#zesvěta: Citliví žraloci, obchod s miminky a aplikace proti zlodějům umění

Tradiční páteční #zesvěta přináší okrádání britských daňových poplatníků, přelomové zákony, podle kterých jsou zvířata vnímající a cítící bytosti a nebo obchod s miminky, která za pár šupů prodávají těhotné Bulharky. To vše a ještě něco navíc přinesl uplynulý týden ve světě (ne)organizovaného zločinu.

#1 Deštníčky na daňové úniky

Hledáte práci na Filipínách? Co třeba dělat ředitele britské firmě? Nikam nemusíte, jen občas podepíšete nějaký dokument. A britská vláda tak ročně přichází o stovky milionů liber. Více než 40 tisíc filipínců se nechalo najmout jako šéfové britských společností, z nichž většina vznikla během posledních 5 let. Fígl je v úlevách z placení pojištění pro malé společnosti, což má podporovat nábor nových pracovníků – malé firmy nemusí odvádět za své zaměstnance tak velké pojistné, nepoměr doplácí stát, takže v podstatě daňoví poplatníci. Jenže když si jedna velká firma – která by nárok na tyto úlevy mít neměla – vytvoří několik menších, takzvaných deštníčkových firem, z nichž každá dostává příspěvky na placení pojištění zaměstnanců, de facto tak okrádá stát. Zaměstnanci deštníčků jsou Britové, mnohdy v tíživé situaci, kdy se jim hodí každá koruna a tak moc nepátrají po tom, jestli náhodou nepracují pro podvodníky. Filipínští ředitelé zase zajišťují, že na firmy finanční autority jen těžko dosáhnou.  

Více a detailněji zde.

#2 Zvířata cítí, zjistila britská vláda

Spojené království přijme sérii zákonů, které mají lépe chránit divoká i domácí zvířata. V platnost vejde zákon, který považuje zvířata za cítící a vnímající bytosti, zákon omezující transport živých zvířat, nebo zákaz dovozu některých oblíbených pytláckých artiklů – slonoviny, žraločích ploutví a jiných loveckých trofejí. Zákaz hrozí i dovozu foie gras – zbytnělých jater ptáků, kteří jsou násilně překrmováni. Další zákony budou ukládat majitelům povinnost čipovat kočky, nebo zakazovat chov primátů jako domácích mazlíčků. Nová legislativa má také bojovat proti nelegálnímu obchodu se psy, který je i díky pandemii na raketovém vzestupu.

Více zde.

Cena za mazlení: Nelegální obchod se psy je na vzestupu

#3 Řecká miminka na prodej

Němečtí policisté zatkli bulharský pár, který měl být součástí sítě obchodníků s miminky. Zločinecká organizace měla vozit těhotné ženy do Řecka, kde pak porodily. Oběťmi se stávaly chudé Bulharky, které svá novorozeňata prodávaly překupníkům. Cena jednoho miminka se pohybuje kolem 80 tisíc korun, matky ale z této sumy pravděpodobně viděly jen mizivý zlomek. Minimálně devět z nich měl naverbovat právě zatčený manželský pár. Řecko je mekkou nelegálního obchodu s dětmi kvůli extrémně složitému procesu legální adopce.      

Více zde.

#4 Appkou proti zlodějům umění

Interpol představil novou aplikaci ID-Art, která má pomáhat v boji proti obchodu s kradeným uměním a jinými nelegálně nabytými památkami. Aplikace umožní prakticky každému – od policie až po běžné smrtelníky – přístup k Interpol databázi ukradeného umění, dále vytvářet seznamy položek v soukromých sbírkách a nebo nahlašovat kulturní památky, které jsou v ohrožení. Interpol tímto krokem mimo jiné bojuje s rostoucím počtem krádeží kulturního dědictví z oblastí, kde zuří ozbrojené konflikty. Aplikace je ke stažení zdarma.

Více zde.  

#5 Šmelící ping-pong

Australan, který hrál profesionálně stolní tenis se na něm rozhodl vydělávat i v důchodu. A to sázením na podjaté zápasy. Během sedmi měsíců umístil téměř tisícovku sázek na předem smluvené zápasy a v přepočtu si tak vydělal přes 7 milionů korun, než ho v prosinci zatkla policie.  

Více zde.

Autorka článku: Zuzana Šotová
Autorka úvodní grafiky: Nikola Klepáčková