Kauza Kuciak, den 19: Výslech Zsuzsové v rukách soudkyně 

Poslední červnové soudní jednání ohledně vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové svědčilo o tom, že proces se chýlí ke konci. Očekávanou událostí mělo být pokračování výslechu Aleny Zsuzsové, ve kterém měla hlavní slovo právě předsedkyně soudního senátu Ružena Sabová. Vzala si jej hned v úvodu a svými četnými otázkami vytvořila tlak na Zsuzsovou. V závěru dne pak vypovídal i znalec Dušan Mikolaj, který stanul před soudem už potřetí a více objasnil fungování aplikace Threemy.

Ještě před pokračováním výslechu Zsuzsové si soudkyně vyžádala překlad vzájemné komunikace z mobilů Zoltána Andruskóa a Aleny Zsuzsové. Maďarsky psané zprávy přímo před soudem přetlumočila tlumočnice a jednalo se o informace ze září 2018, tedy pár týdnů před zadržením Andruskóa a Zsuzsové. Podle několika přečtených zpráv Zsuzsová tehdy na Andruskóa tlačila, aby jí vrátil úrok. Zsuzsová citovanou komunikaci vysvětlila tím, že se týká půjčky v hodnotě 20 tisíc eur, kterou poskytla Andruskóovi s 10procentním úrokem údajně na rekonstrukci bytu. Vyloučila, že by dluh měl splatit vraždou mladého páru. Zprávy podle Zsuzsové jen potvrzují její předešlou výpověď. „Měl ode mě půjčené peníze, dokonce ještě v září 2018 až do zatčení. Pan Andruskó byl pozadu se splátkami, řekla jsem mu, že jsem si peníze pro něj půjčila od pana Kočnera. Kdybych řekla, že jsou moje, neuvidím ani euro. (…) Pan Andruskó si dluh vraždou nesplatil. Dokazuje to jen, že dluh měl a nesplácel ho,“ komentovala Zsuzsová.

Na svého dlužníka tlačila údajně kvůli zamýšlené koupi narozeninového dárku (nového telefonu) pro svou dceru, který posléze jela koupit do Vídně. Bankovky se stopami  Andruskóovy DNA, nalezené při domovní prohlídce u Zsuzsové, měly být částí splátky, kterou jí v březnu 2018 vrátil (údajně asi 10 tisíc eur).

„Andruskó věděl, že pan Kočner podporuje moji dceru, ale nevěděl, jakým způsobem a kdy mi platí. Věděl, že pro pana Kočnera tlumočím, ale nevěděl, co přesně. Nevěděl, s kým se znám, s kým se stýkám a s kým zase ne. Kromě mé nejlepší přítelkyně neznal žádné moje přátele. To, co uvádí ve výpovědích, jsou absolutní bludy. Vypovídal to, co se dozvěděl z médií během své vazby. Andruskó nevěděl ani to, kolik mám peněz. Andruskó ve všem lže,“ nechala se dále slyšet Zsuzsová.

Na otázku, odkud měla finance, aby mohla půjčovat peníze i přesto, že sama zažila tři exekuce, odpověděla, že 20 tisíc eur mělo být z rodinných úspor a z peněz utržených prodejem Porsche Cayenne, jež  dostala od Kočnera.

Komu zvoní hrana v Pezinku?

Na první setkání přivezl Porsche Cayenne

Poté si od státního zástupce vzala slovo soudkyně Sabová a několik desítek minut vedla výslech sama. Zsuzsové kladla jednu otázku za druhou. „Kde jste se potkali s Marianem Kočnerem? Jaké služby jste pro něho vykonávala? Kdy jste se prvně potkali osobně? Měli jste milenecký vztah? Kolik peněz vám platil?“

Pouze 0,2 % lidí, kteří čtou naše kauzy, nás finančně podpoří.

Přidejte se k nám a pomozte nám bojovat proti organizovanému zločinu a korupci.