Daniel Herrera „Don Mario“

Kdysi nejobávanější kolumbijský narkobaron Daniel Rendón Herrera, známý také jako „Don Mario“, se minulý týden v New Yorku u soudu přiznal k vedení jednoho z největších a nejnásilnějších drogových kartelů na světě a k zaplavení amerických ulic kokainem. Jeho impérium se výrazně rozšířilo po smrti drogového bosse Pabla Escobara v roce 1993, kdy Donu Mariovi připadla velká část Escobarem vybudovaných cest pro pašování drog.

Don Mario a jeho bratr Fredy se narodili v severovýchodním kolumbijském departementu Antioquie, kde vyrůstali spolu se svými pěti bratry. Všichni se později stali jedněmi z nejvýznamnějších gangsterů a drogových baronů v historii Kolumbie.

Mario i jeho bratr přezdívaný „El Aleman“ začali svou zločineckou kariéru v nižších funkcích medellínského kartelu Pabla Escobara, jenž v 80. letech ovládal prakticky celé kolumbijské podsvětí. Escobar byl za nejasných okolností zastřelen v prosinci 1993.

Po smrti šéfa největšího kolumbijského drogového gangu se aktivity Dona Maria postupem času rozšířily a vyústily až k založení organizace obchodující s drogami „Los Urabeños“ neboli kolumbijské pravicové paramilitantní skupiny, která je nástupcem jeho původní drogové skupiny Sjednocené síly sebeobrany Kolumbie (AUC).

Nesplněné sliby a chudoba: Proč Kolumbie prohrává boj s kokainem?

Tato transformace proběhla poté, kdy se v rámci kolumbijského procesu „Spravedlnost a mír“ měly polovojenské a guerillové skupiny vzdát nadvlády nad svým územím a výměnou za mírné tresty a imunitu proti vydání do Spojených států ukončit své činnosti. 

Don Mario se však odmítl návrhům podřídit, znovu mobilizoval své jednotky AUC, tentokrát pod vlajkou Los Urabeños, a v kriminálních aktivitách pokračoval.

Los Urabeños se tak staly nedílnou součástí 57 let trvající války mezi kolumbijskou armádou, krajně pravicovými paramilitantními skupinami a krajně levicovými partyzánskými skupinami.

Podle amerického ministerstva spravedlnosti musela tato skupina uvalovat poplatky na všechny zásilky kokainu směřující přes různé země do Spojených států, aby tak mohla financovat své politické a teroristické cíle. Don Mario ve svém přiznání přijal odpovědnost za obchodování s nejméně 73 tunami a 645 kilogramy kokainu. Jako vůdce organizace se také podílel na únosech, mučení a vraždách svých obětí, kterými byli jak nevinní civilisté, tak i konkurenční obchodníci s drogami.

Právě na tyto zločiny zaměstnávali Los Urabeños takzvané „sicarios“ neboli nájemné vrahy specializující se na násilné činy všeho druhu od únosů až po vraždy a atentáty. Těmito způsoby se Los Urabeños dařilo posilovat kontrolu nad nezákonným obchodem s drogami, jeho rozšířením i posílením své pověsti i pozic na kolumbijském území.

Podle zprávy amerického ministerstva spravedlnosti Don Mario v době svého dopadení v roce 2009 údajně dohlížel až na šestnáct kolumbijských regionů a velel tisícům ozbrojených nájemných bojovníků.

„Teď čelí zakladatel a vůdce Los Urabeños následkům působení svého miliardového kokainového impéria, které šířilo strach, drogovou závislost a smrt po celé Kolumbii a ve Spojených státech.“ uvedl ve zprávě ministerstva Breon Peace, státní zástupce Spojených států pro východní okres New Yorku.

Herrerovi hrozí trest minimálně dvaceti let vězení nebo doživotí. Kromě pobytu za mřížemi by mu měl být zabaven i majetek přesahující částku 45 milionů USD (miliardu korun).

Mimo to Herrera čelí v Kolumbii trestům v návaznosti na četné vraždy a kriminální činy související s obchodováním se zbraněmi a s drogami. Podle amerického ministerstva spravedlnosti by ale čas na tyto tresty měl nastat až po skončení doby jeho uvěznění ve Spojených státech.

Autorka textu: Nina Kodhajová
Zdroj úvodní fotografie: Flickr, CC, Naval Surface Warriors