#zesvěta: Boj proti sushi terorismu

Svět se pere s drahou lékařskou péčí, a tak lidé jezdí do zemí s vysokou kriminalitou, například do Mexika, kde je v tomto směru levněji. Vydáme-li se na jih ještě dále, ve Střední Americe úřady zase válčí s keři rostliny koky. Ani Japonsko nezůstalo na ocet, tamní podniky totiž bojují proti takzvanému sushi terorismu. Padouši v kyberprostoru rovněž nezaháleli a brousili si zuby na počítačová data. A na závěr Evropa, kde roste násilí páchané na ženách. Páteční #zesvěta přináší jako obvykle další přehled zajímavostí z celé zeměkoule.

#1 Na kriminalitu v zemi s levnou lékařskou péčí nehleď

Nedávný únos čtyř Američanů na mexické půdě, z nichž dva byli zabiti, přitáhl pozornost k rostoucímu trendu zvanému lékařská turistika. Američané se totiž kvůli vysokým nákladům na léčbu v USA vydávají do Mexika s jakýmkoli osobním problémem od zubařských zákroků přes kosmetické operace až po léčbu rakoviny. To vše navzdory tomu, že za jejich jižní hranicí organizovaný zločin a násilí spojené s kartely jenom kvete. Obojímu se v Mexiku výborně daří a za posledních dvacet let, mimo období pandemie covidu-19, zločinů i násilí neustále přibývá. Rizika spojená s lékařskou péčí tak neobnášejí pouze pochybnou kvalitu, ale i v úvodu zmíněné možnosti únosu a násilí. Zážitek z mexické hospitalizace zkrátka záleží na tom, do jakých rukou nebohý pacient padne. 

Více o tom, jak se lidé nechávají levně léčit v jiných státech, se dočtete na serveru France24.

#2 Boj proti sushi terorismu

Japonsko zaznamenalo novou variantu terorismu. Jedná se o takzvaný sushi terorismus a vyznačuje se nehygienickým chováním klientů v japonských řetězcích se sushi. O co jde? Vtipálci například o pijí sójovou omáčku přímo z láhve nebo potírají vlastními slinami kousky sushi, které kolem hostů tradičně jezdí na pásu. Poté, co se videa se sushi terorismem začala šířit po internetu, některým společnostem klesly akcie, a rozhodly se proto přijmout preventivní opatření. V japonských podnicích tak už sushi necestuje po pásech a hosty monitorují kamery vybavené umělou inteligencí. Dát si sushi už sice není jen záležitost pro silné žaludky, jako tomu bývalo v dobách citovaného terorismu, na druhou stranu pojídat pochoutku tváří v tvář kameře vyžaduje přinejmenším pevné nervy samuraje.

Více o rádoby „vtipech“ si můžete přečíst na stránkách deníku The Japan Times.

#3 Příliš vysoká odměna

Jednoho podzimního dne se s Anahitou Saymidinovou, novinářkou působící v Británii, spojila Camille Lons, politička a bezpečnostní výzkumnice. Její profil vypadal důvěryhodně, podrobnou kariérní historii obsahoval i její životopis. Pro Saymidinovou měla jedinečnou nabídku: americké ministerstvo zahraničí jí totiž poskytlo více než 11 milionů korun k financování výzkumného projektu. Byla to právě výše částky, co novinářku přimělo k ostražitosti. Posléze vyšlo najevo, že skutečný profil výzkumnice Lons existuje už od roku 2014 a Saymidinové se tímto způsobem někdo jednoduše snažil nabourat do počítače. Obdobní podvodníci jsou často členové státem podporovaných skupin z Íránu, Severní Koreje, Ruska a Číny a pravidelně se snaží ukrást informace prostřednictvím phishingu.

O tom, jak podvodníci k páchání zločinu používají networkingovou platformu LinkedIn, se můžete dočíst na serveru Wired.

#4 Koka, kam se podíváš

Honduraské a guatemalské úřady likvidují rekordní množství rostlin koka vypěstovaných za poslední tři roky. Jak v Hondurasu, tak v Guatemale se zničilo zhruba 900 tisíc keřů. Pěstování koky v těchto oblastech je přitom v plenkách. Zatímco tamní úřady vymýtily koku na desítkách hektarů, v Kolumbii, kde její pěstování kvete, se při podobné akci úřady potýkaly s plochou o rozloze téměř 70 tisíc hektarů. Neustále se stupňující záchyty koky, šířící se rychlostí invazivního plevele, svědčí o tom, že rostlina je schopna přežít i mimo svou andskou domovinu. Pěstování koky je prvním krokem k výrobě práškové formy kokainu, nicméně z důkazů vyplývá, že tento zárodek v Guatemale a Hondurasu zatím nevykvétá, a tudíž nepřináší žádný konečný produkt.

Více o tom, jak je to s kokou v zemích Střední Ameriky, se dočtete v reportu na serveru InSight Crime.

#5 Femicida, válka proti ženám

V Evropě roste míra genderově podmíněného násilí, jež míří na ženy. Osmnáct redakcí z celé Evropy se podílelo na jedinečném mezinárodním projektu, jehož cílem bylo osvětlit rostoucí násilí páchané na ženách v době pandemie covidu-19 a také udivující nedostatek aktuálních údajů a statistik o těchto jevech a jejich rozšíření v Evropské unii. Novináři zpracovali dostupné statistické údaje z členských zemí EU a vytvořili novou databázi obsahující důležité poznatky týkající se genderově podmíněného násilí v evropských zemích. 

Na projektu se podílel také web investigace.cz nebo třeba Deník Referendum. Podrobnosti včetně přehledně zpracovaných grafů najdete na webu European Data Journalism Network.


Narazili jste během týdne na zprávu, jež by podle vás v našem #zesvěta rozhodně neměla chybět? Přečetli jste si zajímavou novinku ze světa (ne)organizovaného zločinu, o které jsme ještě nepsali? Pošlete nám svůj tip na e-mailovou adresu zesveta@investigace.cz. 


Autorky textu: Kamila Plzáková, Mahulena Kopecká
Autorka úvodní grafiky: Marie Wichterlová