zuzana plačková

#zesvěta organizovaného zločinu přináší obvyklé drogové zpravodajství. Aktéři tentokrát nejsou Balkánci ani Kolumbijci, ale známá slovenská influencerka Zuzana Plačková. Se všudypřítomným organizovaným zločinem souhlasí nelichotivá zpráva z dílny The Global Initiative. A v Dánsku, tam tento týden zůstávají umělci nepochopeni. 

#1 Kokainová královna Plačková

Jednu z nejslavnějších slovenských influencerek Zuzanu Strausz Plačkovou zatkla kvůli drogám slovenská policie. V rámci velké razie zadrželi policisté 15 osob, kteří měli údajně tvořit zločineckou skupinu. Policie zajistila devět kilogramů pervitinu, což by odpovídalo přibližně devadesáti tisícům dávek. Kromě drog našli i střelivo, zbraně, cigarety a 70 tisíc eur v hotovosti. Plačková neměla být na vrcholu zločinecké pyramidy, její role měla spočívat v dealování kokainu. Plačková vinu odmítá a novinářům řekla, že se více vyjádří na svém instagramovém profilu, kde ji sleduje téměř 800 tisíc lidí. Soudce nakonec Plačkovou, ani jejího manžela, do vazby nevzal.

Více o drogové razii si můžete přečíst zde.

#2 Dánské „Chyť mě, když to dokážeš”

Umělec Jens Haaning přelstil muzeum na severu Dánska humorným způsobem. Od muzea dostal hotovost ve výši  534 000 dánských korun (přibližně 1,8 milionu českých korun) na obnovení jeho předešlého uměleckého díla. Když šéf muzea otevřel krabici s dílem, zůstal v šoku. V krabici byly jen bílé tabule a umělec změnil jméno instalace na „Vem si peníze a utíkej”. Podle umělce to, že si vzal peníze a utekl, má být samotné umělecké dílo.

#3 Místo dovolené v zahraničí, vězení

Brusel se rozhodl posvítit si na cestovatele s falešnými PCR testy. Takovým podvodníkům hrozí vězení nebo vysoká pokuta. A že to nejsou jenom prázdná slova Brusel již potvrdil. Tři lidé, kteří se na začátku letošního roku pokusili vycestovat s falešnými PCR testy na COVID-19, již byli belgickými úřady uznáni vinnými a hrozí jim šestiměsíční tresty odnětí svobody. Kromě toho jim byla uložena pokuta ve výši 1 600 eur. Europol také varoval, že se s koronavirovou epidemií ve vícero zemích na internetu objevilo několik stránek, které falešné potvrzení nabízí.

Ázerbájdžánci u českého moře: Není všechno demokracie, co se třpytí

#4 Bývalá nacistka utíká před soudem

96letá Němka byla dopadena několik hodin poté, co utekla z domova důchodců a zmeškala začátek soudního procesu, kde si měla vyslechnout obvinění z napomáhání k vraždě více než deseti tisíců vězňů. Irmgard Furchnerová pracovala v táboře jako sekretářka velitele nacistického koncentračního tábora, když jí bylo 18. Odsoudit ji proto nebude snadné, jelikož podle německého práva musí být souzena před soudem pro mladistvé a na soud se musí dostavit osobně. Lékař teď musí posoudit, zda její zdravotní stav dovolí, aby byla zadržena. Další slyšení je naplánováno na 19. října. Je první ženou, která po desetiletích stanula před soudem kvůli zločinům spojeným s Třetí říší.

#5 Žijeme na planetě organizovaného zločinu

Nezávislá organizace The Global Initiative vydala detailní přehled o míře globálního organizovaného zločinu ve všech státech OSN. Zpráva je výsledkem dvouleté analýzy založené na dvou ukazatelích: na kriminalitě a odolnosti vůči organizovanému zločinu na stupnici od 1 do 10 (nejnižší až nejvyšší úroveň organizovaného zločinu). Snad nejzávažnějším zjištěním indexu je, že většina lidí na světě žije v zemích s vysokou mírou organizovaného zločinu. Index také vrhá světlo na všudypřítomnost nejzákeřnějších forem vykořisťování, včetně jednotlivců a sítí uvnitř státního aparátu. Index rovněž ilustruje rozsáhlé nedostatky v celosvětové úrovni odolnosti vůči organizovanému zločinu, od nedostatků v systémech trestního soudnictví až po přebujelou korupci a násilné potlačování svobody tisku a občanské společnosti. Rovněž poukazuje na snadnou přizpůsobivost organizovaného zločinu pandemii a poukazuje na šikovnost zločinců, kteří nejenže se na současnou situaci adaptovali, ale také využili nových příležitostí, které jim globální zdravotní krize přinesla.

Celou zprávu o míře globálního organizovaného zločinu a interaktivní grafy naleznete zde. 

Autorka článku: Eva Kubániová
Autorka úvodní grafiky: Nikola Klepáčková

Tento text vznikl díky finanční podpoře čtenářů, jako jste vy. Přidejte se do Klubu neprůstřelných a podpořte naši práci.