Investigathon NY 2014

Co se stane, když dáte dohromady Hackathon, tedy sraz programátorů, kteří v danou chvíli společně zapracují na určitém projektu, a investigativní žurnalistiku? Vznikne Investigathon. Jednodenní intenzivní školení pro novináře, kteří chtějí pochopit, jak na mapování organizovaného zločinu. Inaugurační Investigathon proběhl v létě v Londýně, minulý týden následoval Investigathon v New Yorku. A České centrum pro investigativní žurnalistiku zde mělo své zsatoupení.

Tématem obou anglofonních Investigathonů byly nástroje a návody, jak monitorovat a mapovat organizovaný zločin. Hlavním tématem následného šestiměsíčního projektu je pak odpověď na otázku, jak se přes zakládání firem a nákup realit v Londýně a New Yorku perou a legalizují peníze. A protože Investigathon organizují společně Google a OCCRP, zaměřili jsme se hlavně na středo- a východoevropský organizovaný zločin, jeho globální vazby a důmyslné byznys plány.

Jako case study jsme použili případ Magnitsky. Jde o případ ruského právníka Sergeje Magnitského, který byl de facto umučen v ruském vězení za to, že poukázal na korupci v ruských vládních kruzích. Zemřel v roce 2009 a ani po pěti letech není úplně jasno, kam těch korupčních 230 milionů USD přesně doputovalo.

O Investigathonu se můžete dočíst na webu OCCRP nebo Sunlight Foundation a nebo se na nás můžete jednoduše obrátit s jakýmkoliv dotazem.