Lotyšský parlament odhlasoval přijetí takzvaného Magnitského zákona

Je tak poslední pobaltskou zemí, která zákon přijala. Zákon zakazuje vstup na území Lotyšska 49 občanům Ruské federace, kteří jsou odpovědní za smrt ruského právníka Sergeje Magnitského. Ten zemřel v roce 2009 na následky mučení a policejního násilí ve vazbě předběžného zadržení, v níž strávil bezmála rok bez možnosti přístupu k lékařské péči (více jsme psali o jeho případu zde). Ve vazbě se Magnitský ocitl poté, co odhalil obří korupční skandál, do něhož byly zapleteny ruské orgány činné v trestním zřízení, a které dosahoval hodnoty 5,4 miliardy rublů (přibližně 2 miliardy korun). Magnitský, který v Rusku pracoval pro amerického investora Billa Browdera a jeho firmu Hermitage Capital, se po své tragické smrti stal symbolem odporu proti svévoli ruského státu.

Dodnes ruské úřady nezahájily nezávislé vyšetřování příčin jeho zadržení, mučení a následné smrti. Nikdo nebyl obviněn. Pět lidí zapletených do případu dokonce získalo státní vyznamenání.

Pro návrh zákona hlasovalo 60 poslanců, sedm bylo proti, tři se zdrželi a 11 nehlasovalo. Většina těch, co hlasovali proti či se hlasování zdrželi, byli z pro-kremelské lotyšské politické strany Harmonie. Tuto černou listinu budou spravovat ministerstva zahraničí a vnitra. Lotyšsko se tak 8. února připojilo ke svým dvěma sousedům – Litvě a Estonsku – a po bok Spojených států amerických, Kanady a Velké Británie, tedy zemí, jejichž parlamenty již v minulosti Magnitského zákon schválily.

Napište nám váš názor

Váš email nebude zveřejněný