Z Ruska s láskou a za peníze Kremlu. Influencerku z Česka platila ruská propaganda

Zdroj grafiky: Lenka Matoušková

Českojazyčný telegramový kanál s názvem Z Ruska s láskou, který natáčí blogerka a právnička Olga Vlasova, sleduje přes 4 600 uživatelů. Její tiktoková videa měla několik milionů zhlédnutí. Koncem roku 2022 se Vlasova odstěhovala z Česka do Ruska, kde založila blog, jenž podle jejích slov ukazuje „jinou stránku Ruska, která je velice krásná a hlavně pravdivá“. Podle zjištění redakce investigace.cz je však blogerka placena ruským sankcionovaným státním mediálním holdingem Rossija Segodnja, o čemž se ve svém blogu nezmiňuje. V této společnosti je vedena jako překladatelka.

Tento text si můžete poslechnout i v audioverzi. Audiočlánky pro vás načítá Renata Klusáková.
Audioverze vybraných článků investigace.cz odebírejte zde.

„Tohle je nechtěný názor Rusky, která žila v Česku 13 let a vystudovala práva na Karlově univerzitě,“ zní pravidelná hláška v úvodu videopříspěvků ruské influencerky Olgy Vlasovy s názvem Z Ruska s láskou. Obsah blogu píše a natáčí v češtině, a přestože její profil na Instagramu a YouTube byl opakovaně zablokován, má v současné době tisíce odběratelů na Telegramu a jiných sítích. Na profilu na TikToku, který již není v provozu, měla Vlasova přes deset tisíc odběratelů a miliony zhlédnutí.

Podobně jako plzeňský rodák Jakub Zieba, s nímž Vlasova nedávno natočila rozhovor, ukazuje influencerka „skutečný“ život v Rusku, jejž podle ní západní média neukazují. Kritika Ruska zaznívá v jejím blogu naopak jen vzácně. Blogerka to vysvětluje hlavně tím, že se málokdy „nachází tam, kde je nějaké 💩(citace Vlasovy jsou přepsány doslova, pozn. red.). Pokud se přece jen rozhodne život v Rusku kritizovat, jde o kritiku místních samospráv, nikoli ruské vlády samotné. „Ale nejen tato katastrofa je strašná, ale také způsob, jakým místní vláda (gubernátor Krasnodarského kraje a jeho tým) skrývá rozsah katastrofy před vládou, před ruským prezidentem,“ vysvětluje blogerka stav Černého moře zamořeného mazutem ze ztroskotaného ruského tankeru. Ten byl součástí takzvané ruské stínové flotily, která porušuje sankční a bezpečnostní předpisy, o čemž se Vlasova ovšem nezmínila.

Na podzim minulého roku natočila Olga Vlasova rozhovor s Jakubem Ziebou, plzeňským politikem, který dnes žije v ruském Volgogradu. Zdroj: Telegram

Úspěšná právnička?

Zatímco život běžných Rusů je hlavním předmětem zkoumání Vlasovy, její vlastní život – zejména jak si na něj osmadvacetiletá blogerka vydělává – není zcela zřejmý.

 „Já jsem právník a po návratu do Ruska pokračuji ve své praxi, nic se nezměnilo,“ odpovídá Vlasova na otázku fanoušků, čím se v Rusku živí. V jiném příspěvku si povzdechne nad vyššími platy vedoucího prodejny: „Já jako právník (jasně, nejsem hlavní TOP advokát ve firmě), dostávám jen o něco více než tito prodejci… Kde je v tomto světě spravedlnost?“ Ke své poznámce však dodává, že je to hlavně tím, že „v Rusku je rozdíl mezi vyšší a nižší třídou stále menší a menší“.

