Přijímačky na střední školu: náraz meritokracie do zdi reality

S výzkumníkem Karlem Gargulákem z PAQ Research jsme si v novém podcastu Data Boutique povídali o současné situaci českého školství, zejména toho středního.

Díky výraznému převisu poptávky nad nabídkou středních škol všeobecného vzdělávání letos zažívají tisíce dětí zásadní zklamání. Vzdělané a talentované děti nyní poznávají, že ani jejich snaha a inteligence nejsou dostatečnými předpoklady pro přijetí na vysněnou střední školu. Školský systém totiž nemění svou strukturu nabídky.

Ta zůstává téměř stejná už skoro 20 let. Zhruba pětina z ní odpovídá gymnáziím. Dvě pětiny pak oborům končících maturitou. „České děti jsou tak od brzkého věku nuceny specializovat se na konkrétní povolání, přestože mnohem více z nich má zájem o gymnaziální či více všeobecný typ maturitního studia,“ popisuje dopad této neměnné struktury náš host. Navíc stále existují až příliš velké rozdíly mezi kvalitou jednotlivých škol. „Je potřeba zajistit a podporovat kvalitu činností škol, tedy například toho, jak pedagogicky kvalitně se na středních školách učí. V současné době kvalitu všech škol v jednom kraji nikdo systematicky nehlídá a nenese za ni odpovědnost,“ říká k tomu Gargulák.

Stát přitom své odhodlání změnit tuto situaci deklaroval již několikrát. Včetně opakovaného příslibu, že propojí školy a trh práce. „My ten trh práce se středním školstvím nemáme propojený v podstatě vůbec,“ shrnuje i tuto problematiku výzkumník.

Proč se reformy nedaří uskutečnit? Kdo všechno ovlivňuje současný stav a proč by se měl stát nyní zaměřit především na podporu rodičů? O tom všem je dnešní podcast.

Rozhovor s výzkumníkem Karlem Gargulákem z PAQ Research. Dostupný na všech podcastových platformách.

Autor textu: Josef Šlerka
Zdroj úvodní grafiky: MidJourney, prompt design Josef Šlerka
Podcast vznikl za finanční podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky.

 

https://goout.net/cs/investigacecz-10-let/szxjxuv/