#zesvěta: Naval prachy nebo ti dám jen jednu hvězdičku

Jak si přivydělat, když máte počítač a hodně času? Třeba tak, že budete vydírat majitele restaurací špatnými recenzemi. Zločinci a podvodníci jsou zkrátka vynalézaví, ať už jde o nové formy podvodů, nebo třeba o nové trasy pašování heroinu. To, že se dráha zločinu ale občas nevyplácí, zase ukazuje příběh capa di tutti z italské ‘Ndranghety, který míří bručet za mříže na 30 let. Tradiční páteční #zesvěta je tu.  

#1 Vydírání restauratérů

V Americe se rozjel nový způsob vydírání. Restauratérům na Google hodnoceních jejich podniků naskákají špatné recenze od lidí, kteří k nim přitom nikdy nevkročili. Pak přijde email – zaplaťte a my to změníme. Vydřiduch po majitelích restaurací požaduje výkupné 75 dolarů, které měli poškození poslat na jeho účet na Google Play, tedy platformě, z níž se například stahují aplikace. Pokud restauratér nazplatí, budou špatná hodnocení přibývat.

Více v New York Times.

#2 Pokus o záchranu Pegase

Izraelská kyberbezpečnostní firma NSO Group, která má na svědomí špionážní software Pegasus, se pokouší o zlepšení pověsti v Americe. Najala si špičkové lobbistické firmy i právníky a doufá, že izraelský prezident její téma nadnese i při nadcházející návštěvě amerického prezidenta v zemi. NSO Group, která vyvinula Pegasus, jenž používaly vlády ke špiclování a vydírání opozice, novinářů, aktivistů, ale i představitelů různých států, je totiž v USA na černé listině, což firmě značně znepříjemňuje podnikání.

Více informací o snahách NSO Group přináší ProPublica.

Projekt Pegasus: Následky odhaleného špehování

#3 Druhý nejhledanější italský mafián putuje do vězení

Má za sebou život v luxusním resortu, útěk z uruguayského vězení a 28 let skrývání se před italskou policií. Teď půjde za mříže. Řeč je o Rocco Morabitovi, obchodníkovi s kokainem a členu zločinecké organizace ‘Ndrangheta, jenž byl  na začátku července dopraven do Itálie. Odsouzený mafián, který patřil k nejmocnějším světovým obchodníkům s drogami, půjde na 30 let do vězení. Velkou roli sehrál v pašování kokainu z jižní Ameriky do Milána, odkud se droga prodávala do zbytku Evropy, italská policie ho hledala od roku 1994. Morabito býval druhým nejhledanějším mafiánem v Itálii, tím prvním je Matteo Messina Denaro ze sicilské mafie Cosa Nostra, jenž spravedlnosti uniká už od roku 1993.

Více se dozvíte v článku na webu britského Guardianu.

#4 Nová trasa k pašování heroinu možná vede přes Nepál

Nepálské úřady překvapilo, když v rámci operace White Dust v červnu objevili u pašeráků 51 kilogramů heroinu. Tato droga totiž putuje do světa většinou několika zavedenými trasami,  třeba přes Írán, Turecko nebo země východní a jižní Asie. V případě Nepálu tak může jít o nový trik mezinárodní drogové mafie — pašeráci poté, co policie zpřísnila dohled nad starými trasami, možná hledají nové cesty, kudy posílat heroin. Úředníky zarazilo i množství zadržené drogy, za posledních pět let totiž nepálská policie zabavila asi jen 35,7 kilogramů heroinu.

Zprávu o pašerácích si můžete přečíst zde.

 

Autorky textu: Mahulena Kopecká, Zuzana Šotová

Autorka úvodní grafiky: Martina Bartl