#zesvěta: Lukašenko rozdává nemovitosti

Vítejte u pátečního #zesvěta. Ať už si chcete přečíst o Zabijákovi, který zavraždil více než 100 lidí, nebo řešení bezmála 30 let staré vraždy novináře, či snad o milé, která zabila svého mafiánského milého, přišli jste na správné místo. To, a ještě něco navíc, přinesl uplynulý týden ze světě (ne)organizovaného zločinu.

#1 Lukašenkovi kamarádi

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko, podle informací OCCRP, daroval pozemky v hodnotě zhruba 21 miliard Kč. Lukrativní nemovitosti v hlavním městě Minsku putovaly do kapsy srbské rodiny, na jejíž stavební firmu jsou uvaleny sankce právě za podporování autoritativního běloruského prezidenta. To ale rodinu Karičů nezastavilo, několik dní před vyhlášením sankcí si vytvořila novou firmu se sídlem ve Spojených Arabských Emirátech, na kterou se sankce nevztahují, a tak může dál čile působit po celé Evropě a zároveň užívat výhod vřelých vztahů s Lukašenkem. Problematické je také to, že firmy rodiny Karičů sice přicházejí s velkolepými plány, které by Minsk rozvíjely, ale jejich realizace pokulhává nebo se zkrátka neděje.

Více zde.

#2 Kdo zavraždil novináře?

Bývalý turecko-kyperský významný politik (Turecko si po okupaci Kypru rozdělilo s místními ostrov a stále v oblasti setrvává) se přidal k hlasům volajícím po objasnění vraždy tureckého novináře z roku 1996. Debatu kolem vraždy rozvířila tvrzení a videa mafiánského bosse, který tvrdí, že Kutlu Adali byl odstraněn tureckým státem. 

Více zde.

#3 Zabiják na svobodě

Italský mafián Giovanni Brusca je po pětadvaceti letech na svobodě. Muž přezdívaný “Zabiják lidí” nastoupil do vězení v roce 1996, následně se přiznal k podílu na více než 100 vraždách a pak začal spolupracovat s policisty a pomáhal identifikovat své bývalé sicilské kolegy – několik jich bylo díky Zabijákovi zatčeno. Italská veřejnost jeho propuštění rozhodně nevítá, panuje všeobecný názor, že Brusca s policií spolupracoval jen do té míry, kdy se mu to hodilo. Muž má na svědomí například vraždu proti-mafiánského soudce a jeho rodiny, nebo únos, vraždu a následné rozpuštění v kyselině 14letého syna mafiánského bosse znepřáteleného klanu. 

Více zde.

#4 Pašeráci lidí ze Slovenska

Na Slovensku a v Německu byli zatčeni tři členové zločineckého syndikátu, který pašoval Vietnamce do Střední Evropy a následně je nutil k otrocké práci. Gang, složený z Vietnamců, žijících v Německu, Němců a Slováků, vystavoval Vietnamcům mnohdy falešná víza a za nemalé částky je pašoval přes hranice. Jenže jakmile se emigranti dostali do kýžené destinace, gang je nutil k práci v beauty salonech nebo k prostituci, aby splatili náklady za cestu. 

Více zde.

#5 Milého zastřelila, policii nezavolala

Dívka původem z Rumunska stanula před italským soudem za vraždu svého přítele. Přítelem ale nebyl nikdo jiný, než syn jednoho z bossů italské ‘Ndranghety, jedné z nejmocnějších mafií světa. Dívka tvrdí, že je nevinná a že na pár zaútočil neznámý střelec. Pokud bude odsouzena, odsedí si více než 20 let.

Více zde.

Autorka článku: Zuzana Šotová
Autorka úvodní grafiky: Nikola Klepáčková (Flickr CC)