Facebookové skupiny podporovatelů ruské invaze výrazně neposilují

Aktivita facebookových skupin přitahujících podporovatele ruské invaze na Ukrajinu nepolevuje, není však větší než během vrcholů pandemie. Stagnují také počty jejich členů. Vyplývá to z dat aplikace CrowdTangle, kterou provozuje přímo společnost Meta (Facebook). Data této aplikace ukazují, že počty nových členů skupin stoupají pomalu a počty postů v těchto skupinách, stejně jako průměrné počty interakcí, zůstávají na podobných číslech jako během pandemie. 

Skupiny hrají zásadní roli v komunikaci mezi lidmi na Facebooku, kteří jinak nemusejí být nutně přátelé. Na rozdíl od facebookových stránek, jež umožňují komunikaci administrátora stránky s ostatními, slouží facebookové skupiny ke komunikaci mezi svými členy pod posty, které tam sami uživatelé publikují. Skupiny vznikající kolem konkrétních témat pak přitahují k účasti vzájemně podobné lidi.

V naší analýze jsme shromáždili data o 31 českých skupinách, jejichž členové často sdílejí odkazy na konspirační a dezinformační servery. Jedná se částečně o skupiny, které se hlásí k proputinovské orientaci, jako třeba 2015 Jsem Čech. A jsem s Ruskem !!. Dále jsou to skupiny podporující Miloše Zemana, například Miloš Zeman zvolen prezidentem., ale také skupiny sdružující odpůrce očkování a proticovidových opatření, jež z velké části přidaly k proticovidovým i proputinovské postoje, jako například NEOČKOVANÍ CZ, SK pro MÍR ! NE VÁLCE ! a další.

Tyto veřejné skupiny měly ke konci května 2022 dohromady více než 300 000 členů. Nejedná se však o počet unikátních uživatelů,, ale o součet počtů členů všech skupin a lze předpokládat, že značná část z nich je členem více těchto skupin. Můžeme tedy odhadnout, že celkem bude v těchto skupinách spíše jen kolem 150 000 unikátních uživatelů.

Počty členů těchto skupin ale nijak zásadně nerostou. Od začátku ruské invaze narostly o 12 %. Přitom ve stejném období loňského roku vzrostl počet členů o 24 %. Časově lze větší skoky nárůstu počtu členů skupin před invazí spojit s vrcholy proticovidových opatření, případně se vznikem nových skupin. To zároveň neznamená, že každý odpůrce proticovidových opatření je automaticky příznivcem ruské invaze a naopak, tedy že každý příznivec Putina je odpůrcem proticovidových opatření. Pouze to ukazuje, že mezi těmito skupinami existuje silné překrytí.

Navíc je vidět, že neroste ani počet nových příspěvků ve skupinách:

A neroste ani průměrný počet interakcí pod posty:

Celkově je aktivita těchto skupin sice stále vysoká a blíží se k číslům z doby třetí a čtvrté vlny pandemie, ale nepřekonává je. Je tak možné, že jsme v současnosti svědky nasycení poptávky po dezinformacích a konspiracích, a to alespoň ve veřejných skupinách. Skupiny, které jsou uzavřené, z veřejných dat nelze analyzovat.

Autor textu: Josef Šlerka

Autor úvodního screenshotu: Josef Šlerka