#zesvěta: Světová korupce na vzestupu

Celý svět je zkorumpovanější, než kdy dřív, Evropská unie začne vyšetřovat, že její členové používali špionážní software Pegasus a kokain v tekuté formě opět získává u pašeráků na oblibě. Vítejte u pátečního #zesvěta. 

#1 Nová zpráva o stavu korupce 

Transparency International vydala letošní hodnocení zkorumpovanosti jednotlivých států světa Corruption Perceptions Index, ve kterém kritizuje téměř neexistující změny za posledních deset let, a zdůrazňuje, že i dříve dobře hodnocené země se ocitly na šikmé ploše. Zpráva také zdůrazňuje vliv koronavirové pandemie, a to zejména na míru transparentnosti například státních zakázek – třeba v případě britské vlády. Mezi další evropské hříšníky spadá Kypr se svými zlatými vízy (program, díky kterému mohou investoři do realit získat kyperské občanství) nebo země východní Evropy, které zpráva označila jako druhý nejhůře hodnocený region. Transparency International také vysvětluje, jak důležitou roli v korupčním počínání hrají banky, realitní makléři nebo firmy, které poskytují korporátní poradenství – v této souvislosti zpráva zmiňuje kauzu Pandora Papers, obrovské množství dokumentů uniklých právě z kanceláří právních a poradenských firem, které odhalují třeba to, jak si zkorumpovaní světoví politici ulívají peníze do offshorů. Česko skórovalo zhruba uprostřed. 

Corruption Perceptions Index najdete zde, výcuc ze zprávy zpracovalo ICIJ.

#2 EU vyšetřuje Pegasa

Výbor Evropského parlamentu pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci vyslechl minulý týden oběti špionáže softwarem Pegasus. Z členských států jej k odposlouchávání opozice a novinářů použily Polsko a Maďarsko, země, které jsou dlouhodobě kritizovány za své autoritativní sklony. Holandská europoslankyně, která je součástí výboru, Jeroen Lenaers prohlásila, že “odpověď EU musí být důrazná”. Před europoslance předstoupil i maďarský novinář Szabolcs Panyi, který byl odposloucháván když v roce 2019 sledoval ruské zájmy ve své zemi. Maďarská vláda tvrdí, že použila Pegasus ze zcela legitimních důvodů a chce podat trestní oznámení na osoby, které informace o špionáži zveřejnily.

Více se dočtete na stránkách euobserver.

Sledovaný novinář Panyi: Postavili mě na stejnou úroveň jako nebezpečného zločince

#3 Trendy tekutý kokain

Kolumbijští překupníci a policie se neustále snaží navzájem přelstít. Trik by mohl spočívat v tekutém kokainu, který se jako metoda pašování drog vrací do záře reflektorů. Tento týden zadržela kolumbijská policie asi 3,5 tuny kokainu v severním přístavu Cartagena. Jednalo se o páté zabavení tekutého kokainu od listopadu 2021 a došlo k němu pouhý týden poté, co bylo objeveno téměř 20 000 kokosových ořechů naplněných tekutým kokainem, které byly rovněž nalezeny v přístavu Cartagena a směřovaly do Itálie. Poprvé se s tekutým kokainem policisté setkali v roce 2011, když jeho zásilku zastavili na hranicích Brazílie a Paraguaye. 

Pokud vás tekutý kokain zajímá, můžete navštívit stránky InSight Crime.

#4 Kyberútok na banky

Evropská centrální banka připravuje banky na možný kybernetický útok podporovaný Ruskem. Důvodem je rostoucí napětí na ukrajinských hranicích. Podle nejmenovaného zdroje, který novinářům Reuters informace poskytl, už některé banky absolvovaly cvičný kyberútok, který otestoval jejich zabezpečení.

Autorka textu: Zuzana Šotová
Autorka úvodní grafiky: Nikola Klepáčková