Nizozemsko udělilo pokutu společnosti Uber, která posílala soukromá data řidičů do USA. Rumunské úřady zabavily luxusní automobily obžalovanému Andrewu Tateovi. Telegramový kanál Distributed Denial of Secrets byl uzavřen krátce poté, co publikoval uniklá data izraelského ministerstva spravedlnosti. Interpol zasáhl proti nigerijské zločinecké síti Black Axe.
Nové okolnosti v případu obžalovaného Andrewa Tatea. Členové rumunské protizločinecké agentury DIICOT zasahovali 24. srpna v sídle poblíž Bukurešti, jenž patří kontroverznímu influencerovi a jeho bratru Tristanovi. V domě byla kromě luxusních vozidel zabavena také hotovost v hodnotě tisíců amerických dolarů, notebooky a paměťové disky.
Jak už dříve informovala investigace.cz, Andrew Tate byl v Rumunsku obviněn ze znásilnění. Spolu se svým bratrem rovněž čelí obvinění z obchodování s lidmi a vytvoření zločinecké skupiny za účelem vykořisťování žen. Ke konfiskaci majetku došlo poté, co rumunský soud 22. srpna rozhodl o umístění Andrewa Tatea do domácího vězení, a to kvůli dalším obžalobám, mimo jiné z pohlavního styku s nezletilou osobou, praní špinavých peněz a ovlivňování výpovědí. Oba bratři veškerá obvinění nadále popírají a trvají na své nevině.
Nizozemský regulační úřad udělil aplikaci Uber pokutu 290 milionů eur za to, že posílala údaje o evropských řidičích na servery ve Spojených státech amerických. Obdobné poskytování osobních dat totiž podle nizozemského úřadu porušuje Obecné nařízení Evropské unie o ochraně osobních údajů (GDPR). Společnost Uber měla shromažďovat citlivé informace o evropských řidičích, včetně licencí na taxislužby, fotografií, platebních údajů, informací o poloze či dokladů totožnosti. V některých případech šlo dokonce o jejich záznamy v rejstříku trestů či o zdravotní údaje. V průběhu dvou let byla data přenášena do centrály společnosti Uber v USA.
Telegramový kanál Distributed Denial of Secrets (DDoSecrets) byl uzavřen krátce poté, co zveřejnil únik informací z izraelského ministerstva spravedlnosti. Novinářský kolektiv DDoSecrets, publikující uniklá data na internetu, byl vnímán jako nástupce WikiLeaks. Nedávno sdílel více než milion uniklých dokumentů z izraelského ministerstva spravedlnosti. Média spekulují o tom, zda za jeho uzavřením nestojí žádost ze strany izraelské kybernetické jednotky.
Novinář Lorax Horne z DDoSecrets řekl agentuře TNA, že Telegram pro odstranění jejich kanálu z platformy neposkytl žádné vysvětlení. Horne proto tvrdí, že se jedná o formu „cenzury“.
Krátce nato, co se uniklé dokumenty objevily, zahájilo izraelské Národní kybernetické ředitelství vyšetřování celé kauzy a ohledně všech uniklých materiálů nařídilo příkaz mlčenlivosti, který izraelským médiím brání o dokumentech informovat. Takové soudní příkazy byly v Izraeli použity k zamezení přístupu k materiálům zveřejněným na internetu i v minulosti.
Ve státě Chiapas na jihu Mexika roste organizované násilí způsobené kriminálními skupinami, a tisíce lidí tak musely odejít ze svých domovů. Zločinci se čím dál častěji zaměřují na civilisty, nedávno například pomocí dronů shazovali výbušniny na jejich domy. Terčem útoku se stala i budova soudu či armádní základna. V několika obcích ozbrojenci shromáždili obyvatele a přinutili je účastnit se blokád důležitých silnic, aby ztížili přístup konkurenčních zločineckých skupin a bezpečnostních složek do této oblasti.
Při mezinárodní policejní akci proti nigerijské zločinecké síti Black Axe byly zatčeny stovky osob. Na sérii tajných operací a razií spolupracovaly bezpečnostní složky z jednadvaceti zemí pod vedením mezinárodní kriminální policie Interpol. Čtyřměsíční operace Jackal III, ukončená v červenci 2024, je už několikátým zásahem proti západoafrické mafii. Policisté během akce zabavili majetky v hodnotě tří milionů amerických dolarů (přes 67 milionů korun).
Black Axe kromě obchodu s drogami a lidmi stojí také za násilnými trestnými činy, a to i mimo hranice afrického kontinentu. Nejvýznamnějším zdrojem příjmů této zločinecké skupiny je však kyberkriminalita, především online finanční podvody v řádech milionů amerických dolarů. Mnozí členové Black Axe jsou vysokoškolsky vzdělaní, k praní špinavých peněz využívají sofistikovaný software a kryptoměny. „Objem finančních podvodů pocházejících ze západní Afriky je alarmující a stále se zvyšuje,“ upozornil ředitel Centra Interpolu pro finanční kriminalitu a boj proti korupci (IFCACC) Isaac Oginni. Přestože nejnovější operace přivodila nigerijské zločinecké síti velké ztráty, bude Interpol Black Axe jako přetrvávající globální hrozbu i nadále sledovat.
Zemřel Abd al-Rahman Milad, přezdívaný Bidja, nejvýznamnější libyjský pašerák a bývalý velitel tamní pobřežní stráže. Během jízdy v autě jej v neděli 1. srpna zastřelil neznámý pachatel, k vraždě došlo poblíž hlavního města Tripolisu. Bidja, nechvalně proslulý jako král středomořských pašeráků, byl zapojen do obchodu s lidmi. Stejně jako další místní pašeráci, často napojení na libyjskou pobřežní stráž, využíval chaotické politické a bezpečnostní situace v Libyi po svržení diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011. Podle Rady bezpečnosti OSN se rovněž dopouštěl násilí na migrantech, jejichž lodě spolu s dalšími členy pobřežní stráže potápěl pomocí střelných zbraní.
Autorka textu: Adéla Gajdicová, Mahulena Kopecká
Zdroj úvodní fotografie: ČTK / AP / Alexandru Dobre