Jeden z nejbohatších Slováků založil začátkem 90. let ještě v bývalém Československu spolu s českým podnikatelem Markem Dospivou společnost Penta. Z nahrávek v kauze Gorila vyplývá, že se setkával s předními slovenskými politiky a vyjednával s nimi o úplatcích a výhodách při pořádání veřejných zakázek. Haščák to od začátku popírá.

Nahrávka, jejíž celé znění uniklo na veřejnost vloni,  obsahuje řadu kompromitujících záznamů, včetně Haščákových milostných hovorů s Annou Bubeníkovou z Fondu národního majetku. 

Na základě nahrávky se měl později Haščáka pokusit vydírat bývalý generální prokurátor Dobroslav Trnka, který zase nahrávku schraňoval pro Kočnera.

Haščák taktéž figuroval jako svědek v případě vraždy Jána Kuciaka. Ze zpráv uniklých z aplikace Threema například vyplývá, že s Kočnerem  řešili „odstranění nepohodlného člověka”, doslova „odje..ní ču..ka”. Haščák však u Specializovaného trestního soudu v Pezinku uvedl, že onou osobou neměl být zavražděný novinář Kuciak, nýbrž bývalý šéf vyšetřování kauzy Gorila Lukáš Kyselica. S Kočnerem se prý měli bavit pouze o jeho sesazení.

(Shodou okolností Kyselica vedl vyšetřování Pavla Ruska ve věci údajné objednávky vraždy Ruskovy bývalé obchodní partnerky Sylvie Volzové.)

Haščák u soudu uvedl, že se zná s Kočnerem od 90. let. Vypověděl také, že ho s podnikatelem Norbertem Bödörem pojí přátelský vztah. Bödör měl financovat sledování novinářů týmem Petra Tótha a také Kočnerovi dodávat informace z policejního vyšetřování a soudních procesů.

Uvedl také, že v médiích vlastněných Pentou vyšla řada článků kritických vůči Kočnerovi. Kočner údajně chtěl přátelství s Haščákem využít k tomu, aby publikování těchto článků zatrhl. „Snažil jsem se Kočnerovi vysvětlit, že média jsou nezávislá. Že kultura, jak fungují redakce, je jiná než v běžných obchodních společnostech,“ uvedl u soudu Haščák.

O práci Jána Kuciaka se však spolu oba muži prý nikdy nebavili.

zpět na hlavní článek