Chodili spolu z čisté lásky

Uniklé e-maily bývalého Putinova zetě ukazují, co v Rusku znamená „být v rodině“.

Na veřejnost unikly soukromé e-maily bývalého Putinova zetě. Vypovídají o tom, jak svatba s dcerou ruského prezidenta nastartovala jeho raketovou kariéru a že zákony neplatí pro vyvolené. E-maily analyzovali novináři z našeho partnerského centra v Rusku IStories.

Málokteré tajemství je v Rusku střeženo tak vehementně jako detaily ze života Putinovy rodiny. V Putinově oficiálním životopisu najdeme údaj, že prezident má z prvního manželství dvě dcery: Jekatěrinu a Marii. Jejich příjmení, natož pak informace, čím se živí, už ale v dokumentu nejsou.

Novináři zjistili, že Putinova dcera Jekatěrina se vdala za Kirilla Šamalova, dnes jednoho z nejbohatších Rusů. Ten je synem Nikolaje Šamalova, blízkého přítele Vladimira Putina. Nikolaj Šamalov a Vladimir Putin spolu v devadesátých letech zakládali družstvo Ozero, soukromou komunitu vlivných lidí, jejichž dači se nacházejí kousek za Petrohradem.

Noví Peterští („Piterskie“)

V průběhu své kariéry si bývalý agent KGB Vladimir Putin kolem sebe vytvořil kliku věrných nohsledů. Tuto skupinu pak v momentě, kdy se stal nejmocnějším mužem Ruska, pozval do Moskvy a dosadil je do důležitých státních pozic. Začalo se jim říkat „Peterští“, neboť drtivá většina z nich pocházela z Petrohradu – města, kde Putin po rozpadu Sovětského svazu pracoval mnoho let na radnici.

„Vyvolenost“ těchto lidí se posléze přenesla i na jejich potomky. Vznikla tak skupina „nových Peterských“. To je druhá generace lidí z okolí Vladimira Putina, kteří zastávají důležité státní pozice. Jak to funguje, ukazuje jeden z uniklých e-mailů:

„Kámo, všechno to zařídíme nejlíp, jak to půjde. Bude to v pohodě. Nejdůležitější je mluvit o organizaci. V úterý ráno pošlu, co máš říkat. Hodnocení vyzvednu dneska nebo v pondělí a během týdne připravím odpovědi na všechny hodnotitelovy otázky a komentáře…“ napsal během posledního roku, kdy Šamalov studoval na Petrohradské státní univerzitě, jeho spolužák. 

Z kontextu vyplývá, že za Šamalova vypracoval odpovědi na otázky jeho závěrečné práce, kterou Šamalov následně obhájil. Spolužák se ve svých 25 letech poté stal zástupcem výkonného ředitele a vedoucím právního oddělení největšího mediálního domu v Rusku Gazprom Media. Tento mediální dům patří bance Gazprombank. V jejím představenstvu sedí starší bratr Kirilla Šamalova Yuri.

#Paradise Papers

Raketová kariéra

Ve svých dvaceti sedmi letech měl Šamalov impozantní životopis. Na prominentních pozicích pracoval pro Gazprom, Gazprombank, ruskou vládu i největšího exportéra ruských zbraní Rosoboronexport. Zakotvil pak jako viceprezident v největší ruské petrochemické společnosti Sibur.

Tehdy už chodil s dcerou prezidenta Vladimira Putina. Podle uniklých e-mailů investoval mladý pár do společného bydlení nemalé peníze. Od Putinova osobního přítele Genadije Tymčenka koupili přes offshorovou společnost Alta Mira luxusní rezidenci ve francouzském Biarritzu, další rezidenci si opatřili v Usovu, což je komfortní sídlo bohatých lidí poblíž Moskvy. 

Šťastný pár. Foto: archiv Šamalova

V roce 2013 přineslo několik zpravodajských agentur zprávu, že se Šamalov oženil. Vzal si Jekatěrinu Tichonovovou, podle novinářů dceru ruského prezidenta Vladimira Putina. Informaci o rodinných poměrech nevěsty se ale nedařilo ověřit. Kreml odmítl komentovat jak zprávu o tom, že se Šamalov oženil, tak informaci, zda se vdala prezidentova dcera. Uniklé e-maily, které se plánování jejich svatby týkají, ale potvrzují nejen to, že se svatba odehrála a byla opravdu pompézní, ale i fakt, že Šamalov a Tichonovová se znají skoro celý život. 

Na svatbu pozvali přes sto hostů, a to včetně prezidentské ochranky. Z neznámého důvodu seznam hostů neobsahoval rodiče nevěsty – Vladimira Putina a jeho tehdejší manželku Ljudmilu. Svatební veselka trvala tři dny a manželé si jako svatební dar přáli hlavně peníze. „V programu bude uvedeno místo i čas, kdy a kam odevzdat obálky s hotovostí,“ stálo v pozvánce.

