#zesvěta: Maďarská stezka do nebes

Procházka po stezce v korunách stromů může být velmi příjemná záležitost, akorát ne u nás v Kocourkově, což tentokrát naštěstí platí pro Maďarsko. Tam totiž vznikla stezka pro pozorování korun stromů uprostřed vykáceného lesa, a to za unijní peníze. Pozorovat okolní lesy z ptačí perspektivy ale stále může z okénka svého osobního letadla běloruský diktátor Lukašenko. Jenže kdo ví, jak dlouho si tuto kratochvíli ještě užije, neboť zlí Američané mu i potěšení z ptačího pohledu chtějí překazit. O zmaření různých aktivit, avšak nikoli diktátorových, nýbrž neposlušných jedinců, usiluje i Rusko. 

Maďaři ale musejí být vděční – v takovém Rusku by nespokojení návštěvníci stezky byli okamžitě zadrženi za protestní nálady. K efektivnímu odhalování neposlušných jedinců totiž ruským orgánům pomáhají západní technologie. Tímto pomoc západních zemí v boji kremelského režimu proti kverulantům ovšem nekončí – například britská vláda podporuje, jak jen může, Putinova šéfkuchaře Prigožina v jeho tažení proti investigativním novinářům.

#1 V korunách stromů

Starosta a člen Orbánovy strany Fidesz v maďarské obci Nyírmártonfalva, zřejmě milovník stromů, získal 166 tisíc eur (skoro 4 miliony korun) z evropských dotací na stavbu nadzemní stezky určené pro blízké pozorování korun stromů. Jediný háček spočívá v tom, že po dokončení této stavby hezky vyniklo, že nejbližší strom se nachází desítky metrů daleko – starosta totiž předtím nechal okolní les vykácet. Na paradoxní dřevěný monument uprostřed holé pláně upozornil nezávislý opoziční poslanec Ákos Hadházy, pocházející z blízkého Debrecínu. „Pár fotek ke stezce korunami stromů bez korun neboli k pomníku z rozkradených fondů EU,“ napsal poslanec na facebook.

#2 Velký bratr ze Západu

Rozbor více než 2 000 soudních případů, kterému se věnovala agentura Reuters, ukazuje, že pouliční průmyslové kamery hrály a hrají zásadní roli jak při zatýkání stovek ruských demonstrantů v minulosti, tak v předcházení vzniku nových protestů. Zatímco v roce 2021 ruští policisté identifikovali na základě kamerových záznamů stovky účastníků protivládních demonstrací, po únoru 2022 používají tamní úřady tyto informace o totožnosti demonstrantů k tomu, aby zabránily konkrétním lidem na protesty vůbec dorazit. Jak zjistili novináři z Reuters, k vývoji těchto fízláckých technologií velkou měrou přispěl i Západ.

#3 Prigožin jde po novinářích

Šéf Vágnerovců, oligarcha a Putinův šéfkuchař v jedné osobě – řeč je o Jevgeniji Prigožinovi –, údajně plánuje zahájení právního útoku proti BBC. Kuriózní na celé záležitosti je ale jiná věc, neboť mu v tom pomáhá vláda Spojeného království! Nejenže Prigožinovu týmu povolila zažalovat britského novináře Eliota Higginse z investigativního webu Bellingcat. Server openDemocracy nadto odhalil, že vládní oddělení pro prosazování finančních sankcí (OFSI) dokonce schválilo, aby advokáti z britské firmy Discreet Law, kteří Prigožina zastupují, obdrželi platbu přímo od sankcionovaného oligarchy z Ruska. A co víc, vláda neměla problém ani s jejich letenkami business třídou do Petrohradu a ubytováním v luxusním pětihvězdičkovém hotelu.

#4 Milovaný letoun

Americké ministerstvo financí zařadilo na sankční seznam sedm členů Ústřední volební komise Běloruska, běloruské automobilové podniky MAZ i BelAZ a jejich vedoucí představitele – a také osobní letoun Alexandra Lukašenka. Jedná se o skromný Boeing 737, který Lukašenko využívá jak pro oficiální návštěvy, tak pro volnočasové aktivity. Z údajů Flightradaru je přitom patrné, že ještě v únoru diktátorova cesta tímto letadlem zahrnovala návštěvu jeho drahého přítele Vladimira v Moskvě.

Autorka textu: Kristina Vejnbender
Zdroj úvodní grafiky: Martina Bartl