Kauza Kuciak, den 11: Kočner přišel s novou verzí důvodu sledování

Soud projednávající vraždu novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové pokračoval i ve čtvrtek 16. dubna. Soudní senát kvůli pandemii koronaviru upřednostnil projednávání listinných důkazů před výslechy svědků. Mezi listinné důkazy patřily svědecké výpovědi lidí, u kterých je postačující jejich výpověď během vyšetřování, a proto nemusejí znovu předstupovat před soud. Další listinné důkazy, které se ve čtvrtek probíraly, byly zápisy o domovních prohlídkách nebo detaily ze znaleckých zkoumání kamerových záznamů vozidla Citroën Berlingo, jímž Miroslav Marček a Tomáš Szabó přijeli do Kuciakova bydliště ve Velké Mače.

Výpovědi dodatečných svědků se týkaly Mariana Kočnera a Tomáše Szabóa. Soudkyně Sabová četla výpověď Veroniky Šmiralové, kolegyně Jána Kuciaka, která mimo jiné  vzpomínala na Kočnerovo tvrzení, že se postará, aby Jano přestal psát. Podle jejího názoru tehdy Kuciak dostal strach. Strach prý měl i Janův zdroj, jenž se před Kočnerem údajně schovával v zahraničí. Kromě Kočnera měl Kuciakovi vyhrožovat i Marek Strápek, člověk blízký podnikatelské rodině Bödörovců, s nímž  se Kuciak setkal osobně a podle Šmiralové měl po setkání nepříjemný pocit. Strápek ho měl zastrašovat i problémy ve škole (Kuciak učil na univerzitě v Nitře pozn. red.), pokud se mu bude ve svých článcích věnovat.

Šmiralová s Kočnerem během své novinářské praxe několikrát telefonovala. Kočner byl do telefonu agresivní, měla jsem mu vyhláskovat svoje jméno, které si napsal na papírek, stěžovala si Šmiralová. Kočner její výpověď rozporoval: Co znamená nepříjemný? Možná  se jí jen zdálo nepříjemné zabarvení mého hlasu. Odkud vůbec ví, že jsem si zapsal její jméno? Vždyť mě neviděla, telefonovali jsme si.

Obdobně negativně vůči Kočnerově osobě vypověděl i Martin Turček, s nímž Ján spolupracoval na téma italské mafie. Do redakce Aktuality.sk přišel dva měsíce před vraždou, ale Jána Kuciaka znal z novinářského světa už několik let.

Na počátku jsme si mysleli, že spouštěčem byl článek o italské mafii. Této teorii pomáhal svými interpretacemi i Peter Tóth, i když právě on měl informace, jak to bylo, a nepřiznal se.

Kuciak podle Turčeka Kočnerovi přitížil několikrát v kauzách golfového hřiště Welten, Donovaly a Five Star Residence. Nejvíc ho však ohrozil v kauze Technopol. Ta totiž vedla k velké Kočnerově medializaci, což Kočnera rozhněvalo. I když se tvářil, že s kauzou Technopol nemá nic společného, na jeho účtě přistálo 500 000 eur, vzpomínal ve své výpovědi Turček. 

Když se vyšetřovatelé Turčeka ptali na Kočnerův možný motiv, řekl: Zabránit budoucímu zveřejnění informací, ale i zastrašování novinářů v budoucnosti. Kočner reagoval, že se s novináři vždy snažil komunikovat a předkládat jim fakta. Tenhle svědek neřekl k projednávanému činu nic. Podrobně tady vykresluje, co mu někdo řekl, ale už ani neví, kdo. Nevím, co ho k tomu vedlo, možná se chtěl zviditelnit. Jde pouze o očernění mé osoby a jeho výpověď je bezcenná, prohlásil Kočner v soudní místnosti.

Kočnerovy kauzy: Jak tahal za nitky Slovenska

Kamarádská výpomoc

Dále se četla výpověď Lászla Krečíka, kamaráda Zoltána Andruskóa, který Krečíka požádal, aby mu sehnal zbraň prý pro Tomáše Szabóa. Toho Krečík znal z prodeje doplňků sportovní výživy.

Pak jsem Zolymu (Zoltán Andruskó pozn. red.) zavolal a řekl: Máš, co jsi chtěl, popsal informaci o nákupu zbraně Krečík. Zbraň mohla stát 700750 eur (přibližně 20 000 korun pozn. red.) a Krečík popřel, že by na tomto obchodě nějak vydělal. Podle jeho slov šlo maximálně o 20 000 forintů (což je asi 1500 korun, Krečík žije v Maďarsku, proto ve výpovědi vyčíslil částku ve forinetech pozn. red.). Po dodání zbraně měl Andruskó zájem i o výbušniny, ale kamarádovi neřekl, nač je potřebuje. Když se Krečík dozvěděl z médií o vraždě novináře a zadržení Andruskóa, údajně nepochopil, že jím dodaná zbraň mohla sloužit k této vraždě.

Pouze 0,2 % lidí, kteří čtou naše kauzy, nás finančně podpoří.

Přidejte se k nám a pomozte nám bojovat proti organizovanému zločinu a korupci.