databoutique

Když začátkem června Facebook zablokoval stránku politika Lubomíra Volného, poslanec oznámil, že přesouvá své aktivity na platformu Telegram. Dnes má jeho kanál na této síti již skoro 7 000 odběratelů a zřejmě patří k nejúspěšnějším českým a slovenským kanálům. Volného účet se zkrátka rychle stal jedním z nejvíce sdílených ve víceméně vzájemně propojené sítí, v níž figurují stovky konspiračních kanálu a chatů.

Radikální politik se tak přidal k celé řadě dalších osobností, které se začaly přesouvat na tuto platformu poté, co se velcí internetoví hráči rozhodli proti jejich obsahu v sociálních sítích aktivně zasahovat. Původně jen komunikační platforma Telegram totiž nabízí nejen možnost soukromé komunikace, ale také zakládání veřejných kanálů a veřejných skupinových chatů. Telegram se proto i u nás postupně stává novou platformou pro různé extremistické či konspirační uskupení. Zároveň ale zůstává mimo hlavní zájem médií. V tomto textu se zaměříme na kanály a skupinové chaty Telegramu v českém a slovenském jazykovém prostoru a zejména na zastoupení různých extremistů.

Čeští a slovenští nacionalisté a neonacisté

Na českém a slovenském Telegramu působí několik kanálů veřejně vyznávajících nacionalistické, ale také neonacistické nebo neonacismu blízké ideologie. Příkladem mohou být účty Nacionalisté nebo účet serveru Národně socialistické dělnické noviny nebo účet takzvané Generace identity. Zastoupené tu nejsou jen organizace, ale také aktivní jednotlivci, jako třeba kanál Mariána Magáta, autora slovenské knihy Židokracie, který prezentuje otevřeně antisemitské názory. 

Česká domobrana a válečné účty

Svébytné postavení zaujímá v konspiračním prostoru domácího Telegramu kanál CESKA DOMOBRANA HRANICE, jež sebe sama popisuje jako zdroj informací „Pro vsechny Vlastence a Ochrance CR“. Samotný obsah se momentálně skládá především z mixu zpráv z fronty na ukrajinsko-ruské hranici, případně z dalších válečných oblastí. Nechybí však ani silně anticovidové a antivakcinační agendy. Ty jsou často doplňovány protrumpovským obsahem. K tomuto kanálu má blízko informační kanál Casus Belli Live, který přináší zejména aktuální zprávy o probíhajících vojenských konfliktech.

Anticovidová a antivakcinační scéna

Na českém a slovenském Telegramu dále najdeme značný počet účtů, jež se věnují konspiracím spojeným s covidem a s přidruženými tématy, jako je údajně negativní vliv 5G sítí na lidské zdraví a podobně. Na tato témata lze narazit třeba na telegramovém účtu stránek Otevři svou mysl. Mezi chaty s největším počtem účastníku patří Chaos-covid19 a kanál výrazné postavy české „alternativní“ scény Michal Shark. Mezi další velké účty z tohoto okruhu patří také TV Šalingrad. Ostatně s řadou z nich jsme se setkali v našem seriálu o antivakcinačních konspiracích na Facebooku.

Antivakcinační konspirace, videa a Facebook

Mezi méně známé, ale výrazné účty patří i Stop5G.cz, vlnovagenetika.cz a INFO STOP COVID. Tyto účty hrají důležitou roli pro síť dalších účtů, jež se na lokální úrovni snaží koordinovat odpůrce opatření proti epidemii covidu-19 a očkování. Jedná se o více než 33 účtů, které mají naprosto stejný úvodní text: „Cíl skupiny je podpořit lokální aktivity ve městech. Aby lidé nebyli sami, mohli se lokálně spojovat, šli podat trestní oznámení na policii, za starostou, do škol, nemocnic, pomoc zastavit COVID 5G NANO VAKCINAČNÍ APOKALYPSU. Pro náš rod, rodinu, přírodu.“ V názvu pak tyto účty mají vždy jméno konkrétního města, například DOMAZLICE, a následně i stejné zakončení STOP_COVID. (viz katalog na konci článků). Samotné chaty sdílejí příspěvky právě ze zmíněných účtů, slouží však i k lokální koordinaci svých členů.

Politici z radikální scény

Platforma Telegram je ve světě oblíbená i mezi politiky. K jejím největším účtům patří třeba účet Jaira M. Bolsonara či Recepa Tayyipa Erdoğana. V našem prostředí se zde s politiky naopak setkáváme minimálně. Ze Slovenska jsou tu účty Štefana Harabina a poslance Milana Mazureka. Z českých politiků najdeme účet komunisty Petra Cvalína.