„Já jsem právník a po návratu do Ruska pokračuji ve své praxi, nic se nezměnilo,“ odpovídá Olga Vlasova na otázku fanoušků, čím se v Rusku živí. Zdroj: Telegram

V roce 2023 Vlasova skutečně založila firmu OBS-Consulting se sídlem v Anapě na severozápadě Kavkazu, která se podle ruského obchodního rejstříku věnuje právnímu poradenství a finančním konzultacím. Zatímco za rok 2023 firma zaplatila 80 tisíc rublů (v přepočtu 21 tisíc korun) na daních, v loňském roce se OBS-Consulting příliš nedařilo – podle rejstříku měla firma v roce 2024 nulový zisk. V dalším příspěvku však Vlasova zmiňuje i jinou pracovní náplň, která jí umožňuje navštěvovat kulturní akce v Moskvě. „Dnes jsem měla v rámci své práce v obchodní společnosti možnost zúčastnit se fóra BRICS věnovaného rozvoji měst,“ píše. O jakou společnost se jedná, však neupřesňuje.

Místo toho v příspěvku vyvrací názor, že je Rusko izolované na světové politické scéně. „Nikdy se nepřestanu přesvědčovat a nepřestanu to ani opakovat furt dokola – Rusko zdaleka není izolovanou zemí…Ti, kteří tvrdí, že se celý svět otočil k Rusku zády, jsou buď slepí, nebo hloupí,“ popisuje dojmy z konference. 

Přestože má Vlasova trvalé bydliště na stejné adrese, kde sídlí její anapská firma, v Moskvě se podle obsahu blogu vyskytuje mnohem častěji. Jedním z možných vysvětlení je její zaměstnání. Podle zjištění investigace.cz byla vystudovaná právnička zaměstnána v roce 2024 jako „překladatelka“ v ruském mediálním holdingu Rossija Segodnja, jenž zastřešuje hlavní ruská propagandistická média, jako jsou Sputnik, televizní kanál RT (dříve Russia Today) nebo zpravodajská agentura RIA Novosti. Pracovní telefonní číslo Vlasovy rovněž odpovídá kontaktu na hlavní kancelář této agentury v Moskvě. 

Právě RIA Novosti nejenže pokrývala dění na zmíněném fóru BRICS, který Vlasova navštívila, ale byla také jeho hlavním mediálním partnerem. O své práci pro ruský mediální holding se však Vlasova na svém blogu nezmiňuje. Na jejím telegramovém kanálu ani instagramovém profilu není jediná zmínka o RT nebo RIA Novosti. Redakce Vlasovu oslovila s žádostí o vyjádření k její spolupráci se státními médii, blogerka nám však komentář neposkytla. „Nemám o rozhovor s vámi zájem,“ napsala.

RT jako nový hub zahraničních influencerů

Zaměstnání Vlasovy v ruské mediální organizaci není jediným odhaleným případem spolupráce zahraničních blogerů s prokremelskými médii. Před dvěma týdny přišla ruská exilová redakce Nové Gazety Evropa se zjištěním, že rusko-americká blogerka Alexandra Jost, jež vede anglojazyčný blog s názvem Sasha meets Russia, byla rovněž financována z rozpočtu televizního kanálu RT z mediálního holdingu Rossija Segodnja. Ani Jost nikdy veřejně nemluvila o práci pro RT. Naopak, v jednom ze svých příspěvků se dokonce vysmála domněnce, že zastánci a popularizátoři „ruského světa“ jsou placení ruským státem. Jost na žádost novinářů o komentář neodpověděla.

Blogerky často využívají ruskou tradiční estetiku k propagaci života v Rusku:

Podle zjištění Nové Gazety Evropa publikovaný obsah blogerky často souzněl s obsahem dalších zahraničních influencerů žijících v Rusku z okolí ruské poslankyně Marii Butiny. Mezi ně například patří i Francouzka Gabrielle Duvoisin a Němka Liza Graf. Blogeři v podobnou dobu publikovali videa z oslavy Čínského nového roku v Moskvě nebo z vánočního tržiště na Rudém náměstí. Stejná časová korelace je vidět i v obsahu blogu Z Ruska s láskou.

