#zesvěta: Krádež identity není vtipná, Jime!

V dnešním #zesvěta se vrátíme zpátky do minulosti, kdy banány byly plné kokainu a političtí oponenti se vydírali sexuálními nahrávkami. Také se poučíme o internetové bezpečnosti a nakonec se podíváme, jak můžete vydělat pět milionů dolarů snadno a rychle!

#1 Nikdy nikomu nedávejte svoje heslo. Ani když je to ředitelka Europolu!

Jakmile dojde na podvody, není žádný příběh moc neuvěřitelný. Oddělení belgické federální policie pro počítačovou kriminalitu vyšetřuje delikátní případ krádeže identity. Šejdíři loudící přes e-mail po svých obětech bankovní údaje se v tomto případě vydávali za Catherine De Bolle, výkonnou ředitelku organizace Europol. Mail ve francouzštině se představuje jako sdělení příslušníka justiční policie, vydává se za předžalobní výzvu a obviňuje příjemce mimo jiné (bez bližšího vysvětlení) z dětské pornografie, pedofílie nebo exhibicionicmu. Od tohoto obvinění se podvodníci postupně propracují až k „nefungujícímu“ PayPalu, který si oběti přes nabídnutý odkaz mohou „odblokovat“.

Belgická policie rovnou uvádí řadu varovných signálů, podle kterých mohou příjemci odhalit, že se jedná o podvod a které jsou aplikovatelné na většinu podvodných phishingových e-mailů. Ve zprávě se objevují pravopisné chyby, nesmysly v obsahu (případ proti belgickému uživateli internetu, který podal bývalý šéf belgické policie, má být postoupen soudu v Paříži), adresát e-mailu budí podezření (v tomto případě lena1977@sibmail.ru), odpověď musí být zaslána na neoficiální e-mail (zde na brigade.pedophile@gmail.com, který se vydává za oficiální kontakt Brigády pro ochranu nezletilých), chybí datum údajných trestných činů, není uvedeno jméno osoby, na kterou se vyšetřování zaměřuje a tento druh soudních výzev se nikdy nezasílá e-mailem.

Jak nesednou na lep se dozvíte zde.

#2 Banány s bonusem

Jedním z mezi pašeráky populárních způsobů pašování kokainu jsou evidentně banány. Ale zatímco před lety kokain ukrytý v těchto bytelných krabicích objevili v pražském Lidlu až na prodejně, minulý týden v Černé Hoře se tak daleko nedostal. A pašeráky musel mrzet daleko víc. Více než tunu kokainu rozdělenou do 1250 balíčků policisté objevili na skladě ve vesnici Mojanovići ležící zhruba 10 kilometrů od hlavního města Podgorice. Podle místní policie se jedná o největší záchyt v historii země.

Radši si banány pro jistotu pořádně kontrolujte, než je koupíte! Tady nebo tady se dozvíte proč.

#3 Erdoğanův pasák

Způsobů, jak vyzrát na své politické oponenty je nespočet. Od klasických dezinformací, přes důslednou argumentaci až po ideově vhodné nanuky. Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan na to šel ale úplně jinak. K politickým výhodám si vypomohl obchodováním se ženami za účelem sexu a vydíráním oponentů nahrávkami sexuálních styků. Nedávné odhalení uprchlého Sedata Pekera, bývalého Erdoğanova spojence, odsouzeného mafiána a nově i youtubera odhalujícího špinavosti vládnoucí strany, pomohlo identifikovat jednoho z pasáků, které prezident využíval k tomu, aby své oponenty lapil do sexuálních pastí a využil těchto informací ke zbavení se politické opozice.

Kdo má být Erdoğanův pasák a koho takto vydírali? Dozvíte se zde.

#4 Viděli jste tohoto muže?

Sháníte snadný přivýdělek? Spojené státy zaplatí až 5 milionů dolarů za informace vedoucí k zatčení čínského občana napojeného na nadnárodní organizaci obchodující s drogami, uvedlo v pondělí americké ministerstvo zahraničí. Jian Zhang, známý také jako hongkongský Zaron, je podezřelý z toho, že stál v čele organizace, která v letech 2013 – 2016 do USA dovážela a distribuovala kontrolované látky (př. drogy nebo léky na předpis). Zhang je rovněž hledán v souvislosti s úmrtím čtyř Američanů v důsledku předávkování, jakož i s vážným ublížením na zdraví pěti dalším Američanů. Odměna je dalším krokem v několikaletém pátrání po Zhangovi, který byl v lednu 2018 v Severní Dakotě obviněn z obchodování s drogami, praní špinavých peněz a nepřímého způsobení smrti několika Američanů.

Viděli jste tohoto muže? Ozvěte se americkému ministerstvu spravedlnosti!


Autor textu: Lukáš Nechvátal
Autor úvodní grafiky: Nikola Klepáčková