Nejvlivnější dezinformační skupiny na českém Facebooku spravují politici. Jsou mezi nimi Vyvadil, Volfová, Klán a řada dalších

V dnešní době jsou sociální sítě prostorem pro šíření dezinformací, konspirací a populistických manipulací. Přes narůstající aktivitu platforem jako Telegram zůstává v tomto směru Facebook nejvlivnějším prostředím. Existují na něm skupiny, které přitahují desetitisíce lidí a šíří obsah relativizující válku na Ukrajině a podporující proruské postoje. Navíc se v těchto skupinách vyskytují falešné profily, jež jim opticky zvyšují popularitu. Přinášíme vám bližší pohled na největší dezinformační skupiny na Facebooku a ukážeme, kdo ze známých politiků za některými z nich stojí.

Zaměřili jsme se na desítky skupin, které šíří vysloveně proruský obsah nebo usilují o ztrátu důvěry ve stát a demokracii. V podstatě bychom je mohli rozdělit na skupiny aktivní, přičemž některé z nich mají i přes 30 tisíc členů, a skupiny neaktivní, v nichž se třeba i několik let nic neděje. Existují i skupiny, jež Facebook dočasně pozastavil kvůli šíření lživých informací. Mezi nejpočetnější patří skupina s názvem LID PROTI PAVLOVI A FIALOVI…(čítající přes 32 tisíc členů), Češi, táhněme za jeden provaz (přes 34 tisíc členů) nebo Přátelé, kterým se líbí Andrej Babiš. (přes 24 tisíc členů). 

Počty jejich fanoušků v čase rostou, a to zejména ve chvílích, kdy proběhne nějaká konkrétní událost spojená s vládními politiky nebo prezidentem Petrem Pavlem. Ve skupinách se kromě příspěvků podporujících současnou opozici šíří i neověřené a zavádějící informace či extremistický obsah. Jedna z dalších skupin se jmenuje Přátelé Ruska v České republice … (19,5 tisíce členů) a přibývá v ní několik desítek proruských příspěvků za hodinu.

Ukázky z postů facebookových skupin

Mezi další skupiny otevřeně šířící dezinformace a extremistický obsah patří například Svobodné Česko (téměř 22 tisíc členů), Přátelé RF a Vladimíra Putina (Rossija friends) (3,5 tisíce členů) nebo CZEXIT – CzexitCzexit.cz – pro rychlý konec EU členství, vlasteneckou vládu (téměř 6 tisíc). V některých skupinách jsou i lidé, kteří mají evidentně více než dva profily. A to pravděpodobně z praktických důvodů, poněvadž vždy, když jim Facebook jeden zablokuje (patrně kvůli šíření nevhodného či lživého obsahu), používají ten další.

Za poslední měsíce jsme ve dvou skupinách – NEOČKOVANÍ CZ, SK pro MÍR ! NE VÁLCE ! a Přátelé, kterým se líbí Andrej Babiš. – zaznamenali, že mezi sledujícími někdy přibývá i několik desítek falešných, robotických účtů denně. Tyto klamné fanouškovské profily nemají žádné sledující, lajky, profilové fotky ani další informace o sobě. Jména působí, jako by je náhodně vygeneroval počítač. K obsahu ve skupinách však tyto profily nijak nepřispívají. Patrně slouží jen k tomu, aby opticky zvyšovaly počet sledujících dané skupiny. Podle odborníka na dezinformace Jakuba Kubśe z centra Debunk.org, kde se zabývají analyzováním dezinformací, mohou tyto profily ovlivnit popularitu skupiny, a zvýšit tak šanci, že se objeví ve vyhledávání. Logicky jí pak obvykle důvěřují skuteční lidé, jestliže vidí, že skupina má velký počet uživatelů. 

Ve většině těchto dezinformačních seskupení se často objevují výzvy směřující proti vládní koalici nebo k podpoře Ruska. V některých přibývá i několik desítek příspěvků denně. Skupiny si svoje příspěvky vzájemně sdílejí, takže je ve většině případů jedno, do které se přidáte, obsah je obvykle podobný a jména aktivních uživatelů se opakují. Mezi skupinami jsou i takové, jež sdílejí výhradně obsah o svém oblíbeném politikovi. Většinou se jedná o informace o osobách a aktivitách Miloše Zemana, Andreje Babiše, poslanců SPD nebo Vladimira Putina.

Ukázky z postů facebookových skupin

Kdo jsou lidé, kteří tyto skupiny zakládají, a co je k tomu vede? 

