaviru soudní senát předvolal k výslechu svědky, přítomnost médií zůstává nadále omezená. Jako první před soud předstoupil Ivan Kočner, mladší bratr Mariana Kočnera, který se k obvinění zatím vyjádřil jen pro dvě média. Nejprve to bylo v loňském rozhovoru pro slovenský Denník N poté, kdy byl jeho bratr obviněný jako zadavatel objednávky vraždy. Druhý rozhovor poskytl redakci Aktuality.sk před měsícem. V obou rozhovorech potvrdil, že když se o vraždě dozvěděl, napadlo ho, že za tím může stát jeho bratr. Zároveň také zdůraznil, že se spolu několik let nestýkali a bratra nenavštívil ani ve vazbě. 

Ivan Kočner dnes před soudem využil své právo nevypovídat. Tribunál ale nechal přečíst jeho výpověď z přípravného řízení, v níž popsal konkrétní rozhovor se svým bratrem.

„Jednoho novináře je třeba se zbavit, potom ještě jednoho a bude pokoj,“ měl říct Marian na oslavě 50. výročí svatby jejich rodičů bratru Ivanovi. Ten ve výpovědi také potvrdil, že rozhovor měl proběhnout mezi čtyřma očima. Poté se k tomuto tématu už prý nikdy nevrátili. 

Součásti dnešní výpovědi byl i rozhovor uveřejněný v Denníku N. Marian Kočner chtěl článek využít a odstranit rozpory mezi tím, co tvrdil jeho bratr policii a deníku. Předsedkyně soudního senátu Ružena Sabová ho upozornila, že obsah rozhovoru v médiích nemůže být posuzován, protože Ivan Kočner nebyl v procesní pozici svědka.

Marian Kočner se pak dlouze vyjadřoval k obsahu článku. Několikrát připomněl, že to, co tvrdí jeho bratr, není pravda. 

Pouze 0,2 % lidí, kteří čtou naše kauzy, nás finančně podpoří.

Přidejte se k nám a pomozte nám bojovat proti organizovanému zločinu a korupci.

„Je zvláštní, že po sedmi, osmi letech, kdy jsme se nestýkali, bych mu na jedné oslavě řekl takovou věc. Je to lež. Je zajímavé, že věta, kterou jsem mu měl říct, je stejná jako ve výpovědi Petra Tótha. Svědčí to o jeho ovlivnění publikovanými informacemi v médiích,“ reagoval Kočner na bratrovu výpověď. 

Soudkyně Sabová ho třikrát napomenula v tom smyslu, že soud nebude přihlížet k obsahu v novinách, i když se před soudem četly, a má se vyjadřovat k věci. Kočner neuposlechnul, a tak jeho vyjádření ukončila tím, že podle zákona musí dbát na to, aby průběh hlavního líčení nebyl zdržován.

Svět podle Kočnera

Do hry se vrací Zsuzsová

Alena Zsuzsová se dnes po několikatýdenní nepřítomnosti opět objevila u soudu a již v ranních hodinách avizovala, že chce vypovídat. Překvapivě se dnes zapojila i do soudního procesu a komentovala svědectví znalkyně Jany Vitekové z Kriminalistického a expertízneho ústavu policajného zboru v oboru trasologie. Expertka posuzovala, zda stopy, které policie zajistila u těla Jána Kuciaka, patřily Miroslavu Marčekovi nebo Tomáši Szabóovi. Znalkyně v závěru tvrdila, že to nelze vyloučit ani potvrdit. 

Na oblečení Jána Kuciaka se našly i stopy, jež podle Zsuzsové budí dojem, že někdo jiný než Marček musel být po Kuciakově smrti ve sklepě (policie tělo objevila na schodech do sklepa – pozn. red.), a tím se rozporuje svědectví Marčeka, který se ke skutku přiznal. 

Soudkyně Sabová Zsuzsovou po opětovných požadavcích vypovídat rovněž napomenula. Soud se bude zabývat výpověďmi svědků až po skončení dokazování. V praxi to znamená, že Zsuzsová dostane možnost vypovídat až před samotným závěrem soudního líčení.

Soud poté přeložil na 1. června výpověď experta na počítačovou kriminalitu Dušana Mikulaje. Ten měl na základě geolokačních dat zkoumat, jestli se mobilní čísla Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsové v období vraždy kontaktovala. Svědek Mikulaj však upozornil, že jde o obrovské množství nezpracovaných dat. Jeho výslech byl proto přerušen, aby měl čas svou expertízu lépe připravit k soudní prezentaci.

Strašák Threema

Den, kdy se před soudem budou číst zprávy z šifrované aplikace Threema mezi Marianem Kočnerem a osobou vystupující pod přezdívkou Dušan Kemény, se blíží. Pod tímto jménem měl mít Kočner uložené telefonní číslo obviněné Aleny Zsuzsové.

Obhájce Kočnera Marek Para i samotný podnikatel během dne několikrát napadli legálnost zajištění telefonu i odebrání dat z Threemy, a to i přesto, že soud už o nabytí dat z Threemy rozhodl jako o legálním.

„Soud 6. února vyslechl svědky z Europolu, kteří objasnili, jakým způsobem byla data vyextrahována. Soud několikrát avizoval, že bude pracovat pouze s kopiemi, které byly odevzdané soudnímu odborníkovi na informatiku. Uvedl jste několik závažných nepravdivých skutečností,“ napomenula Kočnera Sabová. 

Marian Kočner opět rozporoval pravost Threemy a prostřednictvím svého zástupce požádal o pomoc ze Švýcarska. Podle jejich informací slovenská generální prokuratura požádala společnost Threema, aby se vyjádřila. Podle společnosti je poslední login z účtu Mariana Kočnera z 24. července 2019. „Někdo s Threemou manipuloval, do této aplikace vstoupila mně neznámá osoba v době, kdy jsem k Threemě neměl přístup,“ zpochybnil celou věc Kočner, neboť koncem července 2019 byl již ve vazbě.

Obhajoba nakonec připustila, že zprávy z Threemy se zítra budou číst, a dožadovala se přesných dat. „Důkaz by se měl číst jako celek, ne jenom po částech,“ rozporoval datovou selekci obhájce Zsuzsové Neszméry. Podle jeho názoru komunikace neusvědčuje jeho klientku ze spáchání trestného činu.

Soud připustil jako důkaz i nahrávku ze skryté kamery mezi Dobroslavem Trnkou a Marianem Kočnerem, o které jsme již informovali.

Autorka článku: Eva Kubániová
Autor úvodní grafiky: Branislav Wáclav / Aktuality.sk
Tento text vznikl díky finanční podpoře čtenářů, jako jste vy. Přidejte se do klubu Sester a bratrů v triku.