Koronavirová krize ukázala, jak snadno – údajně v zájmu většiny – omezujeme lidská práva. Starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN) chtěl nouzový stav zneužít k vypuzení co největšího počtu bezdomovců z metropole. „Osobám se nařizuje pobývat v místě bydliště,“ psal Hejma magistrátu, od kterého chtěl s realizací nápadu pomoci. Navrhoval, že tohoto nařízení by se mohla Praha kreativně chopit a lidi s jinou trvalou adresou vykázat „do místa posledního bydliště“. „Jsme si vědomi zřejmého zásahu do osobnostních práv jedinců,“ přiznává Hejma v dopise, „je však vhodné si uvědomit, že razantní zásahy do osobnostních práv se dnes týkají každého z nás.“
Magistrátní politici ale Hejmův nápad odmítli, připadal jim nepřijatelný. Ústavní práva lidí ovšem porušují na jiném poli. Radní pro bezpečnost Petr Hlubuček (STAN) nechal postavit střežený stanový lágr, kam se mají svážet bezdomovci s nemocí covid-19 a ti, kteří jsou v karanténě. Jenže znemožnit někomu volný pohyb není jen tak možné, musí to povolit soud, což se však v Praze nestalo. Jeden z městských policistů, kteří tábor hlídají, navíc říká: „Máme instrukce, abychom případnému útěku zabránili všemi prostředky.“
Svoboda za plotem
Stanový tábor pro izolaci bezdomovců se otevřel začátkem dubna na louce v pražské Troji. Místo je to liduprázdné, od Vltavy, podél které lidé běhají, prochází se či jezdí na kole, ho dělí nájezd do tunelu Blanka, od paty Trojského mostu pak betonárna. Hned za cestou, jež k táboru vede souběžně s řekou, se naopak zvedá strmý kopec s klasicistním zámečkem Jabloňka na vrcholku.
„Biohazard, zákaz vstupu! Nebezpečí nakažení koronavirem,“ varuje oranžovo-modrá cedule na plotě, potaženém černým igelitem. Uvnitř areálu je další plot a za ním několik stanů. V modrém přístřešku vně plotu sedí za stolem dva městští policisté, hlídají tu nepřetržitě a podle instrukcí je jejich úkolem nepouštět nikoho dovnitř ani ven. „Kdyby se někdo snažil utéct, museli bychom mu v tom zabránit,“ říká jeden z měšťáků. „Nejdřív výzvou, po jejím neuposlechnutí mohou následovat donucovací prostředky.“ Na otázku, o jaké prostředky by šlo, padne odpověď, že by záleželo na konkrétní situaci.
Přidejte se k nám a pomozte nám bojovat proti organizovanému zločinu a korupci.Pouze 0,2 % lidí, kteří čtou naše kauzy, nás finančně podpoří.