Kočner začal vypovídat: Vraždu jsem si neobjednal

Před Specializovaným soudem v Pezinku pokračoval ve středu tříčlenný soudní senát v jednání ohledně vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové. Dokazovací řízení se blíží ke konci a včera byla projednána víc než desítka dalších věcných důkazů a listin. Předsedkyně Ružena Sabová přesto přítomné nečekaně zaskočila, neboť v odpoledních hodinách začala vyslýchat Mariana Kočnera. Jeho výpověď trvala téměř dvě hodiny. Marian Kočner mimo jiné dopředu avizoval, že na otázky bude odpovídat pouze prokurátorovi a soudu. 

Předsedkyně senátu Ružena Sabová v úvodu přečetla zprávy od mobilních operátorů, které měly doplnit výpověď policejního IT experta ohledně dat z BTS stanic. Ten již dříve vypověděl, že mobily Aleny Zsuzsové a Mariana Kočnera se mohly podle těchto lokalizačních údajů setkat den po vraždě.

Jedná se o 22. února 2018, kdy Marian Kočner navštívil bezpečnostní schránku Tatrabanky. Podle obžaloby měl ze schránky vybrat peníze, setkat se se Zsuzsovou a vyplatit jí přislíbený obnos za vraždu. Zprávy z Tatrabanky, které přečetl prokurátor, potvrdily, že Kočner skutečně v bance byl. Dokonce dvakrát za den. Kočner svoji přítomnost v bance ani nepopíral. Prohlásil, že měl v bezpečnostní schránce uložený znalecký posudek ke směnkám televize Markíza, který odnesl svému právníkovi, jenž si měl z materiálu udělat kopii, a originál pak Kočner vrátil při své druhé návštěvě zpět do banky. Kromě lokalizačních dat o bratislavském setkání si Kočner se Zsuzsovou psali v aplikaci Threema. „Jsem tady,“ napsal Kočner Zsuzsové. „Já taky,“ odpověděla.

Kočner schůzku se Zsuzsovou vyloučil, což potvrdila i Zsuzsová. „Nemohli jsme se setkat, protože podle dat z BTS stanic byl ještě v bance, když jsem už byla na hranicích s Maďarskem. K zprávám ‚jsem tady‘ neexistují žádné údaje z BTS. Dokazuje to, že pan Kočner nevybral žádné peníze a nesetkali jsme se. Byla jsem v Bratislavě s jinými lidmi, mám na to dva svědky,“ bránila se Zsuzsová. Advokát Kuciakových ale reagoval tím, že lokalizační údaje nemusejí být přesné. Podle experta Mikolaje, který vypovídal u soudu posledně, se nejbližší BTS stanice mohou „přepínat“, což závisí na několika faktorech, avšak ve výsledku to neznamená, že když se Kočnerův mobil neobjevil v souboru dat ze stejné BTS stanice, se Zsuzsovou se nepotkali. 

Policie měla zfalšovat údaje v telefonu Zsuzsové 

Soudní senát se zabýval i otázkou majetku obžalovaných. Všechny Kočnerovy nemovitosti prokuratura zablokovala v rámci vyšetřování daňových podvodů. Alena Zsuzsová ani Tomáš Szabó podle výpisu z katastru žádné nemovitosti nevlastní. Soud dále zjistil, že žádný z obžalovaných nevlastní lodě zapsané ve slovenském lodním rejstříku. Kočner však vlastní jachtu, která je podle jeho vlastních slov v Threemě registrovaná na jméno jeho manželky. 

Pouze 0,2 % lidí, kteří čtou naše kauzy, nás finančně podpoří.

Přidejte se k nám a pomozte nám bojovat proti organizovanému zločinu a korupci.