Po svatbě se Šamalovův majetek významně rozrostl. Jak vyplývá z uniklých e-mailů, Šamalov vlastnil síť offshorových společností už před svatbou. Většinu těchto firem spravovali právníci z různých zemí, jejich majitelé byli jen nastrčené figurky, aby reálného majitele nebylo možné v obchodních rejstřících dohledat. Hlavním správcem Šamalovových firem byl Dario Item, velvyslanec malého karibského ostrova Antigua a Barbuda ve Španělsku, Monaku a Lichtenštejnsku.

Přes tyto offshorové společnosti si Šamalov koupil 3,8procentní podíl ve zmíněném petrochemickém gigantu Sibur. Zaplatil za něj směšných sto dolarů (tenkrát zhruba 2 600 korun). Šamalov později připustil, že tehdejší hodnota Siburu byla okolo deseti miliard dolarů – což znamenalo, že za svou stovku dolarů získal podíl v hodnotě 380 milionů dolarů.

Vzápětí se Šamalovovi začali ozývat nejrůznější investiční poradci s mnoha neodolatelnými nabídkami – ať už na odkup podílů v televizních společnostech, koupi mrakodrapu v centru Moskvy, nebo majoritního podílu v ruské společnosti VSMPO-Avisma, která je největším světovým výrobcem titanu. Tento podíl měl podle uniklých e-mailů zároveň napomoci tomu, aby Šamalov neskončil na americkém sankčním seznamu.

„Proč právě 51 procent? Protože když se někdo objeví na americkém sankčním seznamu, nesmí američtí občané ani společnosti obchodovat s firmami, kde má přes 50 procent. A vzhledem k tomu, že U. S. dychtí obchodovat s VSMPO-Avisma, je nepravděpodobné, že by sankcionovali právě tuto firmu nebo její majitele,“ stojí v jednom z uniklých e-mailů, které Šamalovovi poslal jeho poradce a navrhuje v něm, že být majoritním akcionářem firmy, o kterou Američané stojí, funguje i jako prevence toho, aby se Šamalov dostal na sankční seznam.

V srpnu 2014, tedy necelý rok po svatbě, Šamalov dokoupil za mimořádně výhodných podmínek další akcie Siburu, které mu zaručily 21procentní podíl a navýšily jeho odhadované jmění na dvě miliardy dolarů. Tato transakce udělala ze Šamalova nejmladšího ruského miliardáře a zároveň přitáhla pozornost médií. Šamalov se rozhodl poskytnout rozhovor pro ruský ekonomický deník Kommersant, kde vysvětlil, že peníze na nákup těchto akcií si půjčil od Gazprombanky, v níž, nutno podotknout, je členem představenstva jeho bratr. Za tuto půjčku měl ručit svým majetkem. Není ale jasné, co tím majetkem v hodnotě několika miliard dolarů mělo být a jestli jím vůbec Šamalov disponoval. Také není jasné, zda Šamalov někdy svůj dluh splatil. Firma, přes kterou akcie nakupoval, byla v roce 2017 zlikvidována.

Putinův člověk na špinavou práci má firmy v Praze

Manželka s benefity

Už před svatbou byl Kirill Šamalov považován za jednoho z nejmocnějších Rusů, a to díky přátelství jeho otce s Vladimirem Putinem a díky skupině „nových Petrských“, kam patřil. Po svatbě tuto vlivnou pozici ještě upevnil – stal se totiž členem prezidentské rodiny a mohl tak těžit z veškerých benefitů, jež k tomuto statusu náleží. 

Po svatbě se z Šamalova stal nesmírně oblíbený obchodní partner. Podnikatelé s těmi nejlákavějšími nabídkami se k němu jen hrnuli, aby mu nabídli zdarma podíl ve svých firmách nebo na projektech. Jeho vklad neměly být peníze, ale fakt, že patří do Putinovy rodiny. Když se tyto společnosti dostaly do nesnází, psali právě Šamalovovi, aby jejich požadavky vyřídil Vladimiru Putinovi. 

Na začátku roku 2018 se ale Šamalov s Putinovou dcerou Jekatěrinou rozvedli. Necelého půl roku před tím, než právníci dořešili rozvodové jednání, Šamalov svůj podíl ve firmě Sibur prodal. Z uniklých e-mailů není jasné, za kolik ani jestli byl k prodeji donucen novými okolnostmi. V témže roce se Kirill Šamalov dostal i na sankční seznam USA jako člověk z nejbližšího okolí Vladimira Putina. Diplomatický zákrok USA ovšem přišel poněkud pozdě, poslední e-mail si Jekatěrina Tichonovová a Kirill Šamalov vyměnili v roce 2017.

Celý text si můžete přečíst zde.

Auroři: Roman Anin, Denis Dmitriev, Olesya Shmagun, Roman Shleynov, Dmitry Velikovski, Sonya Savina, Irina Dolinina, Alesya Marokhovskaya z IStories
Autor úvodní grafiky: Pixabay/Victoria_Borodinova
Preložila: Pavla Holcová
Tento text vznikl díky finanční podpoře čtenářů, jako jste vy. Přidejte se do Klubu neprůstřelných a podpořte naši práci.