Rozhovor s maďarským investigativním novinářem Szabolcsem Panyim o tom, jak se vyvíjel Orbánův vztah k Rusku, i o uneseném Maďarsku.
Maďarsko zůstává jednou z mála členských zemí EU, která po ruské invazi do Ukrajiny nadále podporuje Putinův režim. Jak se situace v Maďarsku zejména ohledně války v Ukrajině od 24. února vyvinula?
Naše vláda nebyla na vypuknutí války absolutně připravená. Viktor Orbán se ještě začátkem února setkal s Vladimirem Putinem a ten ho ujistil, že se žádná invaze neplánuje. Orbán se tak vrátil domů a své lidi uklidnil. Na schůzce své parlamentární frakce všem oznámil, že žádná válka nehrozí.
Celá jeho propaganda byla postavená na tom, že USA jen šíří strach. Své setkání s Putinem dokonce nazval „mírovou misí“. Do Moskvy údajně jel s cílem, aby zajistil mír. Po vypuknutí války proto vláda pár dní vůbec nechápala, co se děje. Její nejistota vyústila až v to, že se dokonce začala chovat jakoby normálně a proevropsky. Maďarsko zpočátku všechny sankce vůči Rusku podporovalo. Invaze navíc přišla uprostřed volební kampaně. Průzkumy veřejného mínění, které si Orbánova strana dala udělat, jasně ukázaly, že se lidé války i ekonomické nestability bojí. Tím pádem bylo jasné, že Orbán musí do světa vyslat jasné poselství, že se postará o mír, který potřebujeme. A že se Maďarsko nebude do války zapojovat.
Orbán je mistrem ve vytváření imaginárních nepřátel, jež pak hrdinně poráží. A v tomto případě se snažil vydávat za někoho, kdo bude bránit Maďarsko před zatažením do války.
Vláda pak začala velmi hlasitě deklarovat, že Maďarsko nejenže neposkytuje Ukrajině žádné zbraně, ale brání i jakýmkoli transferům zbraní přes své území. Maďarsko je tak pravděpodobně jedinou členskou zemí EU, která Ukrajincům neposílá žádné zbraně, a to ani na komerční bázi.
S tímto příklonem k Rusku začala maďarská vláda otevřeně kritizovat sankce. Budapešť si pak vyjednala výjimku z embarga, co se týče dodávek ruského plynu a ropy. Maďarsko je totiž na ruském plynu a ropě naprosto závislé. Výjimku si ale nakonec vyjednaly i další země, jako třeba Česko, Polsko nebo Německo. Polsko a Německo ji přitom chtějí využívat maximálně do konce roku 2023.
Co se týče ruské ropy, Maďarsko ji odebírá za nižší ceny než okolní země, což se odráží i na nižších cenách pohonných hmot. Například Slováci jezdili do Maďarska pravidelně tankovat. Je to dáno dobrými vztahy s Ruskem, nebo něčím jiným?
Maďarská vláda zavedla cenový strop na benzín a naftu už loni, tedy ještě před válkou. Aby se toto opatření dalo vůbec udržet, musíme ropu nakupovat z Ruska, od čehož většina členských zemí EU kvůli sankcím ustoupila. Vznikla tím ale paradoxní situace, kdy kvůli sankcím šla cena ruské ropy prudce dolů, takže i přes cenový strop maďarská ropná společnost MOL vydělává mnohem víc než kdy předtím. Zisk se jí oproti roku 2020 zvedl čtyřikrát.
Jak reálná je dnes Orbánova popularita nebo důvěra v něj? Pořád je to milovaný vůdce národa?
Válka v Ukrajině vypukla uprostřed předvolebního klání. V první fázi šlo Orbánovým lidem především o to, aby zvítězili s nejvyšším možným rozdílem. A tak se rozjela propagandistická masáž společnosti o maďarské neutralitě. „Není to naše válka a nesmíme stavět zájmy Ukrajiny nad naše vlastní“ a tak podobně. Což samozřejmě ve společnosti rezonovalo a Orbán ve volbách drtivě zvítězil.
Jeho vítězství ale bylo docela překvapivé, ne? Dlouho to vypadalo, že by mohl ty volby po dlouhé době prohrát…
Ano. Jenže situace se postupně měnila v jeho prospěch. Velmi dobře si pamatuji ten zlom, kdy opoziční politici začali vykládat, jak jsou lidé vyděšení, a byť tradičně volí opozici, rozhodli se pro Orbána, neboť se obávají, že pokud zvítězí opoziční kandidát, jejich děti a vnuci budou muset narukovat a válčit v Ukrajině. V tomto směru propaganda zafungovala dokonale.
Po volbách se naopak zaměřila na sankce, jsou prý zlem a kvůli nim mají Maďaři drahé energie. Vlastně už nešlo o zbraně nebo válku, ale o to vykreslit Maďarsko jako oběť bruselských sankcí, ať už to znamená cokoli. Teď jsou například po celém Maďarsku billboardy s plakáty, na nichž jsou černé bomby s nápisem „sankce dopadající na Maďarsko“. Opět to funguje a podpora sankcí ve společnosti se neustále zmenšuje.
Proč se Viktor Orbán stal takovým zastáncem Putina? Tak tomu přece v minulosti nebývalo.
Viktor Orbán se do veřejného povědomí poprvé zapsal v létě 1989 na shromáždění připomínajícím našeho premiéra Imreho Nagyho, kterého popravili, nebo spíš zavraždili, po revoluci v roce 1956. Orbán tehdy veřejně vyzval ruská vojska, ať Maďarsko opustí. A najednou se všichni začali ptát, kdo byl ten odvážný chlap, který otevřeně řekl, že tady Rudou armádu nechceme.
Pouze 0,2 % lidí, kteří čtou naše kauzy, nás finančně podpoří.
Přidejte se k nám a pomozte nám bojovat proti organizovanému zločinu a korupci.