Mezi správci těchto skupin můžeme najít i známé tváře, to jsou například bývalý mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček, novinář Milan Rokytka, někdejší poslanec SPD Lubomír Španěl, politička Jana Volfová nebo bývalý předseda ČSNS (Česká strana národně sociální), právník Jiří Vyvadil. Zeptali jsme se jich, co je k obdobným aktivitám vede a zda jsou za to někým placeni. Nejvíce skupin pravděpodobně spravuje právník Jiří Vyvadil (CHCEME MÍR. PRYČ Z NATO…, Přátelé Ruska v České republice …, Přátelé RF a Vladimíra Putina (Rossija friends), Přátele Miloše Zemana, BYLI JSME I PŘED EU A BUDEME I PO NÍ.., Občané proti fašismu na Ukrajině, v ČR, na celém světě.). 

Na otázky investigace.cz odpověděl, že na naše slídilské metody připomínající praxi komunistické Státní bezpečnosti nemá čas. Dodal, že ho nejvíce zajímá, zda Trump v příštích prezidentských volbách porazí Bidena, protože on (Vyvadil) i celý svět (kromě Západu) chtějí, aby válka na Ukrajině ihned skončila. Dle jeho slov Trump dokáže válku zastavit. Dále nám sdělil, že spravuje ještě jednu skupinu, která je v současné chvíli neaktivní – Přátelé Donalda Trumpa –, a pokud prý Trump vyhraje primárky, skupinu určitě obnoví. Do svých skupin ale údajně píše velmi málo, protože ho to prý nebaví. 

Další zajímavou postavou, která se objevila mezi správci hned dvou skupin – Přátelé RF a Vladimíra Putina (Rossija friends) a Přátele Miloše Zemana –, je bývalý mluvčí někdejšího prezidenta České republiky Jiří Ovčáček. Na otázky odpověděl, že pokud je v takových skupinách veden jako správce, tak bez jeho vědomí. Napsal, že zmíněné skupiny ani nenavštěvuje a nijak do nich nepřispívá. Po našem upozornění své jméno z pozice správce obou skupin skutečně odstranil a nezůstal ani mezi členy skupiny. Podle odborníka na sociální sítě Daniela Dočekala však nelze být správcem, aniž by o tom dotyčný věděl. „Pokud vás někdo chce přidat mezi správce skupiny, stránky atd., přijde vám žádost, kterou musíte ze svého účtu potvrdit. Bez potvrzení se správcem nestanete. Upozornění, že vás chce někdo přidat mezi správce (čehokoli), vám přijde e-mailem i v upozorněních na Facebooku. Takže to musíte určitě vědět.“

Mezi správci dezinformačních skupin jsou i čeští politici Jana Volfová a Lubomír Španěl, kteří nám však do uzávěrky tohoto článku na otázky neodpověděli, což platí i pro publicistu Milana Rokytku. Odpověděl nám však předseda OV KSČM v Kutné Hoře Jan Klán, jenž spravuje skupinu LID PROTI PAVLOVI A FIALOVI…. Jan Klán má svůj vlastní web, kam píše kontroverzní příspěvky, které následně šíří prostřednictvím několika dezinformačních skupin. Na otázku, proč texty šíří skrze skupiny, sdělil, že se snaží dostat do povědomí co nejvyššího počtu lidí informace, jež klasická média nepřinášejí. 

Dále nás zajímalo, odkud pro své články čerpá informace. „Informace čerpám z odborných publikací, ať už z tuzemských, nebo i zahraničních. Dále ze zahraničních médií. Například z The Economist, z renomovaných odborných časopisů jako například Bulletin of the Atomic Scientists a z webů věnujících se kritické teorii společnosti. Dále z odborných knih od nakladatelství Verso nebo Pluto Press,“ říká Klán. Informace, které šíří ve svých příspěvcích, si prý ověřuje z více zdrojů a necítí žádnou odpovědnost za obsah, jejž v jím spravovaných skupinách šíří ostatní uživatelé. „Správce řeší jen porušení podmínek skupiny. Na tuto věc jsem se chtěl zeptat na ministerstvu vnitra, respektive Michala Klímy, který byl vládním zmocněncem pro oblast médií. Než k tomu ale došlo, byla pozice Michala Klímy zrušena,“ dodává Klán. Skupinu spravuje ve svém volném čase a zadarmo. 

Většina správců a aktivních uživatelů dezinformačních skupin na Facebooku jsou lidé, jejichž identitu nelze snadno zjistit, a zřejmě nepatří mezi veřejně známé osoby či politiky. Aktivní jména se opakují, a řada těchto uživatelů má několik účtů. Jim se budeme věnovat v dalším díle.

Autor: Gabriela Jezberová, Josef Šlerka
Grafika: MidJourney, prompt Josef Šlerka