Credit: James O’Brien/OCCRP

Jméno Anna je mezi ženami, které vedou dvojí život, zřejmě populární. Americkou smetánku nejdříve obelstila Putinova špionka Anna Chapman. Letos se do povědomí široké veřejnosti dostala ruská podvodnice Anna Sorokin alias Anna Delvey, kterou proslavil i seriál Netflixu „Neskutečná Anna“. Jak ale praví lidové úsloví, do třetice všeho dobrého i zlého. Před týdnem přinesli investigativní novináři OCCRP ve spolupráci s Pittsburgh Post-Gazette příběh třetí „neskutečné“ Anny – Anny de Rothschild. Falešnou dědičku slavné evropské dynastie finančníků podezírají i z mezinárodní špionáže.

Její příběh se začal psát v květnu 2021, kdy třiatřicetiletá rádoby potomkyně slavného rodu Rothschildů vystoupila z luxusního terénního mercedesu Donalda Trumpa a zamířila do floridské rezidence Mar-a-Lago, kterou samotný Trump během své vlády přezdíval „zimní Bílý dům“.

Jde o stejnou rezidenci, kde se v průběhu vyšetřování spojeného s nedávnou domovní prohlídkou našly desítky tajných dokumentů, jež si bývalý šéf Bílého domu po odchodu z funkce odnesl a uskladnil bez povolení. Ze zprávy, kterou soud zveřejnil začátkem srpna, vyplývá, že instituce obdržela celkem 15 krabic s dokumenty z Trumpovy rezidence. V nich bylo skoro 200 tajných spisů, 18 z nich s označením „přísně tajné“.

Z Inny hravě Annou

Nebyl to však jediný průšvih stran tohoto sídla. Další spočíval v tom, že o žádnou Annu Rothschild nešlo. Do Mar-a-Lago ve skutečnosti přijela Ukrajinka s trvalým pobytem v USA jménem Inna Jaščyšyn a šlo o kriminálnici napojenou na podvodnou charitativní organizaci, kterou založil ruský podnikatel Valerij Tarasenko. Falešnou identitu využila, aby se dostala k vlivným lidem v okolí amerického exprezidenta v jeho rezidenci na Floridě.

Do Mar-a-Lago ji v květnu 2021 pozval newyorský bankéř a Trumpův velký podporovatel Elchanan Adamker. Není jasné, zda to byla její první návštěva, ale řada svědků si vybavuje, že se Anna prezentovala jako členka rodiny vlivných evropských finančníků. V Mar-a-Lago ji ten den potkal někdejší investiční bankéř a spisovatel John LeFevre. „Nešlo jen o to, že by zmínila rodinné jméno. Mluvila o vinicích a rodinných sídlech a také o tom, jak vyrostla v Monaku,“ řekl novinářům OCCRP.

S Trumpem se domnělá Anna de Rothschild tehdy sešla na golfovém hřišti. Na videu zaznamenaném během tohoto setkání je podle OCCRP slyšet, jak přítomní lidé vtipkují o jejím jménu: „Anno, ty jsi přece Rothschild, můžeš si dovolit zaplatit milion dolarů za fotku s Trumpem.“

Inna Jaščyšynová spolu s D. Trumpem, květen 2021
Inna Jaščyšyn spolu s Donaldem Trumpem, květen 2021. Zdroj: OCCRP

Falešná charita

Falešná identita není jediný Annin prohřešek proti zákonu. Působila i jako ředitelka miamské pobočky podvodné charitativní organizace United Hearts of Mercy. Tu v roce 2010 (upraveno 15. 9.2022 pozn.red.)  založil moskevský podnikatel Valerij Tarasenko. Na své facebookové stránce organizace uvádí, že pomáhá „vysvobodit děti z duchovní, sociální, ekonomické a fyzické chudoby“ v Africe, USA, Kanadě, Dominikánské republice a na Haiti.

Jelikož šlo o organizaci s údajně nízkými příjmy, nemuseli zveřejnit, že ve skutečnosti získali za rok kolem 200 tisíc dolarů (přibližně pět milionů korun). K dětem se statisíce dolarů pravděpodobně ale nikdy nedostaly a charita dnes čelí vyšetřování za finanční podvody v Kanadě a pravděpodobně i ve Spojených státech.

Mezi Tarasenkem a Innou Jaščyšyn podle všeho ovšem neklapalo ani jejich soužití. Žena ukrajinského původu totiž tvrdí, že s Annou de Rothschild nemá nic společného a doklady zfalšoval její bývalý obchodní partner Tarasenko. Oba na sebe navíc podali žaloby za domácí násilí. Zatímco on prohlásil, že Jaščyšyn je podvodnice, která se přiživuje na bohatých starších mužích, ona ho nazývá zločincem, jenž si z ní udělal rukojmí.

Je to nejen Trumpův problém

Na celé aféře je ale nejvíce znepokojující fakt, že Jaščyšyn zřejmě navštívila Mar-a-Lago několikrát. Není ovšem jasné, jakou identitou se prokázala u Trumpovy ochranky ani zda se vůbec musela nějak prokazovat. Tamní kancelář služeb pro hosty novináře OCCRP odkázala na Trump Organization, která se k jejich dotazům dodnes nevyjádřila.

Trump International Golf Club in West Palm Beach, Florida.
Trump International Golf Club, West Palm Beach, Florida. Zdroj: OCCRP

Annina skutečná identita ale Trumpa a členy jeho týmu zaskočila. Pravdu o údajné Anně Rothschild se dozvěděli od hudebního producenta a vlastníka půjčovny luxusních aut Deana Lawrence během jeho letošní návštěvy v Mar-a-Lago. Ten se s Annou seznámil skrze společnost Rothschild Media Label, která se stará o mladé umělce, mimo jiné i o Tarasenkovu dospívající dceru vystupující pod uměleckým pseudonymem Sofia Rothschild. „Chci, abyste věděli, že nemá s Rothschildovými nic společného. Nepleťte ji proto do žádných obchodních jednání,“ řekl Lawrence bývalým poradcům během večeře. Zprávou byli údajně šokováni.

Shodou náhod pak začátkem srpna provedla FBI v Mar-a-Lago razii a zajistila téměř dvě stě tajných dokumentů o americké bezpečnosti, jež podle zákona nikdy neměly opustit Bílý dům. Trump označuje vyšetřování za vykonstruované, ale uchovávání přísně tajných dokumentů pro něj znamená vážný právní problém. Ještě závažnější problém je, že nikdo netuší, zda je Anna jenom nadaná podvodnice, nebo celostátní bezpečnostní riziko.

„Otázkou je, zda to byl podvod, nebo máme co do činění se špionážní hrozbou. Už samotný fakt, že se na to ptáme, je problém,“ shrnuje dosavadní průběh aféry bezpečnostní poradce, který v minulosti pracoval pro Billa Clintona a George W. Bushe, Charles Marino.

Autoři textu: Will Jordan (OCCRP), Michael Sallah (Pittsburgh Post-Gazette), Kevin G. Hall (OCCRP), Brian Fitzpatrick (OCCRP), Karina Shedrofsky (OCCRP); autorka české verze: Kristina Vejnbender
Zdroj úvodní fotografie: James O’Brien/OCCRP