Vojáci, kteří si čistí boty. Největším dodavatelem bot pro ruskou armádu je firma Faradei.

Boty značky Faradei hojně nosí ruští vojáci bojující v Ukrajině. Značku vychvalují prokremelské telegramové kanály, ale i známý propagandista a televizní moderátor Vladimir Solovjov. Jak ale zjistila Novaja Gazeta Europe, opoziční ruské noviny publikované v lotyšské Rize, na úspěchu výrobků Faradei se podílejí i některé evropské společnosti, včetně české Prabos Plus, které ruské firmě dodávají důležitý materiál. Majitelé Faradei vlastní nemovitosti na Slovensku, jejich potomci disponují tamním občanstvím a mohou tak libovolně cestovat po Evropě navzdory zákazu platnému pro ruské občany po vypuknutí války v řadě zemí EU. Investigace.cz spolu s médiem Novaja Gazeta Europe o jejich slovenském majetku informovaly už v roce 2019.

Tento text si můžete poslechnout i v audioverzi. Audiočlánky pro vás načítá Renata Klusáková.
Audioverze vybraných článků investigace.cz odebírejte zde.

Světlana a Oleg Andrianovi patří v ruském zpracovatelském průmyslu k vlivným párům. Oleg, statný muž s prošedivělými vlasy, je bývalý kremelský kadet a absolvent prestižní vojenské akademie. Světlana, blondýna s výraznými rysy a věcným vystupováním, se po boku svého manžela účastní schůzek s prezidentem Vladimirem Putinem i ministrem průmyslu. Ve své továrně nedaleko Tambova, městě vzdáleném 500 kilometrů jihovýchodně od Moskvy, také hostili náměstka ruského ministra obrany.

Během třiceti let vybudovali manželé Andrianovi z nicotných začátků úspěšnou rodinnou firmu, která vyrábí outdoorovou a specializovanou obuv pro ruské bezpečnostní složky. Jejich dvě továrny, jež zaměstnávají tisíc lidí, mohou ročně vyprodukovat až pět milionů párů bot. Na řízení výroby se podílí i syn Alexander, jeho žena Olga zase spravuje firemní sociální sítě.

Příspěvek ze sociální sítě VKontakte - Denis Manturov, první vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu, u výstavy bot Faradei.
Příspěvek ze sociální sítě VKontakte – Denis Manturov, první vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu, u výstavy bot Faradei. Foto: VKontakte Faradei

Podnikání Andrianových vzkvétalo díky státním zakázkám. Několik let byla společnost Faradei výhradním dodavatelem obuvi pro ministerstvo vnitra a Národní gardu, od roku 2001 poskytovala své výrobky ruské armádě. Podle média Novaja Gazeta Europe je možné, že tajemství jejich úspěchu při získávání státních zakázek spočívá v úzkém vztahu s Igorem Medojevem, bývalým pracovníkem FSB (Federální služba bezpečnosti) a od roku 2001 asistentem ministra obrany.

Společnosti Faradei se však podařilo navázat vztahy nejen s ruskými bezpečnostními složkami, ale také se světovými lídry ve výrobě obuvi. Jako jediná ruská společnost používala materiál s vodoodpudivou membránou značky Gore-Tex i unikátní systém rychlošněrování značky Boa. Mezi klienty těchto proslulých firem rovněž patří Adidas, Camper, Timberland nebo Patagonia.

Mimo tyto úspěšné zahraniční partnerské vztahy Andrianovi pronikli i do srdce Evropské unie, a to formou vlastnictví majetku na Slovensku. O manželích s vazbami na ruské tajné služby, včetně Medojeva, investigace.cz společně s Novou Gazetou psala již v roce 2019. Tři roky poté Rusko napadlo Ukrajinu, avšak ani válečný konflikt nenarušil osobní či obchodní vazby největšího výrobce obuvi pro ruské vojáky s Evropou, jež přitom jako odpověď na agresi zavedla celou škálu protiruských sankcí.

Profit z války

V únoru 2022, kdy na rozkaz Vladimira Putina začala invaze, se na stránce Faradei na ruské sociální síti VKontakte objevilo několik protiválečných příspěvků. Jejich přesný obsah dnes už není známý. V březnu, několik týdnů po zahájení konfliktu, totiž nově publikovaný text oznámil, že stránka byla „pod kontrolou nepřátelských sil“, a následovala i omluva za „politický a extremistický obsah“. Pokud tehdy existovaly nějaké pochybnosti o tom, že hlavní dodavatel vojenských bot stojí proti těm, kteří je nosí, rychle se rozptýlily.

S počátkem invaze byly všechny dodávky ruského ministerstva obrany utajeny, existuje však řada důkazů, že Faradei ruské vojáky na frontové linii v Ukrajině botami nadále zásobuje. Například na webové stránce Voentorg, která se věnuje každodenním potřebám vojáků, je Faradei stále uveden jako dodavatel zajišťující „šití na míru a dodávky oděvních součástí“.

