Strachu lidí z exekuce lze využít různými způsoby. Třeba hrou na falešného exekutora. K této možnosti přistoupili internetoví podvodníci, kteří konkrétním osobám poslali SMS zprávu, že dluží peníze. Ve zprávě byl odkaz na stránky údajné exekutorské komory, kde mohou zjistit více o dluhu a zaplatit. Kolik lidí jim naletělo, zatím nikdo neví. Opravdová exekutorská komora před podvodem varuje, dala kvůli němu podnět Finančnímu analytickému úřadu a policii.
Toto je poslední výzva
„Vaše jméno bylo nalezeno v evidenci exekucí. Zkontrolujte informace na webu ekcr.org/search ID: 7FW5,“ četl třicetiletý Matěj Sušánek SMS zprávu ve svém mobilu v sobotu 13. srpna. Byl zrovna v práci, v prodejně Mountfieldu, kde dělá prodejního technika. „Netušil jsem, co se mohlo stát,“ vzpomíná. „Jako první mě napadlo, že mi někdo ukradl identitu a vzal si na mě půjčku. V době internetových plateb je možné všechno, kamarádovi třeba zmizelo z účtu tři sta tisíc, trvalo skoro půl roku, než je dostal zpátky.“
Matěj Sušánek bez váhání otevřel zmíněné webové stránky, které působily jako web exekutorské komory, zadal ID a vyplnil osobní údaje. Vyskočilo na něj, že má dlužit něco přes dva tisíce korun za elektřinu v Ostravě, a spolu se soudními a exekučními výlohami by měl zaplatit 11 354,51 korun.
„Tuto částku neprodleně uhraďte přes připojení svého bankovního účtu na naší webové stránce,“ říkala zpráva na webu, jenž se vydával za oficiální stránku exekutorské komory. Sdělení končilo varováním: „Toto je poslední výzva před provedením fyzické exekuce v místě bydliště, exekuce bankovních účtů a jejich blokace až do úplného uhrazení dlužné částky.“
Matěje Sušánka zmínka o dluhu za elektřinu v Ostravě utvrdila v jeho původní tezi, že někdo zneužil jeho identitu. „V Ostravě jsem byl asi třikrát v životě, rozhodně jsem tam nikdy neměl žádnou smlouvu na odběr elektřiny,“ říká a popisuje, co mu běželo hlavou: „Někdo si na mě vzal elektřinu a neplatil. Jaký další dluh bude následovat?“
Prodejní technik měl ale štěstí, že si zprávu o dluhu přečetl v přátelském kruhu kolegů v práci. Někoho z nich napadlo, aby své údaje zadal ještě jednou. Výsledek byl překvapující… Tentokrát nedlužil za elektřinu 2 007,43 korun, ale 2 144,12 korun, a neměl platit 11 354,51 korun, nýbrž 12 127,65 korun.
To partu prodejních techniků ponouklo k dalšímu nápadu. „Zadali jsme jméno jiného kolegy a stránka ukázala, že dluží také,“ vypráví Sušánek. Pak postupně zadávali smyšlené údaje neexistujících lidí. „Všichni měli dlužit, a to plus minus stejné částky – kolem jedenácti, dvanácti tisíc,“ říká Matěj Sušánek. V tu chvíli se mu ulevilo, že může jít o podvod.
Rozhodl se, že platit nic nebude, dokud se telefonicky nespojí s exekutorskou komorou, jež po něm dluh měla chtít. Její mluvčí Evě Rajlichové volal ještě ve zmíněnou sobotu, mobil mu však nevzala. „Přestal jsem to řešit,“ říká.
Následující pondělí se ale znovu orosil. To když se mu na jeho mobil ozvala mluvčí Rajlichová. „Začal jsem se plašit, tak je to asi pravda, asi opravdu něco dlužím,“ vzpomíná. Mluvčí ho ale naštěstí rychle vyvedla z omylu. Ujistila ho, že komora nemá se SMS zprávou ani s uváděnou webovou stránkou nic společného.
Sušánkovi pak vysvětlila, že dluhy komora nevymáhá, to dělá úřad konkrétního exekutora sám. Exekuce sice komora eviduje, za poplatek si je může každý najít, ale na jiné adrese, než přes kterou měl platit – opravdová Centrální evidence exekucí má stránky www.ceecr.cz.
Dluží i neexistující stoletá Jana Janová
„Exekutorská komora varuje před velmi sofistikovanou aktivitou, kterou jsme zaznamenali od pondělí 15. srpna,“ objevilo se varování na skutečných stránkách exekutorské komory hned v ten den, kdy se její mluvčí Eva Rajlichová telefonicky spojila s Matějem Sušánkem.
Nebyl jediný, kdo komoru kontaktoval, podle Rajlichové se telefonem nebo e-mailem ozvaly desítky lidí. Lidé z komory podvržené stránky prozkoumali a usoudili, že věc je vážná. „Pachatelé věrně napodobili webové stránky komory a vydávali je za oficiální zdroj informací,“ říká mluvčí. „Jednalo se o důmyslně vymyšlený postup, jak z lidí vylákat nejen finanční prostředky, ale také osobní údaje.“
Pouze 0,2 % lidí, kteří čtou naše kauzy, nás finančně podpoří.
Přidejte se k nám a pomozte nám bojovat proti organizovanému zločinu a korupci.