#zesvěta: Velký bratr Tě vidí

Je tu další pátek a s ním přichází i pravidelná várka zpráv ze světa. Vypadá to, že Čína si nevystačí s klasickými ambasádami jako ostatní státy a kvůli kontrole svých občanů v cizině potřebuje další úřady. Indonésie chce pro změnu kontrolovat vhodný či nevhodný sex a schválila proto zákon, který ovšem značně omezí i turisty mířící do tamních dovolenkových destinací. Ve světských slastech se naopak překvapivě neomezují někteří thajští buddhističtí mniši ani jejich opat, což by v katolickém Polsku jistě vzbudilo pohoršení, leč na podobné věci nemají čas, neboť tam ožily staré poválečné spory s Německem. 

#1 Tak velká, že jí ani ambasády nestačí

Peking zřídil po celém světě víc než sto tajných policejních stanic, jež by měly dohlížet na čínské občany žijící v zahraničí. K těmto účelům slouží i bilaterální bezpečnostní dohody Číny s evropskými a africkými státy, díky nimž může pekingské mocenské centrum pravidelně monitorovat své občany nebo je repatriovat zpět do země. Madridská nevládní organizace Safeguard Defenders identifikovala čtyři různé čínské policejní jurisdikce, jež jsou činné v třiapadesáti zemích a svojí působností dokáží pokrýt všechny kouty světa. Čína obvinění odmítá s tím, že se jedná o pouhá administrativní centra, která pomáhají čínským občanům v zahraničí, zejména po chaotické době covidu. Zpráva madridské organizace však tvrdí, že tajné stanice existovaly již před pandemií. S policejními kontrolami pomáhala Číně i Itálie, Rumunsko nebo Chorvatsko. Země, jež na svém území stanice objevily, začaly s vyšetřováním nebo je nechaly rovnou zavřít. 

Více se můžete dočíst na CNN, která se tématu pravidelně věnuje. 

#2 Na Bali až po svatbě, prosím

Indonéský parlament jednomyslně schválil nový trestní zákoník, který zakazuje sex mimo manželství. Legislativní novinka se však netýká pouze obyvatel těchto asijských ostrovů, ale platí i pro zahraniční rezidenty a turisty. Kromě toho, že předmanželský pohlavní styk bude v Indonésii trestným činem, za který hrozí i vězení, je nově zakázáno urážet indonéského prezidenta, vyjadřovat kritické názory k národní ideologii nebo se zříct víry. Organizace jako například Human Rights Watch Indonesia nebo Amnesty International Indonesia varují, že to je velký krok zpět na nelehké cestě k pokroku v ochraně lidských práv a základních svobod po revoluci v roce 1998. Pokud budou zákony za tři roky implementovány, lze také předpokládat jejich negativní dopad na počty turistů mířících do této destinace. Indonéští podnikatelé v cestovním ruchu proto netrpělivě čekají na zveřejnění konkrétních opatření, jimiž by země chtěla sexuchtivé, ale nesezdané turisty kontrolovat. 

Podrobnější informace přináší Reuters

#3 Jak dosáhnout nirvány

Buddhistický chrám, okres Bueng Sam Phan, provincie Phetchabun, střední Thajsko. Jak svatě a mírumilovně to zní. Chrám však zeje prázdnotou a náhodný návštěvník by si tedy mohl myslet, že mnišské obyvatelstvo vyvanulo do kýžené nirvány. Realita je ovšem jiná. Na cestě do stavu věčné blaženosti si tamní mniši pomáhali pervitinem, všichni totiž vykázali pozitivní výsledky právě na toto narkotikum. Podle úřadu OSN pro drogy a kriminalitu je Thajsko hlavní tranzitní zemí pro metamfetamin z Myanmaru. Na ulici tak můžete prášky s pervitinem, zvané Yaba, koupit zhruba za půl dolaru (cca 12 korun). Rekordní záchyty pervitinu zaznamenaly v posledním roce úřady po celém světě. 

Kde všude se pašoval pervitin? Více informací na CBS.

#4 Dozvuky druhé světové

V Německu byl na aukční burze prodán obraz ruského malíře Vasilije Kandinského z roku 1928. Polské úřady ovšem tvrdí, že tento abstraktní akvarel ukradli Němci v roce 1984 z varšavského Národního muzea. Aukční síň uvedla, že prošetřila veškeré podněty od polského ministerstva kultury a došla k závěru, že proti aukci nejsou žádné právní námitky. Dílo se vydražilo zhruba za sedm a půl milionu korun. Německá strana se přesto rozhodla požádat o soudní přezkoumání, nyní je tak prodej pozastaven a čeká se na stanovisko soudu. Pro Polsko je tato kauza mimořádně citlivá, stále se totiž snaží získat zpět tisíce uměleckých děl, jež nacisté ukradli během druhé světové války. Polská vláda poslala v říjnu do Berlína diplomatickou nótu požadující odškodnění za polské kulturní ztráty vzniklé mezi lety 1939 a 1945, jejichž hodnotu vyčíslila sumou zhruba 32,5 bilionů korun. 

Všechny detaily si můžete přečíst v článku na BBC.

Narazili jste během týdne na zprávu, jež by podle vás v našem #zesvěta rozhodně neměla chybět? Přečetli jste si zajímavou novinku ze světa (ne)organizovaného zločinu, o které jsme ještě nepsali? Pošlete nám svůj tip na e-mailovou adresu zesveta@investigace.cz.

Autorka textu: Gabriela Jezberová, autorka grafiky: Martina Bartl