Propagační příspěvek na VKontakte Faradei. Zdroj: VKontakte Faradei
Propagační příspěvek na VKontakte Faradei. Zdroj: VKontakte Faradei

Několik vojáků bojujících v Ukrajině sdělilo listu Novaja Gazeta Europe, že boty Faradei jim byly vydány jako součást standardní výstroje. O společnosti Faradei se zmiňuje i telegramový kanál s názvem Vojenský informátor, jenž boty příznivě srovnává s dříve používanou tureckou vojenskou obuví: „Na první pohled jsou daleko lepší než turecké protějšky Lowa (Vaneda, YDS). Měkké, s kvalitními švy.“

Chvalozpěv přidal i propagandista Vladimir Solovjov, když se během jednoho ze svých vysílání objevil v obuvi Faradei a firmu pochválil slovy: „Naši kluci se naučili vyrábět taktické oblečení a fantastické boty, které používají speciální jednotky. Jsou to skuteční mistři.“

Od začátku války Faradei nadto rozšířil výrobu, a to i díky zvýhodněnému úvěru od ruského ministerstva průmyslu a obchodu. „S pomocí fondu ministerstva průmyslu a obchodu – v loňském roce nám přidělili finanční prostředky – jsme úspěšně nakoupili vybavení, protože v té době, na konci loňského roku, klesl kurz eura, a my jsme velmi dobře nakoupili. Letos kompletně restrukturalizujeme továrnu a doplníme její vybavení,“ řekla Světlana Andrianova v srpnu 2023 prezidentu Putinovi během kremelského setkání zaměřeného na rozvoj průmyslu.

Nákupy v evropských zemích 

Celní údaje zároveň ukazují, že za dva roky války značka Faradei dovezla z Evropy zboží v hodnotě 1,2 miliardy rublů (v aktuálním přepočtu něco přes 304 milionů korun). Dovoz zahrnoval také vybavení pro plánovanou výrobní proměnu továrny – například hliníkové formy na podrážky z České republiky v hodnotě 35,5 milionu rublů, tedy téměř za devět milionů korun.

Formy měla dodat česká firma Prabos Plus sídlící ve Slavičíně nedaleko Zlína, jejíž tradice sahá až do roku 1860. Firma podle dovozní databáze dodala také tkaničky a plastové kompozitní podrážky. Zboží putovalo v říjnu a listopadu 2023 přes firmu Ivera, v níž je ředitelem Alexander Andrianov a která dodává materiál firmě Faradei. Prabos tvrdí, že firmě Ivera dodala pouze tkaničky. Dodávky forem a podrážek však popírá.

Největší akcionář a zároveň generální ředitel společnosti je podnikatel Juraj Vozár. „Veškerou spolupráci s Faradei jsme ukončili v březnu 2022,” sdělil redakci investigace.cz. „My ani žádné formy nedodáváme, protože jsme výrobci obuvi,“ podotýká Vozár. Jeho vyjádření je však v rozporu s celními daty, která ukazují, že formy byly firmě Ivera dodány. Ve výroční zprávě za rok 2022 firma Prabos také uvedla pod kolonkou „Nejvýznamnější zařazení dlouhodobého hmotného majetku” několik forem, přičemž některé z nich se již pod stejnou kolonkou ve výroční zprávě za rok 2023 nevyskytují.

I Prabos má licenci společnosti Gore-Tex k produkci vodoodpudivé membrány. Dnes patří mezi přední středoevropské výrobce obuvi pro průmysl, armádu, policii nebo hasiče. Zhotovuje ale také outdoorové a lovecké boty. Hlavním zdrojem tržeb společnosti jsou veřejné zakázky pro uniformované složky a zakázky pro výrobní podniky. Své produkty Prabos dodával například i armádě Litvy, Švýcarska nebo Nizozemska.

Obuv ze Slavičína rovněž nosí vojáci Armády ČR, což ve firemním účetnictví v roce 2017 představovalo 41 % tržeb. Letošního května Prabos Plus uzavřel celkem pět smluv s českými státními institucemi, dohromady v hodnotě přes 47 milionů korun. Šlo například o ministerstvo obrany, kterému má dodat polní obuv v hodnotě přes 41 milionů.

