Dokument o Jánu Kuciakovi a Martině Kušnírové bude mít evropskou premiéru v Karlových Varech

Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech (KVIFF) letos v červenci uvede dokumentární film o vraždě Jána Kuciaka a jeho snoubenky. Za vraždu, která otřásla Slovenskem a nastartovala důležité změny v politice, justici i ve vedení policie, byli zatím odsouzeni tři lidé, což se momentálně stále netýká objednatele tohoto brutálního činu. Film „Kuciak: Vražda novináře” vznikl pod taktovkou OCCRP (Organized Crime and Corruption Reporting Project) a spolupracovala na něm redakce investigace.cz.

Dokument „Kuciak: Vražda novináře” (v originále „The Killing of a Journalist“) bude na karlovarském festivalu na začátku července uveden v rámci sekce Zvláštní uvedení. Mimo samotný příběh vraždy Jána Kuciaka a jeho snoubenky snímek reflektuje i dopad tohoto činu na slovenskou společnost. Premiéru měl dokument 5. května, tedy v den, kdy měli mít snoubenci před 4 lety svatbu, na festivalu dokumentárních filmů Hot Docs v Torontu. 

Dokument režíroval Matt Sarnecki z OCCRP, nadnárodní novinářské organizace, jejíž součástí je i investigace.cz. „Film vznikl jako odkaz Jána a Martiny, dvou mladých lidí, kteří se svou prací snažili budovat lepší a spravedlivější Slovensko,“ vysvětluje Sarnecki. „Zároveň vznikl i proto, že celý příběh má také temnou a hlubší zápletku, je to šokující výpověď o ohromné korupci, jejíž funkčnost se do té doby nepodařilo nikomu popsat. Je to ale také výpověď o síle investigativní novinařiny.“

„Věřím, že film na lidi zapůsobí a připomene jim, jaká tragédie se stala,“ komentoval otec zavražděného Jozef Kuciak.

Jednou z hlavních postav dokumentu je ředitelka a zakladatelka investigace.cz Pavla Holcová, která s Jánem Kuciakem dlouhodobě spolupracovala například na odhalování vlivu italské mafie na Slovensku. „Dokument by nemohl vzniknout bez projektu ‚Kočnerova knižnica‘, kdy se redakce největších slovenských médií spojily nad 56 terabyty dat z policejního vyšetřování vraždy Jána a Martiny. Našim slovenským kolegům i všem lidem, kteří po vraždě vyšli do ulic a požadovali nezávislé objasnění vraždy, patří obrovský dík,“ reaguje Holcová.

„Ján svou prací odhaloval propojení politiky a organizovaného zločinu, což je to nejnebezpečnější, co může novinář dělat,“ uvedli v oficiálním vyjádření zakladatelé OCCRP Drew Sullivan a Paul Radu. „Matt natočil hluboký film, jenž ukazuje tragickou ztrátu nadaného novináře, ale také to, jak tato ztráta přerostla v odpor občanské společnosti, která demokratickými prostředky svrhla pokřivenou vládu. Zároveň je to další důkaz kréda OCCRP: Můžete zabít novináře, ale ne jeho práci.“ 

Na dokumentu se podílela producentka Signe Byrge Sørensen z dánské společnosti Final Cut for Real, jež byla pětkrát nominována na Oscara a čtyřikrát vyhrála prestižní americký filmový festival Sundance.

 

Tým investigace.cz

Autorka úvodní fotografie: Eva Kubániová