Washington Post, Guardian a Süddeutsche Zeitung komentují zabavený mobil novinářky Pavly Holcové

Zpráva o zkonfiskovaném mobilním telefonu Pavly Holcové slovenskou policií se minulý týden přenesla i přes Atlantik. Komentátor The Washington Post, Jason Rezaian, míní, že jedinou možností, jak by si slovenská policie mohla zachovat tvář, je mobilní telefon ředitelce Českého centra pro investigativní žurnalistiku neprodleně vrátit.

„Veřejné zostuzení vlád – zejména těch nestabilních – kvůli jejich špatným krokům je jedním z nejlepších nástrojů, které se v zemích, kde dosud právní stát nebyl úplně oslaben, nabízejí,” zamýšlí se Jason Rezaian nad Slovenskem, jež ještě vloni dosahovalo na jednu z nejvyšších příček hodnocení svobody tisku na světě.

Bratislava se totiž od loňska v žebříčku mezinárodní organizace Reportéři bez hranic propadla ze 17. na 27. místo. Zásadní podíl na tomto propadu měla právě vražda investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové.

Slovenská policie Pavle Holcové zabavila mobilní telefon na základě příkazu Úřadu speciální prokuratury. Po osmihodinovém výslechu, ke kterému se dostavila dobrovolně v dobré víře, že tamní policii pomůže ve vyšetřování vraždy jejího kolegy a kamaráda Jána Kuciaka. Slovenští vyšetřovatelé ji upozornili, že pokud svůj mobilní telefon neodevzdá, bude nucena zaplatit pokutu ve výši 1650 eur. A dodali, že i poté si jej stejně vezmou. Argumentaci, že mobilní telefon obsahuje citlivá data, která se týkají mezinárodních kauz, jež nemají žádnou spojitost s vraždou Kuciaka, policie ignorovala.

O případu, který ve své podstatě útočí na svobodu novinářské profese a právo na ochranu identity zdroje, psal i britský The Guardian a německé Süddeutsche Zeitung.