#zesvěta: Zotročené a zmlácené ženy Andrewa Tatea

Je tu pátek a s ním neodmyslitelně přichází #zesvěta neboli okno s výhledem do širých zahrad organizovaného zločinu. A úroda je i tento týden vskutku bohatá. S násilím, které sužuje Mexiko, si tamní bezpečnostní složky neví rady, a tak mizí i lidé, co pomáhali hledat zmizelé. Leč i v Evropě se dějí věci: BBC se dostala ke spisu ohledně případu Andrewa Tatea, v němž je popsáno jeho odporné chování k ženám. A na Kanárech zase zabavili loď plnou kokainu, což ale možná trumfnul jiný objev, neboť tým Alexeje Navalného vypátral další Putinovu jachtu. 

#1 Oběti popisují zneužívání a bití mizogynní celebritou Andrewem Tatem

BBC získala shrnutí vyšetřovacího spisu rumunské prokuratury k případu Andrewa Tatea a jeho bratra Tristana. Oba jsou obviněni z obchodování s lidmi a založení zločinecké skupiny. Andrew Tate je také obviněn ze znásilnění. Povedení sourozenci založili svůj byznys na okouzlování žen, které pak podle výpovědí nutili k provozování sexuálních služeb přes webkamery. Andrew kromě toho proslul svými mizogynními výroky, což kategoricky odsuzují nejen zahraniční, ale i čeští učitelé, jejichž žáci tohoto muže zbožňují. Na 300 stranách spisu prokuratura popisuje fyzické a psychické výhružky i útoky vůči ženám a také komunikaci mezi obviněnými – například o tom, že „ty štětky zotročí“ a donutí pracovat 10 až 12 hodin denně. Bratři Tateovi obvinění popírají.

Více o obsahu spisu si můžete přečíst na stránkách BBC, detailnější popis činů Tateových a jejich napojení na organizovaný zločin pak najdete v našem článku

#2 Zmizení po mexicku

Juan Carlos Tercero pracoval jako expert na podvodní forenzní analýzu – pomáhal hledat těla osob, jež zmizely, nebo důkazy nacházející se na dně vodních ploch. Jenže od letošního dubna o Tercerovi nikdo neslyšel. Stal se tak dalším z více než stovky tisíc pohřešovaných osob. V Mexiku se jedná o běžnou věc: záhadných zmizení je průměrně hlášeno dvacet pět denně. Bezpečnostní složky si ale s touto smutnou statistikou hlavu moc nelámou a pátrání po svých milovaných blízkých se tak často ujímají ženy, které se vydávají do okolní krajiny, kde na znepokojivě vyhlížejících místech rozhrabávají půdu a čichají, zda je zápach hnijícího masa neupozorní na děsivý nález. Ani ony ale nejsou v bezpečí. Od roku 2021 jich bylo při podobném pátrání zavražděno minimálně šest.

Podrobnější informace lze nalézt na webu The Guardian

#3 Kokain o váze buvola afrického

Vyšetřování, které bylo zahájeno v březnu 2022, se zaměřilo na plavidlo plující pod polskou vlajkou a s dočasnou základnou na Kanárských ostrovech. Loď byla podezřelá z převážení kokainu. Orgány činné v trestním řízení od té doby činnost posádky monitorovaly a zjistily zajímavé věci. Jedna z osob, italský státní příslušník, byla napojena na kalábrijskou mafii ’Ndranghetu a druhá, chorvatský státní příslušník, na takzvaný balkánský kartel. Přestože oficiálně nevykonávali žádnou profesní činnost, přesněji řečeno nechodili do roboty jako my poctiví lidé, oba si užívali vysoké životní úrovně a zároveň udržovali plavidlo ve výborném stavu. Policisté loď sledovali tak dlouho, až neobvyklou aktivitu konečně zmerčili. Neboli tak dlouho se pluje s lodí pro drogy, až se ucho po zásahu policie utrhlo a muži zákona na palubě našli 700 kilogramů kokainu. 

Více na stránkách Europolu

#4 Putinova nehynoucí láska k jachtám

V hamburském přístavu sídlí už téměř 150 let firma, která vyrábí luxusní jachty. Jednu s názvem Graceful její zaměstnanci zrovna opravovali, když 19. ledna 2022 obdrželi urgentní e-mail – majitel jachty je nespokojený a chce své plavidlo okamžitě odvézt. Přítomná posádka proto na loď briskně naložila vše, co bylo možné, a o dvanáct dní později plavidlo za pomoci další lodě odtáhla do Kaliningradu. Podle zjištění Navalného týmu není nespokojeným majitelem nikdo jiný než ruský prezident autokrat a jeho jachta musela Německo opustit před rozpoutáním agrese vůči Ukrajině, aby na ni nedopadly sankce, což se událo jeho druhé jachtě zvané Šeherezáda v Itálii. Tam Vladimir Vladimirovič očividně zaspal, nebo má luxusních plavidel tolik, že na Šeherezádu zapomněl. 

Článek včetně videa přináší web navalny.com.

 

Autorka textu: Zuzana Šotová
Autorka úvodní grafiky: Zuzana Šotová