Volný blok

Jak je vidět z předchozích příkladů, Lubomír Volný vstoupil do prostředí, jemuž jsou jeho radikální názory blízké. Dnes má jeho účet Volný blok kolem 7 000 sledujících, které dokázal nasbírat od letošního 10. června. Kromě jeho osobního účtu ale na Telegramu působí i další účty spojené s jeho politickým blokem. Jde o krajské skupiny příznivců jako například VOLNÝ BLOK Jihomoravský kraj příznivci a slouží ke koordinaci lokálních aktivit. V zájmu porozumění dění kolem Volného hnutí je zajímavý především účet BOJOVNÍCI Lubomír Volný, Jirka Černohorský a další, kde se sdružují jeho skalní fanoušci. Velkou část sdíleného obsahu totiž tvoří nejen odkazy na stránky a koronavirová či jiná podobná témata. Ve velké míře jsou zde zastoupeny i odkazy na webové stránky a kanály spojené s hnutím QAnon.

Domácí QAnon

Tím se dostáváme k poslední skupině hojně zastoupené v česko-slovenském prostoru, a sice k domácím stoupencům QAnon. Z posledních analýz vyplývá, že byť došlo k útlumu tohoto neformálního hnutí v USA, aktivity jeho příznivců v Evropě naopak zesílily. V našem datasetu je obsah spojený s konspiračními teoriemi QAnon zastoupený několika způsoby. Na rovině samotných chatů a kanálů existují účty, které se k němu hlásí přímo či zcela srozumitelnými metaforami jako například qanonczsk, Dole králičou norou 17/17+ nebo PATRIOTI 17 (Ingrid) (číslo 17 odkazuje na 17. písmeno v anglickém abecedě, kterým je Q). Dále se tak děje na rovině sdílení obsahu z jiných kanálů, kde můžeme sledovat popularitu telegramových účtů, jako jsou GhostEzra nebo Great Awakening Channel, jež patří k výrazným fenoménům dnešního QAnon hnutí. 

Část QAnon konspirací je silně propojená s náboženskými motivy, ty jsou však v českém prostředí často oslabeny, spíše je nacházíme na Slovensku. Ve společném prostoru s nimi například operuje kanál S4-illuminati🌏.

Vzájemně propojená síť

Značná část zmíněných účtů je mezi sebou provázána vzájemným sdílením příspěvků. Ve vizualizaci si můžete tuto síť prohlédnout. Velikost bodu ukazuje, jak silně jsou posty z tohoto kanálu či chatu sdíleny ostatními.

Z vizualizace je dobře vidět, že dominantní postavení mají účty Casus Belli Live, INFO STOP COVID, Dole králičou norou 17/17+ a Covid1984 budujú svet podľa Georga Orwella – na životoch neočkovaných záleží. Což jsou účty spojené jak s konspirační tematikou, tak s narativy české prokremelské scény, Lubomírem Volným, antivakcinačním a anticovidovým hnutím a českou verzí QAnon.

Uvnitř Telegramu tak vzniká specifická platforma, v jejímž rámci se organicky propojují jednotlivé proudy českého pravicového extremismu do jedné decentralizované sítě se společnými tématy, a to v čilé komunikaci s extremisty ze sousedního Slovenska. 

Současný český a slovenský Telegram není jen sítí politického extremismu, jsou na něm zastoupena i další témata jako kryptoměny, sázení či PokémonGo. Nicméně se zdá, že v něm právě tyto účty hrají důležitou roli a samotná antisystémová a konspirační témata proto tvoří vedle debat o kryptoměnách jeho zásadní součást. Tomu napomáhá i fakt, že Telegram stojí mimo zájem médií a zároveň umožňuje tyto skupiny efektivně organizovat, usnadňuje komunikaci mezi nimi i mezi jednotlivými zeměmi. Společnost provozující Telegram bohužel neudává počet uživatelů této služby v Česku ani na Slovensku. Podle Digital Reuters Reportu 2021 používá Telegram v Evropě cca 2 % internetové populace, ale jeho význam stále roste. 

Autor článku: Josef Šlerka, datový analytik a spolupracovník redakce investigace.cz


Dodatek k textu:

Katalog českého a slovenského Telegramu

Katalog vznikl ručním dohledáváním účtů na Telegramu pomoci Google Search, DuckDuckGo, samotným hledáním pomocí aplikace Telegram a analýzou sdílených kanálů takto nalezených účtů. Kritériem pro zařazení účtu byla dominantní přítomnost českého nebo slovenského jazyka. Údaje v něm byly naposledy aktualizovány 10. 7. 2021.

Líbil se vám tento text? Podpořte redakci investigace.cz

Financování získáváme z mezinárodních grantů a nadací na podporu nezávislé žurnalistiky, ale žádný z těchto zdrojů není jistý. Jedinou jistotu nám dává pravidelná finanční podpora od vás, našich čtenářů. Pokud vám naše práce dává smysl, budeme rádi, když ji podpoříte. Číslo účtu: 6688088/5500