#zesvěta: Vábničky na policisty

Další pracovní týden končí, a to znamená nové, čerstvé #zesvěta. V tomto díle se můžete edukovat v boji proti obchodu s lidmi (teda… jen pokud ovládáte makedonštinu), zjistíte, jak rozhodně nepilotovat letadlo, nebo se dozvíte, kde a proč používají pašeráci vábničky na policisty. To vše a ještě mnohem více přinesl uplynulý týden ve světě (ne)organizovaného zločinu.

#1 Tady, vracíme mafiána

Policie v sobotu oznámila, že do Říma byl ze Španělska vrácen významný italský mafián, který měl pod palcem kokainové trasy v Evropě. Pětatřicetiletý Giuseppe Romeo dorazil na letiště Fiumicino v doprovodu eskorty z Barcelony poté, co byl 11. března na základě evropského zatykače zatčen po třech letech strávených na útěku. Romeo je obviněn z toho, že je jedním z předních členů mezinárodní drogové sítě řízené třemi klany ‚Ndranghety, které sídlí v oblasti Reggio Calabria v jihoitalském regionu Kalábrie.

Jaký je život drogového pendlera se dozvíte zde.

#2 Všechno je to o lidech

Obchodování s lidmi je fenomén, který postihuje miliony lidí na celém světě. Podle souhrnné zprávy o činnosti GRETA (Group of Experts on Action against Trafficking in Human Beings, tedy v překladu Skupina odborníků pro boj proti obchodování s lidmi spadající pod Radu Evropy), která byla zveřejněna v roce 2020, je v posledních letech patrný trend nárůstu počtu identifikovaných obětí obchodování s lidmi. Jen mezi lety 2015 a 2018 vzrostl počet identifikovaných obětí o 44 %. Nejzranitelnější skupinou jsou stále děti, zejména děti z romských komunit. S tím se rozhodla bojovat severomakedonské Sdružení romských žen a mládeže Luludi v rámci své kampaně s heslem „INFORMUJTE SE! OBĚTÍ OBCHODOVÁNÍ S LIDMI SE MŮŽE STÁT KAŽDÝ!“

Na celou kampaň založenou na sérii propagačních videí (sic v makedonštině) si můžete prohlédnout zde.

#3 Vábničky na policisty

Evropští pašeráci lidí přišli s celkem vynalézavým způsobem, jak se vyhnout policejním kontrolám. Podle nové evropské zprávy o pašování lidí se pašeráci snaží chránit „lukrativní náklad“ tím, že využívají bezohledné řidiče-vábničky, kteří mají přilákat pozornost policie v blízkosti kontrolních stanovišť. Vábící auta tak vyklidí prostor před nákladními vozy s namačkanými pašovanými lidmi nebo zablokují policisty, pokud hrozí, že by narušili obchod.

Více o pašeráckých vábničkách najdete tady.

#4 Dneska nemůžu, mám něco v práci

Co má člověk dělat, když se koná nějaká akce, na kterou se mu ale urputně nechce? Přeci si vymyslet solidní výmluvu, proč tam nejít! Možná trochu za hranu to vzal bývalý šéf policie v americkém státě Maine, který chtěl odejít z veřejného zasedání tak moc, až ho to stálo kariéru. Aby se Joshua Potvin, který byl náčelníkem šest let, mohl v únoru 2020 vyhnout zasedání zastupitelstva ve Fryeburg, jel osobně prověřit hlášení o podezřelé osobě, které mu během schůze přišlo. Problém byl v tom, že toto hlášení si sám vymyslel a během zasedání zaúkoloval jednu ze svých podřízených, ať ho kvůli němu ze schůze odvolá.

Proč je důležité výmluvy domýšlet až do konce, se dočtete tady.

#5 Kterak nepilotovat letadlo

Pokud chcete začít podnikat, dovolte nám jednu radu – budování ponziho schémat není ta správná volba. Španělská a britská policie ve spolupráci s Europolem po dvouletém vyšetřování zrušily jedno ponziho schéma, ve kterém se více než 200 obětem ztratilo přes 15 milionů eur (v přepočtu přes 380 milionů korun). Vyšetřování bylo zahájeno na začátku března 2019 poté, co jeden z podvedených ve španělské Gironě podal stížnost na zmizení hlavního podezřelého. Nedlouho poté následovalo několik dalších stížností, které popisovaly podvod spáchaný pohřešovaným Španělem pobývajícím ve Spojeném království, který své oběti přiměl investovat do zdánlivě bezpečných investic s vysokým výnosem. Britské policii se v průběhu dvouletého vyšetřování podařilo zabavit více než 6 milionů eur (přes 150 milionů korun), které měl podvodník buď na svých britských účtech, nebo je už stačil investovat do online hazardu, luxusního auta, šperků nebo elektroniky. Poškozeným by se tak případně mohlo vrátit až 40 procent svých ztrát.

Že ponziho schéma opravdu není dlouhodobě udržitelný byznys plán se můžete dočíst na tomto odkazu.

#6 Tohle si sloni asi budou pamatovat

Keňská policie zadržela Uganďana, který měl pašovat slonovinu v hodnotě 3 milionů keňských šilinků (cca 580 tisíc korun). Podezřelý, který je údajně podplukovníkem Ugandských lidových obranných sil, byl v pondělí zatčen příslušníky keňského ředitelství pro vyšetřování trestných činů v mešitě ve městě Busia, když se pokoušel slonovinu prodat. Podezřelý a jeho komplic, který je stále na svobodě, převáželi slonovinu v pytlích do Keni na motocyklech maskovanou jako čerstvý maniok.

Více o životě slonů žijících ve východní Africe se dozvíte tady.

#7 Italská mafie dojí Švýcarsko

Italská mafie přistoupila ke koronaviru prakticky a využila jej jako příležitost. Posílila svou působnost ve Švýcarsku, kde údajně pobírala půjčky od státu poskytnuté na kompenzaci finančních škod způsobených pandemií koronaviru. Podle odhadů si takto mafiáni měli přijít na nejméně 180 milionů švýcarských franků (zhruba 4,17 miliardy korun).

Zajímá vás, jak si italská mafie udělala ze Švýcarska svoji dojnici? Potom klikněte sem.

#8 Tři miliony zničených továren (nebo tři megatovárny) na crack v Bolívii

Bolivijská policie našla a zničila tři „megatovárny“ na výrobu cracku (druh kokainu). Bolivijské úřady uvedly, že „megatovárny“ mohly produkovat až 910 kg cracku denně a jejich zničením zasadily výrobcům kokainu v zemi významný úder. Policie našla provizorní továrny zakryté plachtou v lesních rezervacích a národních parcích ve východní provincii Beni, centrální Cochabambě a v jihocentrálním Santa Cruz. Bolivijské protidrogové jednotky zabavily za poslední čtyři měsíce rekordních 7,41 tuny kokainu.

Kolik přesně továren musíte dát dohromady, aby Vám vznikla jedna megatovárna se tady nedozvíte. O zásahu bolivijské policie se ale můžete dočíst zde.

Autor článku: Lukáš Nechvátal
Autorka úvodní grafiky: Nikola Klepáčková