Europol: drogový byznys v Evropě jen kvete

Leona Kunayová

Evropský policejní úřad, Europol, koncem loňského roku vydal zprávu: „Jak ilegální drogy napomáhají organizovanému zločinu v Evropě“. V ní se mimo jiné můžete dočíst o klíčové roli drog ve financování mezinárodního terorismu a praní špinavých peněz.

Nejoblíbenější drogou je u evropských překupníků kokain. Do jeho pašování se zapojuje nejvíce organizovaných kriminálních skupin působících na území EU. Výdělky z jeho prodeje se pouze v Evropské Unii odhadují na téměř šest miliard eur (přes 150 miliard korun). Mezi největší producenty této drogy patří Kolumbie, Peru a Bolívie. Do Evropy se kokain dostává především v lodních kontejnerech, které připlouvají do velkých přístavních měst, odkud se distribuují po celé Evropě.

Marihuana drží primát jakožto nejčastěji konzumovaná droga. Do Evropské unie se pašuje buď v rostlinné podobě především z Albánie, či ve formě pryskyřice, sloužící k výrobě hašiše. Ta pochází nejčastěji z Maroka. Popularita této drogy meziročně stále stoupá. A zvýšená poptávka generuje vyšší zisky.

Poptávka po heroinu naopak mírně klesá, stále se však dováží ve velkém množství. Nejvíce heroinu se na světě vyrábí v Afghánistánu, do Evropy putuje tradičně takzvanou balkánskou cestou. V poslední době se stává významnou i další trasa – přes státy jižního Kavkazu. Většina kriminálních skupin, které se na pašování drog podílí, nezůstává u obchodování s jedním typem drog, ale nabízí jich hned několik.

Nové výzvy

Technologický pokrok ulehčuje práci i lidem z organizovaného zločinu. Nové možnosti pašerákům nabízí například rozvoj dronů, které jsou dnes schopny převážet stále těžší náklady. Tím se stávají ideálním dopravním prostředkem pro přeshraniční transport drog. Současně s tím pokročily metody šifrování dat, které jsou kriminálními skupinami hojně využívány. To, spolu s anonymitou Dark webu a kryptoměn, významně ztěžuje práci vyšetřovatelům.

Přidružená trestná činnost

K pašovaní drog je přidružena spousta dalších kriminálních aktivit. Praní špinavých peněz umožňuje legalizovat výnosy, které organizovaným skupinám z drog plynou. Jen v roce 2014 byl v zemích EU nahlášen finančním analytickým útvarům milion podezřelých transakcí. Alarmující je i podíl případů, které byly prošetřeny – pouhých deset procent. A sotva jedno procento z těchto nelegálních výnosů bylo zkonfiskováno úřady.

Zisky plynoucí z prodeje drog jsou hlavním zdrojem financí pro teroristické skupiny. Podle zprávy Europolu například existuje důvodné podezření, že zločinci, kteří jsou zapojeni do výroby syntetických drog v EU, jsou také zapojeni do výroby amfetaminu, ze kterého se vyrábí droga Captagon. Ta slouží jako stimulant v boji používaný teroristickými skupinami, včetně organizace Islámský stát (ISIS).  Jeho výroba je ve většině států zakázána od roku 1986.

Shrneme-li závěry zprávy Europolu, drogovému byznysu se na území Evropské unie daří. I když byly zaznamenány dílčí pokroky vytyčené v Evropské drogové strategii 2013-2020, pokles nabídky drog v evropském prostoru nenastal.