#zesvěta: Fotografování kaviáru na Rudém náměstí je zakázáno

Nový díl #zesvěta je plný fejků, a to ohledně olivového oleje, falešného kaviáru, a dokonce i zfalšovaných vývojářek. Závěr pak obohatí rozhodnutí evropského Tribunálu – syn putinovského oligarchy Pumpjansky junior by měl získat zpět své miliardy na účtech a také milované BMW. Tuto zprávu bude Alexander zcela jistě slavit chlebíčkem s pravým kaviárem. Nežije totiž v Rusku, kde mnozí třou bídu s nouzí, ale ve Švýcarsku, kde roh hojnosti stále přetéká.

Tento text si můžete poslechnout i v audioverzi.
Audioverze článků z oblíbené rubriky #zesvěta odebírejte zde.

#1 Přepych na Rudém náměstí

Mick Jagger před léty prohlásil, že zpíval už všude možně, ale ještě nikdy na hřbitově. Jeho slova se týkala prvního koncertu Rolling Stones v tehdy svobodné Moskvě, který se měl uskutečnit na Rudém náměstí v blízkosti Leninova mauzolea a dalších zesnulých revolucionářů. Kdo ví, jak by se mu toto náměstí jevilo dnes. Nebožtíci jsou stále na svém místě a oproti devadesátým létům je tu opět i policie. Na Rudém náměstí nedávno zatkla několik dívek, které před kamerou pózovaly s chlebíčkem obloženým červeným kaviárem. O případu informuje ruský portál Gazeta.ru.

Důvodem zadržení byl podle policistů zákaz focení se na Rudém náměstí v doprovodu kaviáru. Později se ukázalo, že kaviár byl pouhou imitací drahé potraviny, to však bdělé policisty od zákroku neodradilo. Využití kaviáru jako doplňku pro fotografování je zřejmě v Rusku populárním trendem – během listopadu to byl již druhý případ zadržených lidí s kaviárem na hlavním moskevském náměstí. O týden dříve totiž blogerka Gulina Naumann natáčela video s obřím chlebíčkem a celou krabicí kaviáru za doprovodu písně „Russian girl“ od Ženi Ljubič. I v tomto případě zasáhli strážníci. „Smíte se tu fotit pouze s jedním chlebíčkem, rozhodně ne se 14 kily kaviáru. V době ekonomické krize je demonstrace takového přepychu zakázána,“ vysvětlili příslušníci ženě.

 #2 Fejkový olivový olej

Španělská a italská policie ve spolupráci s Europolem zabavily více než 260 000 litrů olivového oleje, který však rozhodně nebyl „extra panenský“. Tým podvodníků složený z 11 kompliců ředil klasický olivový olej takzvaným „lampantovým“. Jedná se o levný olej vyráběný ze zbytků už jednou lisovaných oliv. Nemá příjemnou chuť ani vůni a jde o olej, který by do kuchyně rozhodně neměl proniknout. Samotný termín „lampant“ totiž napovídá, k čemu jej používali naši předkové – sloužil jim jako palivo do olejových lamp. Podvodníci zkrátka zneužili nárůst cen olivového oleje a jeho nižší produkci v posledních letech, aby pronikli do legálních distribučních sítí. Je pravda, že se současným růstem cen u potravin v Česku by se jim podle všeho dařilo i u nás. Ostatně odborník na levná jídla Láďa Hruška by zajisté zvedl palec nahoru. Podrobnosti najdete ve zprávě Europolu.

#3 Smyšlené vývojářky

Podle čerstvé zprávy organizace AnitaB.org zaměřující se na genderovou diverzitu v technologických odvětvích tvoří ženy jen necelou třetinu zaměstnanců v IT oborech. Jinými slovy, získat vysoce kvalifikovanou rétorku pro vývojářskou konferenci je vskutku náročným úkolem. Organizátoři každoročního technologického eventu DevTernity ale vyřešili problém genderové nevyváženosti programu své akce vskutku elegantně. Aby kompenzovali nedostatek žen, vytvořili za pomoci umělé inteligence profily neexistujících vývojářek, které měly na konferenci vystoupit. Na poslední chvíli pak tyto virtuální odbornice svou účast zrušily a podvod mohl vesele pokračovat dál… Dokud autor populárního tech-newsletteru Gergely Orosz na sociálních sítích nezveřejnil zprávu o falešných profilech žen na seznamu řečníků. Vyšlo tak najevo, že podobné profily byly vytvořeny nejen pro letošní ročník, ale i pro ty minulé. Konference se nakonec nekonala, byť organizátoři tvrdili, že všechno proběhlo v pořádku a žádné podvody se nikdy nestaly. „Tohle poškozuje všechny ženy v technologiích, včetně těch, které s konferencí nemají nic společného. Nyní se nás budou ještě vyptávat na naši autenticitu,“ komentovala aféru na portálu Fortune zprávu o podvodu počítačová inženýrka a aktivistka Liz Fong-Jones.

#4 Pravda vítězí? 

Podle rozhodnutí první instance Soudního dvora EU se sídlem v Lucemburku musí být Alexander Pumpjansky, jenž je synem sankcionovaného ruského oligarchy Dmitrije Pumpjanského, vyškrtnut ze sankčního seznamu, informuje agentura Reuters. Rada EU totiž uznala, že od 9. března 2022, tedy dva týdny po invazi do Ukrajiny a šest měsíců před vydáním prvního balíčku sankcí, nebyl již starý Pumpjansky prezidentem a členem představenstva ruského holdingu Sinara ani členem představenstva firmy TMK, dodavatele ruského Gazpromu – což bylo důvodem jeho zařazení na sankční seznam. Alexander si už dříve stěžoval, že mu sankce značně komplikují život ve Švýcarsku – kvůli zablokovaným bankovním účtům musel vrátit půjčovně auto, oblíbený model BMW X7, mobilní operátor mu zrušil smlouvu a nemohl prý splácet ani hypotéku nebo účty za elektřinu, jak sdělil švýcarskému deníku Blick. Zvláštní je, že i v této svízelné situaci si přesto nadále komplikoval život ve Švýcarsku a nevrátil se do rodné země.

Autoři textu: Kristina Vejnbender, Jaroslav Formánek
Zdroj úvodní grafiky: investigace.cz