Mimo české dodávky ruská firma Faradei pořídila lisovací formy z Itálie v ceně téměř milionu rublů (kolem 250 tisíc korun). Nýty dodal další italský výrobce Sammi Export. Prokremelský telegramový kanál Vojenský informátor je popsal obdivným komentářem: „Měkké, s kvalitními švy, bez technologie Gore-Tex, ale s nýty v benátském stylu imitujícím zlato.“ Za dva válečné roky Faradei nakoupil v Itálii a ve Španělsku textil a netkané materiály v hodnotě téměř miliardy rublů (zhruba čtvrt miliardy korun). Kromě toho firma obdržela další vybavení v hodnotě 54 milionů rublů (13,6 milionů korun) z Jižní Koreje, která stejně jako jiné evropské země odsoudila válku v Ukrajině a připojila se k protiruským západním sankcím.

Novaja Gazeta Europe oslovila několik dodavatelů Faradei s žádostí o vyjádření. Společnost Boa sídlící v Coloradu odpověděla, že s firmou ukončila spolupráci 7. března 2022. Italská společnost Siretessile jakékoli dodavatelské vazby také popírá. Celní dokumenty ale ukazují, že Siretessile dodávala materiál společnosti Ivera, napojené na Faradei, i v letech 2022 a 2023.

Cestování po Evropě

Olga Andrianova, snacha zakladatelů Faradei, spravuje na sociální síti VKontakte vlastenecký profil s fotografií, na jejímž pozadí je ruská vlajka. Její instagram, který provozuje i přes oficiální zákaz ruských úřadů, však dokládá, že mimo patriotismus ráda pobývá i v zemích, kam by Rusové neměli mít přístup.

Podle zjištění naší redakce i novinářů z deníku Novaja Gazeta Europe rodina Andrianových vlastní několik pozemků o celkové rozloze přes dvanáct hektarů a dva domy v obci Limbach nedaleko Bratislavy. V této oblasti žijí bohatí Slováci včetně bývalého prezidenta Ivana Gašparoviče. Jeden dům o rozloze 400 metrů čtverečních je ukrytý za vysokým živým plotem a obklopený zahradou s velkým bazénem na dvoře, kde děti a vnoučata Světlany a Olega Andrianových rády tráví léto. Jak investigace.cz informovala již v roce 2019, v Limbachu mají nemovitosti také Medojevovi.

Olga Andrianová na Kypru. Foto: Snímek obrazovky Novaja Gazeta Europe
Olga Andrianová na Kypru. Foto: Snímek obrazovky Novaja Gazeta Europe

Další dům o rozloze 376 metrů čtverečních se nachází deset minut chůze od tamního katolického kostela. Všechny nemovitosti jsou napsány na Světlanu Andrianovou, která je koupila v roce 2013. Porovnání dokumentů z let 2019 a 2024, jež získal list Novaja Gazeta Europe, však odhaluje zajímavý detail: od začátku války se její jméno v záznamech změnilo o jedno písmeno, z Andrianové na Adrianovou. Všechny ostatní údaje, jako je rok narození a dívčí jméno, zůstaly stejné.

V březnu 2022 Slovensko vyhlásilo zákaz turistických víz pro ruské občany. To však nemá vliv na přístup Andrianových k jejich majetku. Podle novin Novaja Gazeta Europe rodina několikrát cestovala na Slovensko a do dalších evropských zemí i poté, co Rusko v únoru 2022 vtrhlo do Ukrajiny. V červenci 2022, šest měsíců po zahájení války, zveřejnila Olga Andrianova fotografii ze Slovenska, kam ji doprovázel i její manžel Alexander. Společně tehdy mířili k malebnému Neziderskému jezeru na rakousko-maďarské hranici, kde pak strávili dovolenou.

Olga a Alexandr mají čtyři děti a z uniklých údajů slovenského ministerstva vnitra vyplývá, že nejméně dvě z nich mají slovenské občanství. Tamní zákony umožňují získat občanství i osobám se slovenským původem po jednom z rodičů, prarodičů nebo praprarodičů.

„Není možné vyloučit, že je to způsob, jak se vyhnout sankcím,“ vysvětluje pro Novaja Gazeta Europe šéf oddělení sankcí z Navalného Nadace proti korupci Alexander Pomazujev. „Pokud se ale EU rozhodne sankce uvalit, nezachrání je ani tento krok.“

V dubnu 2023 rodina také strávila měsíc na Kypru, kde vlastní další dům. „Máme tu pláž celou jen pro sebe i v sezóně,“ uvedla Olga Andrianova v jednom ze svých příspěvků na Instagramu.

„Domnívám se, že tlak sankcí, pokud je opravdu cílený a týká se těch, kteří z války profitují, by se měl zvýšit,“ říká Alexander Pomazujev a dodává: „V tom by měl hlavně spočívat jejich efektivnější dopad i na tyto jednotlivce.“

Novaja Gazeta oslovila také slovenské ministerstvo vnitra a ministerstvo zahraničí, odpovědi na své otázky však neobdržela.

Autorka textu: Katya Orlova
Autorka české verze: Barbora Šturmová
Autor úvodní fotografie: ČTK / AP / Pavel Golovkin