Kauza Tenet Media

Na konci loňského roku zahájilo americké ministerstvo spravedlnosti další trestní řízení proti kanálu RT, který prostřednictvím mediální společnosti Tenet Media platil několik amerických pravicových influencerů. Podle soudu zaměstnanci RT poslali 10 milionů dolarů (přes 220 milionů korun) na účet Tenet Media – peníze měly být použity na tvorbu obsahu pro platformy jako YouTube, TikTok, Instagram nebo X.

 

Podle amerického ministerstva spravedlnosti zaměstnanci RT předávali influencerům pokyny ohledně obsahu jejich tvorby – například po teroristickém útoku v moskevském koncertním sálu Krokus City Hall byli požádáni, aby „zdůrazňovali verzi o zapojení Ukrajiny a Spojených států“ a označili manifest radikální islámské organizace ISIS, hlásící se k organizaci útoku, za podvrh. Blogeři spolupracující se společností však tvrdili, že o jejích vazbách na RT nevěděli. Bloger Matt Christiansen dokonce uvedl, že od společnosti nedostával žádné pokyny a vyjadřoval pouze své vlastní myšlenky.

Migranti jsou vítáni. Pouze ze Západu

Maria Butina je ve světě známá především jako ruská špionka, která byla v roce 2018 ve Spojených státech odsouzena na rok a půl do vězení. Po návratu do vlasti začala pracovat jako moderátorka v televizi RT. V roce 2022 natočila exkluzivní rozhovor s Viktorem Butem, odsouzeným obchodníkem se zbraněmi. Hned v úvodu rozhovoru Butina konstatovala, že „Buta odsoudili pouze proto, že je to Rus.“

Poté, co byl v Rusku loni přijat zákon o urychleném udělování tzv. duchovně-morálních víz pro občany zemí „nepřátelských vůči Rusku“, založila Butina projekt na pomoc s relokací těchto občanů do Ruska s názvem „Vítejte v Rusku“.

Ruská špionka Maria Butina začala po návratu z USA pracovat jako moderátorka v televizi RT. V roce 2022 natočila exkluzivní rozhovor s Viktorem Butem, odsouzeným obchodníkem se zbraněmi. Hned v úvodu rozhovoru konstatovala že „Buta odsoudili pouze proto, že je to Rus.“ Zdroj: VKontakte

Podle vyjádření Butiny pochází většina zájemců o přesídlení z Francie, Německa, Austrálie, USA a Itálie. „Hlavním důvodem je LGBT. Všichni sem jedou s dětmi. Vnucování liberální výchovy, hodiny sebeuspokojování ‚Poznej své tělo‘ v mateřských školách v Německu a tak dále – to všechno je nechutné. Například jedna žena musela vzít své dvě dcery ze školy, protože tam začali pořádat akce prohazování oblečení. To znamená, že dívka si musela vzít chlapecké oblečení a chlapec dívčí. Rodiče to nechtějí a odjíždějí, protože pro ně je jejich rodina a děti důležitější,“ vysvětluje Butina motivaci přistěhovalců.

Na setkáních s nově přistěhovalými cizinci, jež Butina pravidelně organizuje, má přesto významná část přítomných cizinců ruské kořeny. Jednoho setkání se například zúčastnila německá blogerka Natalie Lie s partnerem, což je Němka původem z ruskojazyčné rodiny z Kazachstánu, nebo již zmíněná rusko-americká blogerka Alexandra Jost. V telegramovém chatu určeném k pokládání dotazů převažují rovněž migranti z postsovětských zemí. Projekt podle Butiny nečerpá žádné státní dotace a financuje jej ona sama, ze svých vlastních prostředků a dobrovolných příspěvků. „Když pracujete chytře, nepotřebujete peníze. Například blogery nejvíce zajímá obsah, to, aby mohli něco navštívit a uvidět. My jim v tom jen pomáháme,“ podotýká.

Autorka textu: Kristina Vejnbender
Autorka grafiky: Lenka Matoušková